У Туреччині заблоковані українські ЗЗР: що відомо і як вирішити проблему

Морський порт в Туреччині
Морський порт в Туреччині
Джерело фото: freepik.com

З початку війни в морських портах Туреччини лишились заблоковані сотні контейнерів із засобами захисту рослин, на які чекають українські аграрії. Якщо перерахувати в площі застосування, йдеться про ЗЗР приблизно для 3 млн га.

Вантажі належать декільком постачальникам, серед яких провідні гравці ринку ЗЗР України. У контейнерах чекають вирішення своєї долі і препарати, період внесення яких розпочнеться вже із середини квітня. Ці ЗЗР вже повинні бути на складах господарств.

«У результаті військової агресії довелося терміново перебудовувати логістичні маршрути для доставки стратегічно важливого імпорту, зокрема й засобів захисту рослин. Такі вантажі були вимушено переадресовані в порти сусідніх країн, оскільки українські порти опинилися у блокаді. На цей момент найскладніша ситуація — у портах Туреччини».

Нічого подібного раніше не траплялось: величезний обсяг агрохімії (а ця категорія товарів має свої правила відвантаження) скупчився в портах у статусі транзитного, і законодавство Туреччини виявилося до цього не готовим.

«Перша глобальна проблема — це проблема отримання контейнерів. У Туреччині ми, як експедитор, маємо два варіанти: або ми повинні надати оригінал апостильованої довіреності, або потрібно міняти вантажоотримувача на турецьку компанію, що по суті є зміною власника товару і ставить нашого клієнта в зону ризику».

Читайте також: 1 млн т зерна Дунаєм, або Як експортувати українське зерно в умовах війни

Друга проблема, за словами Ігоря Агаркова, полягає у тому, що, відповідно до законодавства Туреччини, транзит через територію країни можливий тільки на турецьких машинах. 

Українське виробництво ЗЗР

Це дуже ускладнює ситуацію, адже турецьких машин, здатних перевозити агрохімію, не так багато. А готових їхати в Україну, де йде війна, — немає у принципі. Теоретично вони могли б довезти вантажі до третьої країни, але тоді потрібна ще одна перевалка, що надто здорожчує вартість товарів.

«Тобто рішення ніби є, але воно вузьке, і реалізувати його важко. Дороге, складне, частково неконтрольоване. І окрім всього, таке рішення вкрай обмежене за пропускною спроможністю», — підводить підсумок топменеджер логістичної компанії.

Питання потребує вирішення на урядовому рівні, кажуть у ГС «Український контроль аграрного захисту». Днями спілка надіслала офіційне звернення до Міністерства аграрної політики та продовольства України.  

«Просимо Вас терміново звернутися до офіційної влади Туреччини з проханням дозволити українським автоперевізникам забирати товар із МЛС у портах Туреччини в режимі транзит за спрощеною процедурою та дозволити залишити в коносаменті отримувачем українські компанії, а також не нараховувати штрафи за зберігання пестицидів у портах Туреччини», — йдеться в документі.

Якщо Туреччина дасть для українських ЗЗР зелене світло, на їхню доставку в Україну знадобиться приблизно тиждень. 

«Ми сподіваємося, що порозуміння буде швидко досягнуто, адже проведення весняно-польових робіт — один із економічних пріоритетів України», — говорять у ГС УКАЗ.

ЗЗР дуже потрібні українським аграріям для якісного проведення весняно-польових робіт. Тому сподіваємось на якнайшвидше вирішення проблеми і доставку агрохімії адресатам в Україну.

Назар Писемний, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus