ТОП-6 порад, як обрати добрива на ринку
Ситуація з добривами на українському ринку досить критична. Експерти радять запасатися необхідною хімією вже і не чекати кращих цін, адже навесні можна залишитися взагалі ні з чим.
Критерії, на які варто звернути увагу:
- Презентація свого продукту продавцем/консультантом. Поверхневі знання і неможливість відповісти на «глибші» питання (навіть після долучення представника виробника продукту), демагогія про «надприродні» властивості «стероїдів»/замінників чогось там і т.і. — не ок, оперування «нижчою» ціною — не ок, в цьому немає сенсу, якщо ви хочете отримати реальний ефект від своїх інвестицій, у вигляді росту врожайності, якісних параметрів товарної частини врожаю, покращення показників ґрунту, а не просто виділити певну суму грошей «з бюджету» на гектар. Зрозуміло, що для декого витратити «на перспективу» отримання вищого прибутку, до прикладу, на €15 тис. більше — може бути справою нереальною. Рахуємо економіку, можливо краще взагалі нічого не купувати, ніж купувати дешеве сміття.
- Наявність критичної бази даних польових експериментальних досліджень продукту, бажано на подібного типу ґрунтах (як у вас в господарстві) і за +- подібного рівня опадів, суми температур, обробітку ґрунту (все це впливає на достовірність результатів і підвищує їх «об’єктивність»). Ще раз, рахуйте економіку: прибавка 1 т/га по кукурудзі в 2020 році і у 2022 — різні речі. Прив’язку робіть то поточних цін і на «сухе» зерно (особливо, для кукурудзи, де 40-50% ціни може «забрати» сушка, прибавка 1 т зерна з вологістю 32% гірше, ніж 700 кг з вологістю 19%).
- Звичайно, реєстрація продукту згідно законодавства, підтвердження його хімічного/біологічного складу (має відповідати етикетці), наявність декларованих допоміжних речовин (ад‘ювантів). Якщо йдеться про крупну партію замовлення, наприклад, основних добрив — доцільно буде здати довільний зразок на аналіз в лабораторію. 2,5 тис грн витрачених на підтвердження вмісту д.р. добрива — це набагато дешевше, ніж «недобір» 3-4% фосфору у складному добриві на 500 т, наприклад.
- Уникайте підробок. Для цього найкраще і найпростіше — подзвонити в офіційне представництво виробника/на виробництво, щоб уточнити як і в кого придбати продукт. Якщо вам пропонують «оригінал» з дисконтом 40% — чудово, лише підтвердіть його оригінальність у виробника.
- Підходьте до системи удобрення культур в господарстві виважено. Виділіть хоча б 5-10% площ під тестування різних, вам цікавих продуктів в полі, слідкуйте як вони себе показують в умовах вашого господарства, перш, ніж включати той чи інший препарат/добриво в базову технологію.
- Уточнюйте практичні нюанси застосування препаратів: можливість змішування добрив з різними д.р. пестицидів (далеко не всі змішуються, в деяких виробників є спец бази даних, де можна це перевірити — всі коли-небудь проведені і зафіксовані результати змішувань), строк придатності, температурні умови зберігання, допустимість внесення дронами (малооб‘ємка, н.в. води 5-10 л/га, конц продукту 5-50%).
І пам’ятайте, інформація і знання — ключ до успіху і головна рушійна сила економіки!
Alex Feldman, агрохімік, координатор фб-сторінки «Відверто про живлення рослин»