Не достатньо виростити здорове насіння, важливо, зберегти його до посівної — думка

Вже скоро початок посівної кампанії, тож саме час перевірити насіння на основні показники посівної придатності такі як енергія проростання та схожість, а також провести фітопатологічне дослідження, нагадують фахівці «Інституту здоров’я рослин».

Про це повідомляють спеціалісти UKRAVIT SCIENCE PARK.

«Показники схожості та енергії проростання посівного матеріалу — надзвичайно важливі. Адже дуже часто саме вони вирішують подальшу долю насіння — чи буде воно буде висіватися, чи його взагалі використають на фураж», — каже науковий співробітник Інституту Сергій Сальніков.

За його словами, схожість — це здатність насіння дати сходи за оптимальних умов. За низького відсотка цього показника посіви будуть зрідженими. А енергія проростання характеризує відсоток насіння, здатного прорости в оптимальних умовах. Вона відповідає за рівномірність появи сходів та розвитку рослин на початкових етапах вегетації.

Він додає, що дослідивши схожість та енергію проростання, можна скоригувати норми та глибину висіву, а також, за потреби, обрати відповідні стимулюючі препарати. Однак не слід забувати, що на ці показники під час вирощування впливає ряд факторів, як-от погодні умови, хвороби та шкідники, мінеральне живлення тощо.

Повідомляється, що не менш важливим показником якості посівного матеріалу є ступінь його зараженості патогенами. Навіть якщо схожість та енергія проростання перебувають в межах норми, комплекс хвороб неодмінно стане перепоною для формування сильних, здорових сходів.

За словами Сергія Сальнікова, джерела інфікування молодих проростків можуть бути найрізноманітніші: цей й ґрунт, і заражені пожнивні рештки, й сам насіннєвий матеріал. Якщо перші два контролюються агротехнікою та сівозміною, то здорове насіння потрібно виростити і, що не менш важливо, належним чином зберегти до сівби.

«Весь час до протруєння, яке зазвичай відбувається за 14-40 днів до сівби (залежно від культури та технологічних моментів) насінина піддається атаці різних фітопатогенів. Тому навіть якщо посівний матеріал був вирощений з дотриманням усіх норм і правил, і жодних візуальних ознак ураженості наразі не спостерігається, я все одно раджу ліпше перевірити цей показник лабораторним методом та підібрати потрібний протруйник», — підсумував Сергій Сальніков.

Зазначається, що залежно від виявлених на насінні збудників хвороб, вчені «Інституту здоров’я рослин» можуть порекомендувати ті чи інші діючі речовини, що обов’язково мають міститися в протруйнику для надійного контролю наявних патогенів. Таким чином, можна забезпечити посівам стрімкий старт.

Нагадаємо, у 2022 очікується збільшення посівів бобових через зростання попиту. Попри скорочення посівних площ під бобовими у 2021 р. в Україні, обсяг урожаю збільшився внаслідок покращення врожайності.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus