Ворожимо на зерновій гущі, або Що буде з цінами на сільгосппродукцію у 2022 році
Світова економіка знаходиться в стагнації. Її випробовують розірвані логістичні та виробничі бізнес-процеси, новий штам коронавірусу «Омікрон», інфляція та ріст цін на харчові продукти, геополітичні ігри наддержав, падіння ціни на олію та збільшення вартості зерна. Чого чекати від 2022 року та які фактори будуть впливати на ціноутворення в Україні та світі для зернових та олійних культур — читайте в матеріалі.
Олійні культури
Традиційними факторами впливу на ціноутворення на олійні культури є баланси виробництва та споживання олій. Світові тенденції також вносять свої корективи. За словами комерційного директора POSEIDON TRADEWAVES Костянтина Бугери, світова економіка знаходиться в стороні стагнації та розірваних логістичних і виробничих бізнес-процесів. Водночас баланс фізичного виробництва олійних культур та олії досить позитивний.
комерційний директор POSEIDON TRADEWAVES
«Концептуально мені здається, що ціни на олії повинні просідати. Я не хочу сказати, що вони катастрофічно впадуть до рівня $700/т, навряд. Але й про здорожчання говорити не доведеться. Ймовірність того, що ціни на олію будуть повільно повзти вниз на початку 2022 р., на мій погляд, вища. Сценарій подорожчання, звісно, можливий, але тільки шляхом спекулятивного фактора».
Окрім цього, у 2022 році прогнозується пік цін на високоолеїновий соняшник. Адже згідно з тенденцією 3-річної циклічності, наступного року можна очікувати його зростання. Останній пік був у 2019 році. За словами генерального директора компанії «MAS Seeds Україна» Сергія Тимошенка, мінімальна премія за високоолеїновий соняшник у звичайні роки становить $25-30/т, а в середньому може сягати $35-40/т.
«Деякі господарства ще вагаються сіяти чи не сіяти, оглядаються на нинішній сезон, у якому був спад цього сегменту. Та сумніви даремні. Прогнози дуже чіткі — наступного року знову буде зростання після 2-річного падіння», — розповів Сергій Тимошенко в інтерв'ю сайту SuperAgronom.com.
Читайте також: Крихкий, неспокійний, нелінійний, або Ринок олії 2021
Зернові культури
Щодо зернової групи, то з січня 2022 році очікується ріст цін як на кукурудзу, так і на пшеницю. Таку думку висловив директор аграрного напрямку «УДГ Трейдинг» Михайло Тимощук. За його словами, найімовірніше, на ринок будуть впливати ті самі чинники, які впливали протягом 2021-го р., а саме: кількість і якість врожаю, зокрема кукурудзи в Америці, квотування й можлива заборона експорту зерна з Росії, загалом світовий попит на продовольчу кукурудзу та пшеницю. А також глобальні геополітичні моменти в 2022 р.
Читайте також: Михайло Тимощук: Маржинальність у зернотрейдингу є, питання в тому, чи готовий ти ризикувати
Менеджерка з розвитку бізнесу «Maxigrain» Олена Нероба, коментуючи прогнози ціноутворення на зерновому ринку в першій половині 2022 р., зазначила, що ситуація буде нагадувати цінове плато (різких коливань цін не прогнозується — прим.ред.) Вона акцентувала, що зараз кукурудза нікому не потрібна й попит на неї мінімальний. А от пшениця виглядає в очах імпортерів більш привабливою.
менеджерка з розвитку бізнесу «Maxigrain»
«Зараз кукурудза нікому не потрібна, попиту на неї немає. Що стосується пшениці, то пропозиція є. Наприклад, Австралія виходить на ринок з рекордним урожаєм. Аргентина також не відстає. Якщо говоримо про більш довгострокову перспективу, то ключову роль будуть відігравати баланс попиту та пропозиції і зменшення інфляції».
На крилах чорного лебедя
Агросектор — сфера, де вплив Covid-19 є найменш помітним. Проте будь-який спалах епідемії синхронно відображається на світових цінах на зерно. 2022-й рік, за словами аналітиків банку JP Morgan, ознаменується кінцем пандемії коронавірусу та повним відновлення світової економіки. Спеціалісти банку сподіваюся, що завдяки новим вакцинам і терапевтичним засобам відбудеться «циклічне відновлення, повернення глобальної мобільності та звільнення відкладеного попиту з боку споживачів».
Bloomberg та Міжнародний валютний фонд менш оптимістичні у своїх прогнозах. За їхніми словами, новий штам коронавірусу «Омікрон» загрожує глобальній економіці зниженням темпів відновлення. Нові варіанти коронавірусу можуть бути більш небезпечними та смертоносними. Тому повернення до жорстких обмежень навіть на три місяці може призвести до уповільнення економічного зростання в 2022 р. до 4,2%. Попит на деякі послуги буде слабшим, а проблеми зі світовою пропозицією, ймовірно, збережуться, прогнозують аналітики. Крім того, постраждає ринок праці з логістикою.
Економічний піт-стоп
МВФ у своєму останньому World Economic Outlook прогнозував глобальне зростання економіки на 5,9% цього року та на 4,9% у 2022 р. Водночас економіка США та інших великих країн, навпаки, зазнала різких змін у бік зниження через штам «Дельта». Bloomberg говорить про підвищення ставки ФРС США, що, як правило, тягне за собою ріст курсу долара та відтік капіталу, а іноді й валютні кризи в країнах, що розвиваються.
У 2013 р. та 2018 р. від цього найбільше постраждали Аргентина, ПАР і Туреччина. За розрахунками аналітиків, крім перерахованих країн, у зоні ризику у 2022 р. також є економіки Бразилії та Єгипту.
За словами менеджерки з розвитку бізнесу Maxigrain Олени Нероби, сьогодні більшість країн частково почала вилучати зайві кошти з економіки та підвищувати облікові ставки центробанків. Водночас, до прикладу, Туреччина пішла іншим шляхом. Національний банк цієї країни не підвищує облікову ставку. Як наслідок, відбувається девальвація турецької ліри.
менеджерка з розвитку бізнесу «Maxigrain»
«Зважаючи на те, що Туреччина — одна з ключових країн-імпортерів української сільськогосподарської продукції та ключовий гравець у Причорноморському регіоні, за економічною ситуацією в цій та інших країнах-імпортерах потрібно пильно стежити, вчасно реагувати та аналізувати можливі ризики для української та світової економіки.
Інфляція та ріст цін на харчові продукти
НБУ звітує, що в Україні наприкінці цього року інфляція сповільниться до 9,6%, а в 2022 р. — повернеться до позначки в 5% та перебуватиме майже на цьому рівні надалі. Щодо сільського господарства нашої країни, то інфляція у галузі цьогоріч досягла піку, сягнувши позначки в 68%. Лідери подорожчання серед продтоварів — олія (зростання за рік на 57,4%), цукор (48,3%) та яйця (32,4%). Згідно з даними опитування Нацбанку щодо ділових очікувань українських підприємств, головними факторами зростання цін були висока вартість сировини, енергоносіїв та трудових ресурсів.
Читайте також: Зростає ціна — зростає і заздрість, або Чому соняшникова олія в Європі дешевша
Глобальне зростання цін на продовольчу групу товарів продовжується 2 роки поспіль і не слід чекати, що тренд зміниться у 2022 р., говорить Михайло Тимощук. За його словами, слід чекати здорожчання продовольчої групи товарів.
директор аграрного напрямку «УДГ Трейдинг»
«У короткостроковій та середньостроковій перспективі можливі певні корекції на ринку, але, загалом, глобально я чекаю все-таки зростання».
Костянтин Бугера вважає, що після стрімкого подорожчання харчових продуктів у світі цьогоріч, у 2022 р. подібна тенденція буде малоймовірна. Однак додає, що більшість його колег не поділяють такої думки. Вони вважають, що на ринку продовжиться ескалація й ціни будуть плавно підвищуватись. Причина цьому — ріст світового споживання. Адже люди хоч і знаходяться більшість часу вдома, рівень їхнього споживання не зменшується.
Експерти Bloomberg зазначають, що ситуація з доступністю їжі може помітно погіршитися навіть порівняно з арабською весною 2011 р. Особливо це буде помітно в таких країнах, як Судан, Ліван та Алжир, що, зі свого боку, зумовить ризик нової нестабільності в регіоні.
Витівки Ла-Ніньї
За повідомленнями женевської штаб-квартири ВМО, природне явище Ла-Нінья другий рік поспіль буде впливати на погоду у всьому світі. Особливо в першій половині 2022 р. Це продовжить відображатися на кліматі в багатьох ключових країн-виробників та експортерів великої кількості сировини.
Йдеться насамперед про Південну та Центральну Америку, а також Австралію. Неврожаї в країнах цих регіонів можуть призвести до дефіциту продукції.
Сергій Герасименко, Latifundist.com