Безконтрольний експорт зерна піднімає ціни на продовольство — думка

Державні резерви зернових України майже спустошені на фоні зростання цін на енергоресурси через масовий експорт сортового зерна. На сьогоднішній день понад 35 млн т зернових та зернобобових вже було відправлено за кордон, а масове вивезення триває.

Таку думку висловила академік НААН, доктор економічних наук Ануш Балян, пише видання UBR.

Вона зазначила, що виробники змушені докуповувати фуражне зерно, що вплине якість соціального хліба. За даними НААН, експорт пшениці на початку 2022 року зріс на 28% порівняно з відповідними показниками 2021 року, ячменю — на 37%, кукурудзу — на 13%.

«Масовий експорт зерна стався на тлі військової загрози, незважаючи на необхідні запаси в держрезервах. Зараз доводиться закуповувати за кордоном борошно, причому вироблене з українського зерна. Яких цін на хліб ми можемо очікувати, коли пшениця та жито високої якості продаються, і ми імпортуємо борошно?», — прокоментувала Ануш Балян.

Вона наголосила, що експорт справді є важливим джерелом іноземних валютних доходів до бюджету, але його обсяги мають контролюватись. Адже залишати країну у важкі часи без хліба — легковажно та непрофесійно.

«За минулий рік ми збільшили експорт сільськогосподарської продукції на 25%, на суму майже $28 млрд. Продукції рослинництва продається за кордоном на $15,6 млрд, це 56% від усього аграрного експорту. На $7 млрд продано жирів, масла вершкового та соняшникової олії. М'яса свиней, великої рогатої худоби, свійської птиці експортовано на суму $1,4 млрд», — додає вона.

Зазначається, що водночас імпорт склав $7,8 млрд — це переважно готова продукція обробки, яка вже принесла прибуток у країнах-виробниках. Україна ж постачає сировину здебільшого.

За оцінками МВФ, з кінця 2019 р. індекс цін на сировинні товари зріс на 53%. Водночас енергоносії подорожчали у півтора раза, а продукти харчування — на 33%.

Нагадаємо, що реальна націнка на хліб у торгівельних мережах перевищує 55%.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus