ТОП-10 країн імпортерів українського зерна у 2023 році
На фоні загального падіння експорту товарів і послуг з України частка с/г продукції і продовольства зросла з 40,7% в 2021 р. до 61,5% в 2023 р. Українське агро стало одним з основних каналів надходження валютної виручки в країну в умовах повномасштабної війни і зруйнованої промисловості.
Обсяг експорту зернових в натуральному виразі був нижчим на 27% в 2022 р. і на 15% в 2023р. порівняно з середніми значеннями в 2019-2021 роках. Падіння експорту в грошовому виразі відбувалось не лише за рахунок зниження тонажу, а й внаслідок просідання цін на с/г товари на світових ринках.
Але навіть такі показники зовнішньої торгівлі в останні два роки — це вже досягнення, бо вдалось уникнути повного колапсу. Адже країна-терорист (рф) підійшла комплексно до питання руйнування українського експорту. Блокада морських портів в перші місяці повномасштабного вторгнення. Перекриття західних кордонів і зерновий бан від сусідів з ЄС, ворог активно грав на протестних настроях європейських фермерів і підвищував градус істерії. росія активно захоплювала ринкові частки України на традиційних ринках на фоні ускладненої логістики з нашої країни.
Вищезазначені фактори суттєво вплинули на зміну напрямків експорту український зернових, які формувались роками.
Зокрема, компанія «Алмейда Груп» до повномасштабного вторгнення возила зернові у повному обсязі в порти. Але ситуація змінилася.
«Сьогодні ми вже освоїли прикордонні переходи на заході України. Веземо зерно в європейські країни. Це Італія, Нідерланди, Німеччина —туди йде 25% від нашого обʼєму, 40% — це Румунія, і 35% — порти Великої Одеси та Ізмаїл».
Компанія аналізує напрямки та ринки збуту і вже потім комбінує логістику та підбирає продукти.
«Саме логістика сьогодні задає тренд та номенклатуру вантажного потоку», — зазначив Михайло.
За даними Державної митної служби України, у 2023 р. порівняно з результатами 2021р. знизилась частка Азії і Близького Сходу. Хоча такі лідери, як Китай, Єгипет і Туреччина лишились в ТОПі найбільших імпортерів українського зерна,їх частка сильно просіла порівняно з довоєнним періодом. А Індонезія, Іран (зі зрозумілих причин) і ряд інших близькосхідних країн взагалі вилетіли з першої десятки найбільших ринків збуту для зернових з України.
На противагу, зросли поставки до країн ЄС. Таким чином на Європейський Союз в 2023 р. припало 55% експорту зернових, проти 16% в період до повномасштабного вторгнення. Не обійшлося й без ложки дьогтю від партнерів з ЄС. Ми пам’ятаємо як з квітня 2023 р. ряд країн, а саме Польща, Словаччина, Угорщина й Румунія ввели обмеження на імпорт зернових з України. Поляки протягом минулого року ще й активно протидіяли транзиту українського зерна до інших країн ЄС, створюючи штучні перешкоди при митному оформленні. Адже як виявилось Німеччина, Італія, Чехія та інші не мали достатньої кількості митно-ліцензійних зон, тому зерно розмитнювалось наприклад в Польщі, а вже далі реекспортувалось в інші країни.
Попри те, що європейський ринок в останні два роки став головним для українських зернових, зараз можемо констатувати, що ця тенденція має тимчасовий характер. Відновлення морської торгівлі, а також сварки з країнами ЄС, які не можуть «переварити» ті обсяги, що надходять з України — це фактори, котрі будуть спонукати українських експортерів повертатись на традиційні ринки.
Завантажуйте Інфобук «Агробізнес України 2022/23» за посиланням.
Олександр Тищенко, Latifundist.com
№
Країна
Експорт в 2023 р., $ млрд
Експорт в 2023 р., $ млрд: 1,42Іспанія за 2022-2023 роки наростила імпорт українських зернових на 120%. Витіснивши з першого місця навіть такого мастодонта, як Китай. Обсяг ввезеного в 2023 р. з України зерна склав неймовірні 8,4 млн т. На цю країну припало 17% українського експорту зернових в грошовому виразі. Основними культурами, що поставлялись в Іспанію були кукурудза, пшениця і ячмінь.
Експорт в 2023 р., $ млрд: 1,15За період повномасштабного вторгнення обсяг експорту зернової групи до Китаю скоротився на 55%. Попри це, частка КНР в загальному експорті зернових з України склала високі 14%. Політологи таку ситуацію називають «геополітичною шизофренією», коли головний торговельний партнер — не дружня, м’яко кажучи, країна. Основними культурами, що експортувались до Китаю в 2023 р. були кукурудза і ячмінь.
Експорт в 2023 р., $ млрд: 1,04До повномасштабного вторгнення Румунія практично не імпортувала зернові з України. Країна має власне виробництво, що забезпечує внутрішній ринок з профіцитом.
Незважаючи на це, до Румунії було ввезено 5,4 млн т українського зерна в 2023 р., що становить 12% від загального українського експорту зернових. Основні культури, що ввозились з України — кукурудза, пшениця, ячмінь і сорго. З квітня 2023 р. діє заборона на імпорт кукурудзи і пшениці з нашої країни. Якщо ж брати загальний експорт с/г товарів та продовольства, то Румунія стала найбільшим експортним ринком в 2023 р. для нашої країни.
Експорт в 2023 р., $ млрд: 0,67Єгипет є одним з найбільших імпортерів зернових і традиційним ринком для України. Проте з початку повномасштабного вторгнення, обсяги поставок українських зернових в цю країни знизилися на 50%.
Одна з причин — росіяни активно витіснили Україну з цього ринку. В 2023 р. Єгипет імпортував 4 млн т зернових з України. Переважно кукурудзу і пшеницю та незначні обсяги ячменю. В той же час рф, лише пшениці, поставила 4,5 млн тонн в цю країну.
Експорт в 2023 р., $ млрд: 0,60Туреччина традиційний імпортер української с/г продукції, що не заважає цій країні активно купувати у росіян крадене в Україні зерно. Можливо тому експорт зернових в 2023 р., до цієї країни, на 35% нижче порівняно з 2021 р., просто частина потрібних обсягів закривається краденим.
В минулому році турки імпортували 3,2 млн т зернових з України. Основні культури — пшениця, кукурудза і ячмінь.
Експорт в 2023 р., $ млрд: 0,56Італія нетто-імпортер зернових. В 2023 р. країна ввезла зерна на $ 5,7 млрд. Україна на другому місці серед основних постачальників. Порівняно з 2021 р. імпорт зернових культур з нашої країни зріс на 135% до 3,1 млн т. Переважно імпортувалась кукурудза і пшениця. Також були незначні поставки ячменю, гречки й сорго.
Нідерланди
Докладніше ...
0,36
Експорт в 2023 р., $ млрд: 0,36Нідерланди, як і Італія є нетто-імпортерами зернових. За результатами 2023 р. Україна стала третім найбільшим постачальником зерна до цієї країни після Франції та Німеччини.
Країна ввезла 1,9 млн т зернових українського походження, що на 35% нижче показників 2021 р. Основний обсяг імпортованого зерна припав на кукурудзу, ще 120 тис. т — це пшениця.
Експорт в 2023 р., $ млрд: 0,20Про зерно розбрату у стосунках між Україною і Польщею сказано багато. До цієї країни було експортовано менше 1 млн т зернових з нашої країни в 2023 р. Але цього виявилось достатньо, щоб підірвати ситуацію і довести до того стану, що є зараз. Хоча з іншого боку польські тваринники і переробні підприємства були не проти імпорту з України.
Тому в минулому році купували не лише кукурудзу і пшеницю, а й ячмінь, гречку, сорго і жито. З квітня 2023 р. поляки заборонили імпорт зернових та олійних з нашої країни. Попри це серед імпортерів зернових до Польщі Україна піднялась на перше місце, фактично наростивши обсяги поставок в 10 разів порівняно з довоєнними рівнями.
Експорт в 2023 р., $ млрд: 0,19Угорщина має власне виробництво зернових, яке з профіцитом покриває потребу внутрішнього ринку.
Попри це, Україна експортувала більше 700 тис. т зерна в цю країну в 2023 р. Експортні поставки в основному складались з кукурудзи й пшениці, які були заборонені з квітня 2023 р.
Португалія
Докладніше ...
0,17
Експорт в 2023 р., $ млрд: 0,17Португалія залежить від імпорту зернових для балансування попиту на внутрішньому ринку. В 2023 р. країна імпортувала зернових культур на $ 1,4 млрд. Серед топових постачальників Україна, яка зайняла перше місце і потіснила таких традиційних постачальників, як Франція і Бразилія. До Португалії було ввезено майже 1 млн т зерна українського походження. Основні обсяги припали на кукурудзу і пшеницю.
2091209220932094209520962097209820992100