Трейдери хочуть перекласти на аграріїв всі ризики та збитки — Андрій Шишацький
Нещодавно стало відомо, що «Агропросперіс» розриває контракти з аграріями через закриття «зернового коридору» і неможливість вивезти зерно з терміналу. Про цю історію на прикладі господарства «Юхимівське» розповіли наші колеги з Kurkul.com.
Натомість компанія пропонує аграріям забрати зерно з терміналів ТІС-Зерно та ТІС-Міндобрива і продати вже в Україні. Однак термінал зерно не поспішає віддавати. Аграріям доводиться забирати своє збіжжя зі значними зусиллями та збитками. Однією з постраждалих є агропромислова корпорація «Успіх». Управляючий партнер та співвласник компанії Андрій Шишацький розповів деталі цієї історії.
Latifundist.com: Розкажіть, що за історія трапилася у вас з «Агропросперіс»?
Андрій Шишацький: У березні цього року одне з наших підприємств — «Віскар Агро» — уклало контракт з «Агропросперіс» на поставку 2 тис. т кукурудзи по ціні $202/т. Поставка відбувалася на термінал ТІС у березні. В результаті 560 т відправлено, а 1,4 тис. т «зависли» на терміналі. Хоча на той час «зерновий коридор» працював. Чому зерно не відправляли — невідомо. Можливо, чекали судна. Хоча ми знаємо, що «Агропросперіс» вивозила зерно упродовж березня-червня. Як компанія обирала, яке саме зерно вивозити — не знаємо.
Latifundist.com: Як відбувалась комунікація з компанією?
Андрій Шишацький: У липні, коли «зерновий коридор» майже не працював, «Агропросперіс» надіслав листа, в якому повідомив, що у зв’язку з форс-мажорними обставинами не може виконати контракт: «Можете або забирати зерно з терміналу, або укласти вже безпосередньо з ТІС нову угоду про зберігання». Потім ще одна пропозиція: «Оскільки ми не можемо вивезти ваше зерно, то готові його купити в Україні по 7,2 тис. грн/т ($195/т)». Ми погодилися і уклали новий контракт вже з українського компанією «Агропросперіс». Хоча по прибутку і виходили в нуль.
Уклали контракт, відправили вантажівки на термінал, щоб забрати зерно. А нас ніхто не пускає туди. Вантажівки стоять тиждень на завантаження. Другий. І це не тільки нас не пускають. Інші компанії теж стоять і чекають. Зерно нікому не віддають.
Latifundist.com: Ви зверталися за поясненнями до ТІС?
Андрій Шишацький: Ми звернулися за поясненнями до «Агропросперіс», і вони відповіли, що дійсно ТІС не пропускає на завантаження. Хоча боргів зі слів представників «Агропросперіс» по зберіганню нашого зерна немає. А потім «Агропросперіс» виставила нам рахунок за зберігання за липень — $18 тис./т (в день 0,50 центів/т). Паралельно ми зверталися з листами до ТІС, але відповіді жодного разу не отримали. Пізніше нам сказали, що компанія спілкується тільки з трейдерами.
Latifundist.com: Чи законно було вимагати у вас оплату за зберігання зерна на ТІС?
Андрій Шишацький: Ні, бо ніяких договірних відносин з ТІС у нас не укладено. У нас контракт на поставку укладений з трейдером, який і повинен оплачувати зберігання зерна у місці його поставки.
Latifundist.com: Зараз ваші 1,4 тис. т кукурудзи так і знаходяться на терміналі?
Андрій Шишацький: Цього тижня частину все ж вдалося вивезти — орієнтовно 800 т, але зерно нам віддали поганої якості. Зерно потребує додаткової доочистки, тощо.
Latifundist.com: Уточніть, якої саме якості вам повернули зерно?
Андрій Шишацький: Ми поставляли чисту кукурудзу експортної якості, а отримали з домішками інших культур. Плюс багато битого зерна.
Latifundist.com: Але коли ви забирали кукурудзу з терміналу, перевіряли на якість?
Андрій Шишацький: Як мені повідомив наш комерційний відділ, водії заїхали, завантажили зерно і виїхали. На прохання допустити нашого експерта, сюрвейєра, щоб він подивився на умови зберігання і оцінив якість зерна — відмовили. Пояснили що термінал не є елеватором, не пристосований для тривалого зберігання зерна та не несе відповідальності за його якість при тривалому зберіганні. Відповідальність за якісні показники закінчується через 30-45 днів зберігання.
Latifundist.com: Перед бесідою ви сказали, що у вас постраждало два підприємства через недобросовісну поведінку зернотрейдерів і терміналу. Розкажіть про другий випадок.
Андрій Шишацький: Тут нам взагалі нічого не повертають. Ще одне підприємство, яке входить в нашу групу компаній — ПСП «Укр Агро Клас» — уклало контракт на поставку 3,5 тис. т зерна зі швейцарським зернотрейдером Sierentz. Це був досить серйозний контракт для нас — $210 тис/т (всього ми мали отримати $735 тис.). Зерно ми поставили у лютому цього року на їх термінал, теж на «ТІС-Зерно». І воно там пролежало до червня. А далі ми отримали аналогічний лист від Sierentz: «Зерновий коридор» не працює. Ми не можемо вивезти зерно, тому вважаємо контракт призупиненим».
Latifundist.com: Ви погодилися з таким формулюванням?
Андрій Шишацький: Звичайно, що ні. З лютого зерно лежало на терміналі, часу, щоб вивезти його до червня було достатньо. Ми спочатку написали, що не погоджуємося, що це був форс-мажор. А потім попросили повернути наше зерно, у зв’язку з тим, що контракт не виконано та попросили, щоб вони погодили та дали на це дозвіл ТІСу.
Latifundist.com: Бо право власності на зерно по контракту перейшло Sierentz?
Андрій Шишацький: Так. Але Sierentz тільки сьогодні, майже через три тижні надіслали нам листа, що не проти, щоб ми забрали зерно. Тільки от згідно листа термінал ТІС не підтверджує їм дозвіл на таку операцію. У зв’язку з цим Sierentz з 16 серпня припинила всі відносини з ТІС. Окремо наголосили, що всі послуги по зберіганню нашого зерна вони оплатили.
Latifundist.com: Тобто з 16 серпня вже ви повинні будете сплачувати послуги за зберігання?
Андрій Шишацький: Мабуть, є таке бажання у міжнародних трейдерів перекласти на сільськогосподарських товаровиробників усі свої ризики, витрати та можливі збитки. Вкотре постраждають виробники зерна, за чий рахунок трейдери хочуть вирішити свої власні проблеми
Latifundist.com: Плануєте позиватися?
Андрій Шишацький: Наразі ми вивчаємо дане питання і готуємося до цього. Враховуючи що контракти міжнародні, ми звернулися за допомогою до спеціалістів у міжнародному праві, а також залучили англійських юристів, які у разі потреби будуть представляти наші підприємства в арбітражі GAFTA, тощо.
Latifundist.com: Ваш випадок не поодинокий. Що взагалі говорять на ринку: чому ТІС не повертає аграріям зерно?
Андрій Шишацький: На ринку ширилася інформація, що ТІС не повертає зерно у зв’язку із тим, що трейдерами не оплачені його послуги по зберіганню та наявна якась неузгодженість дій та відсутність домовленостей.
На мою думку, зважаючи на критичність ситуації, що склалася навколо неможливості сільськогосподарськими товаровиробниками ні продати, ні повернути своє зерно — у вирішення даної ситуацію повинне якнайшвидше втрутитися Міністерство аграрної політики, КМУ, інші профільні органи державної влади та асоціації для узгодження усіх питань та дій між терміналом, зернотрейдерами та виробниками зерна.
Так, для прикладу Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» ще декілька тижнів тому зверталася до прем’єр міністра України стосовно допомоги у вирішенні цього ж питання. На сьогодні у мене відсутня інформація, щодо відповіді чи позиції КМУ по цо цьому питанню.