Деяких поставок ЗЗР може не бути, ті що залишаться — зростуть в ціні — Борисов

У 2021 році на добрива та засоби захисту рослин значний вплив мали світова політика й економіка. Ключові ролі в яких зіграли Росія та Китай.

Про це йдеться у матеріалі «Підсумки агросезону 2021: здорожчання ресурсів, ринок землі, результати» на SuperAgronom.com.

Додається, що здорожчання на ЗЗР пішло з Китаю, в якому виробляється вагома частина діючих речовин для пестицидів. Криза почала оберти ще з грудня 2020 року. За цей час відбулося декілька хвиль подорожчання у ланцюжку виробництва агрохімії. Й експерти прогнозують, що це неминуче призведе до ще більшого подорожчання ЗЗР та дефіциту у 2022 році.

Повідомляється, що тимчасово від збитків пов’язаних з ростом цін на добрива та ЗЗР врятували закупівельні ціни на врожай основних культур, які покрили частину витрат.

За словами керівника хімічного напряму LNZ Group і бренду DEFENDA Сергія Борисова, вітчизняні виробники встигли закупити пестициди до перших цінових стрибків. Але потім подорожчала логістика, далі відбулося зміцнення юаня на 12-14%, а оскільки закупки відбуваються в доларовому еквіваленті, то це позначилось на ціні.

«Потім скоротився видобуток жовтого фосфору. Він входить до багатьох продуктів, хоча переважно до добрив, але в деяких ЗЗР також міститься невеликий відсоток цієї речовини. Це спричинило третю хвилю здорожчання. І зрештою четверта хвиля — вереснева — спричинена підвищенням цін на енергоносії та скороченням виробництва в Китаї. От вона уже добре вдарила по нашому ринку», — зазначив Сергій Борисов.

За його словами, деяких поставок ЗЗР, можливо, уже не буде, навіть законтрактованих. Ті, які будуть — значно зростуть в ціні. При цьому певні продукти навіть задорого неможливо буде отримати, отже, утвориться дефіцит.

Повідомляється, що санкції з боку України на російські добрива та сировину, економічний тиск з їхнього, зростання цін на газ, який становить до 80% собівартості виробництва добрив, — усе це спричинило дефіцит сировини та подальше підвищенням цін на кінцевий продукт.

Зазначається, що у другій половині 2021 року, ближче до осінньої посівної, цінові стрибки на добрива спостерігались мало не щодня. У результаті, за деякими даними, упродовж року ціна на КАС зросла на 300%, на аміачну селітру — на 240%, на карбамід — на 210%, на сульфат амонію на — 190%.

«Більші компанії, у яких завжди є вільні обігові кошти, бачачи тенденцію та встигли закупитись заздалегідь. Але все одно замислювались над певним коригуванням технологій. Для менших підприємств така ситуація — катастрофічна», — йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, експерти прогнозують, що використання добрив фермерами ЄС може скоротитися до 15%, залежно від культури. Робота на більшості підприємств ЄС із виробництва азотних (N) добрив відновилася.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus