АМКУ оштрафував компанії, які пов'язані з Roshen, на 284 млн грн за зловживання монополією на ринку

Антимонопольний комітет України оштрафував на загальну суму 283,6 млн грн групу компаній, пов’язаних з компанією Roshen, за зловживання монопольним становищем.

Про це повідомляє пресслужба АМКУ.

Так, компанії «Інтерстарч Україна», «Дніпровський крохмалепатоковий комбінат»,«Інтеркорн корн просессінг індастрі», які пов’язані відносинами контролю через кінцевого бенефіціарного власника — Олексія Порошенка, було оштрафовано за два порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем на загальнодержавному ринку первинної реалізації патоки крохмальної кукурудзяної та глюкозних сиропів.

Порушення полягали у:

  • необґрунтованому підвищенні цін на патоку та сиропи протягом квітня-червня 2018 р., лютого-березня 2019 р. та у жовтні 2020 р.;
  • у встановленні протягом 2018-2020 рр. різних умов до рівнозначних угод з покупцями цього товару без обґрунтованих причин.

Під час розгляду справи АМКУ встановив, що у 2018-2020 роках група була єдиним виробником патоки на території України та найбільшим і найпотужнішим учасником ринку з частками 65,49 % (у 2018 р.), 93,86 % (у 2019 р.) та 79,75 % (у 2020 р.).

«Група мала ринкову владу, що проявлялася у її здатності встановлювати свої умови продажу товарів на внутрішньому ринку, підтримувати непрозору та безсистемну цінову політику з власними контрагентами. Крім того, здійснювати політику направлену на підтримання власного монопольного становища. Єдиними конкурентами цих компаній протягом 2018-2020 років були імпортери з порівняно невеликими частками», — говорится в повідомленні.

Також встановлено, що Група є єдиним виробником крохмалю кукурудзяного на території України з частками 74,26% (у 2018) та 96,79% (у 2019 р.).

Шляхом аналізу цінової поведінки Групи встановлено, що протягом 2018-2020 років ціна на патоку та сиропи підвищувалася та знижувалася нею безсистемно. Також виявлено, що група компаній здійснювала цінові виключення для окремих суб’єктів господарювання (кондитерських фабрик).

«Наприклад, для одного з покупців патоки у досліджуваний період встановлювалися ексклюзивно низькі ціни. Поясненням цьому може бути спроба групи таким чином завадити одному зі своїх найбільших покупців патоки перейти до конкурента, а також — не допустити переходу до нього інших покупців патоки, чиї потужності розташовані в східній частині України», — говорится в повідомленні.

При цьому Комітетом встановлено, що у цей час від асоціації «Укркондпром» почали надходити ініціативи щодо введення заборони на ввезення патоки з Росії. Отже, така відсутність зрозумілого механізму формування ціни на товар та умов отримання знижок для одних контрагентів може створювати переваги для інших, які, на відміну від перших, мають чітке розуміння щодо цін та обсягів придбання товару. 

Також Комітет виявив застосування групою різних умов у договорах поставки патоки з покупцями без об’єктивно виправданих на те причин: порядок замовлення та погодження поставок товару, умови оплати товару, санкцій тощо.

«Перераховані вище підходи до договірної політики у сукупності з безсистемним та непрозорим ціноутворенням, суперечать логіці ведення розумної економічної діяльності та були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку», — зазначили в АМКУ.

Крім того, враховуючи, що група компаній є учасником вертикально-інтегрованого суб’єкта господарювання, за рахунок ефекту масштабу Roshen вона могла отримувати істотні конкурентні переваги, що забезпечуються можливістю придбання у групи патоки, як сировини для своєї кінцевої продукції, за цінами меншими ніж для конкурентів — виробників кондитерських виробів на території України.

Зазначається, що проаналізувавши суть встановлених порушень конкурентного законодавства, АМКУ вирішив накласти такі штрафи на учасників групи:

  • «Інтерстарч Україна» — 210,2 млн грн (по 105,1 млн грн за кожне порушення);
  • «Дніпровський крохмалепатоковий комбінат» — 47,5 млн грн (по 23,73 млн грн за кожне порушення);
  • «Інтеркорн корн просессінг індастрі» — 25,98 млн грн (по 13 млн грн за кожне порушення).

Також АМКУ зобов’язав у двомісячний строк з дати отримання рішення припинити порушення, визначені у пункті 5 резолютивної частини цього рішення та повідомити про це Комітет у 5-денний строк.

Нагадаємо, що АМКУ оштрафував компанію «Радехівський цукор» (с. Павлів, Радехівський район, Львівська обл.) на 1,02 млн грн за вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Виконано за допомогоюDisqus