Ціни на основні добрива знизилися через стриманий попит і високу пропозицію — експерт

З початку лютого вартість сульфату амонію і карбаміду знизилась приблизно на 2 тис. грн за т. Схожі процеси відбуваються на ринку аміачної селітри й КАС, але завдяки концентрації попиту ціни тут знизились менш суттєво.

Таку думку висловив директор з маркетингу компанії «Українські мінеральні добрива» (UMF) Сергій Рубан в матеріалі «Налітай — подешевшало! Чи повернуться ціни на добрива до рівня 2020 року?» на Latifundist.com.

За його словами, лише ціни на фосфорні добрива тримаються стабільно, а подекуди навіть демонструють зростання.

«Основною причиною зниження цін на окремі добрива є стриманий попит і висока пропозиція продукції вітчизняного та імпортного походження. Це позитивне явище, яке демонструє, що в Україні сформувався конкурентний ринок мінеральних добрив», — наголосив експерт.

Динаміка середніх цін на ринку добрив

Сергій Рубан акцентував, що імпортні добрива (і їхні аналоги) в Україні дешевшають у зв’язку зі зниженням цін на світовому ринку. Наразі найсильніше знизилась ціна на карбамід. З початку року він здешевшав на $250 (з $780 до $530 за 1 т).

«Попри всі відмінності факторів, основна причина зниження цін світової торгівлі в тому, що пропозиція добрив на основних експортних ринках локально перевищила попит. У сегментах, де ситуативно пропозиція була більш значною, — ціни на добрива знизилися суттєвіше. Де попит і пропозиція були збалансовані — ціна на добрива лишилася стабільною», — прокоментував директор з маркетингу UMF.

Але говорити про остаточний розворот цінового тренду на добрива, за словами експерта, передчасно. Корекція цін на енергоносії відбувається вибірково.

Крім того, тенденція зростання цін на нафту (з невеликими перервами) триває з весни 2020 р. Зниження цін на газ в Європі є значним лише на перший погляд. Експерт наголосив, що насправді станом на лютий 2022 р. падіння ціни на газ в Європі лише компенсує явно штучний спекулятивний ріст у другій половині 2021 р.

Нагадаємо, що нині дефіцит азотних добрив у Європі складає приблизно 7 млн т, в Україні — майже 2 млн т. Імпортом перекрити нестачу виробництва добрив вітчизняним підприємствам буде складно. Органічних добрив теж не вистачає через зменшення поголів’я ВРХ.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus