Рекордний урожай, нестабільні ціни на газ і ризик діоксинів

Рекордний урожай, нестабільні ціни на газ і ризик діоксинів
Джерело фото: Latifundist.com

Станом на 7 жовтня приблизно з 16,6 млн га посівних площ було зібрано 62,5 млн т зернових і олійних культур, що на 12% більше торішнього врожаю, і  більше ніж 4,2 млн т кукурудзи. При цьому Україна готова зібрати в нинішньому сезоні близько 110 млн т зернових і олійних культур та експортувати понад 70 млн т.

За результатами партій вже експортованої продукції нового врожаю, а також зібраної на сьогодні кукурудзи можна оцінити поточну якість і порівняти її з торішньою (згідно з даними, наданими сюрвейерськими компаніями-членами УЗА: Cotecna, SGS і BSS).

Дивитись по темі: Урожай онлайн 2021

Кукурудза

Якість кукурудзи в цьому сезоні очікується на рівні минулорічного, але через підвищення вартості газу і нестабільні ціни в Європі це може привести до нових проблем:

 — мікотоксини. Через те, що виробники можуть відправляти на елеватори продукцію, яку не досушили і не довели до належного стану для тривалого зберігання.

У світі ідентифіковано кілька сотень різних мікотоксинів, але найпоширеніші і найбільш небезпечні для здоров'я людини і тварин — Афлатоксини (продукти життєдіяльності роду Aspergillus), Охратоксин А (ОТА) (продукти життєдіяльності роду Penicillium), Фумонізин, Зеараленон (ЗЕА), Дезоксиніваленол (ДОН ) (продукуються, зокрема, родом Fusarium).

 — гриби, що вражають зернові. Їх можна розділити на дві групи:

  • гриби, що вражають рослини в полі (під час вегетації);
  • гриби, що розвиваються під час зберігання.

До першої категорії відносяться види рослинних патогенних грибів, а саме рід Fusarium. До другої групи — гриби роду Aspergillius і Penicillium, які також можуть заражати продукцію в полі.

Важливо пам'ятати, що рівень мікотоксинів контролюють всі країни-імпортери української кукурудзи, незалежно від призначення продукції.

 — діоксини, бенз (а) піен, поліароматичні вуглеводні (РАН4). Ціни на газ можуть підштовхнути виробників і місця зберігання економити на агентові горіння? і замість газу, наприклад, використовувати неякісне паливо, мазут і т.д.

Також існує загроза підвищеного вмісту бенз(а)пірену, РАН4 і діоксинів в кукурудзі. Справа в тому, що вона більше, ніж всі інші культури, потребує сушки. Хоча, звичайно, все залежить від погодних умов під час збирання. Крім кукурудзи, це також стосується олійних культур, таких як соя, рапс, соняшник. Причина полягає в тому, що діоксини, бенз(а)пірен, РАН4 — це жиророзчинні продукти, тобто в основній своїй масі переходять з насіння в олію.

Я б рекомендував при покупці і безпосередньо перед відправкою на експорт звернути особливу увагу на ці показники. Обговорити з постачальниками, які типи сушарок і паливо вони використовують, і, можливо, проводити відбір зразків незалежним сюрвейером безпосередньо в місцях зберігання до покупки або відправки продукції в порт.

Читати по темі: Стоп, пестицид: как определить самые химически опасные факторы в зерне

Пшениця

Загалом по всій Україні в урожаї 2021 спостерігається значно нижчий показник натури порівняно з минулим роком (що характерно не тільки для нашої країни), а також число падіння через великий % вмісту пророслих зерен. За іншими показниками якість пшениці — на рівні минулого сезону.

У новому сезоні немає істотних для пшениці проблем з Tilletia controversa, Tilletia laevis, Tilletia tritici. Це не може не тішити, адже цей показник все частіше є одним з основних вимог країн-імпортерів: покупці зацікавлені в купівлі партій без грибів роду Tilletia.

За результатами, наданими сюрвейерськими компаніями-членами УЗА, якість пекарських показників пшениці наступна:

Читати по темі: Обзор мукомольного рынка 2021: что поможет украинским мукомолам

Ячмінь

У цьому сезоні, як і в попередніх, основою проблемою для ячменю залишається вміст карантинних об'єктів, таких як Avena ludoviciana Durien, Aegilops cylindrica. Вони є забороненими при експорті в Китай. Аналогічно пшениці, в ячмені нижчий показник натури порівняно з минулим сезоном.

У минулому сезоні з боку Китайської Народної Республіки надходило кілька нотифікацій через наявність в українському ячмені Tilletia controversa. Цього року така проблема відсутня.

Ріпак

Новий сезон значно порадував виробників показниками олійності в ріпаку, які вищі за торішні майже на 3%. Також якість ріпаку супроводжується відсутністю проблем з еруковою кислотою і глюкозинолатами, високий вміст яких є показником технічного ріпаку.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus