Стало відомо, хто лобіює «зелений коридор» для російських добрив
В кінці 2021 року «ТольяттіАзот» остаточно втратив незалежність і потрапив у сферу впливу групи «Уралхім» Дмитра Мазєпіна, спроби якого захопити найбільшого у рф виробника аміаку тривають вже понад 10 років. Саме інтереси Дмитра Мазєпіна і є тією рушійною силою, яка «штовхає» проєкт запуску аміакопроводу під час війни.
Про це розповів директор з маркетингу та розвитку бізнесу компанії VVM Сергій Рубан в матеріалі: «Запахло аміаком. Чим небезпечний «зелений коридор» для російських добрив» на Latifundist.com.
За словами фахівця, пропускна здатність аміакопроводу «Тольятті-Одеса» складає близько 2-2,5 млн т на рік (при потужності виробництва «ТольяттіАзот» до 3 млн т на рік). Еквівалент 25 тис. залізничних цистерн.
«Аміакопровід активно не експлуатується вже багато років. Формально проблеми у роботі аміакопроіоду пов’язують з конфліктом між «ТольяттіАзот» і «Укрхімтрансаміаком». Хоча фактично основною перешкодою стала російсько-українська війна, що розпочалася у 2014 році», — говорить Сергій Рубан
Експерт зауважив, що для «Газпрома» запуск аміакопроводу дозволить опосередковано продавати 2 млрд метрів кубічних природного газу. Але фахівець вважає, що Україні не варто підтримувати аміачний проєкт рф.
«В травні 2022 року в районі Бахмута в результаті обстрілу було пошкоджено ділянку аміакопроводу. За офіційними даними, в результаті витоку аміаку утворилася хімічна хмара з зоною ураження радіусом близько 4 км. Враховуючи те, що аміакопровід проходить неподалік великих міст, ризики запуску проекту не співставні з потенційними вигодами. Навіть, якщо в результаті угоди Україна зможе повернути всіх військовополонених», — підсумував Сергій Рубан.
Читайте також: «Небезпека розмов про «зелений коридор» для добрив»
Нагадаємо, що за найскромнішими оцінками, експортний потенціал азотних і фосфатних добрив рф складає понад 20 млн т на рік. В цінах листопада 2022 р. це близько $15 млрд.
Сергій Герасименко, Latifundist.com, 2022 р.