Аgreena, програма ґрунтового вуглецю якої зібрала 2 млн га у 18 країнах, досі не пройшла сертифікацію Verra і готується до плану Б. Чи отримають виплати аграрії?
Стимулом до написання цього матеріалу стала розмова з одним із аграріїв, який є учасником програми АgreenaCarbon. Це програма, завдяки якій аграрії, які впроваджують у своїх господарствах методи регенеративного землеробства (зменшений ґрунтообробіток, покривні культури, добрива тощо), отримують за це додатковий прибуток у вигляді вуглецевих сертифікатів.
Навесні минулого року компанія Аgreena прийшла до своїх учасників з оголошенням, що подалася на сертифікацію по стандарту Verra. Пройти її планувала до кінця року, але викупити права на майбутнє володіння такими сертифікатами можна було вже зараз. Більша частина фермерів погодилися, бо гроші мали отримати у кінці травня, коли критично їх потребують.
Щоб викупити ці сертифікати, Аgreena взяла кредит на $50 млн і свою частину угоди виконала. Але наш співбесідник зауважує, що компанія досі не пройшла акредитацію Verra і готує план Б.
Ми вирішили розібратися в цій історії більш детально, адже компанія досить відома в Україні і серед її учасників більше 140 українських аграріїв. Що дає сертифікація Verra і чому Agreena не може досі її пройти? Та головне: чи отримають цьогоріч свої виплати аграрії?
Стартап, який «вибухнув»
На даний момент в Україні ринок вуглецевих сертифікатів тільки формується і у найближчому майбутньому він буде розширюватися. Нещодавно зі своїми вуглецевими програми на український ринок вийшли чеська компанія Carboneg та естонська eAgronom. Також набирає фермерів у свою програму Carbon Credit Ukraine Інститут геополітики та стратегічного управління разом з Heavy Finance.
Однією з перших по програмі вуглецевих кредитів з українськими фермерами почала працювати Agreena. Компанія була заснована у Данії 2017 року двома подругами-підприємницями Юльє Кох Фалер (Julie Koch Fahler) та Ідою Босен (Ida Boesen). Маючи досвід у сфері цифрових технологій та агро, вони разом з фінансистом Саймоном Халдрапом (Simon Haldrup) створили пан’європейську онлайн-платформу Commoditrader для торгівлі агросировиною. У 2019 році до платформи приєдналося понад 2 тис. фермерів.
У 2021 році стартап перетворився на Agreena. Того ж року компанія запустила програму ґрунтового вуглецю AgreenaCarbon, акредитовану за стандартом ISO 14064-2:2019 (цей стандарт запам’ятайте, бо ми до нього ще повернемося).
Стартап настільки був успішним, що влітку 2023 року Agreena відзвітувала: програма працює вже у 16 європейських країнах, в тому числі й Україні. А у жовтні повідомила, що в системі зареєстровано біля 1 млн га, а її учасникам виплачено понад €6 млн.
У цьому році компанія заявила, що має вже 2 млн га у 18 країнах і виплачує аграріям найбільші виплати: в залежності від регіону — €32-36 за очікуваний вуглецевий сертифікат. І що це на 45% більше, ніж минулого року.
В коментарі нашому виданню, Agreena повідомила, що по програмі ґрунтового вуглецю працює понад 1 тис. аграріїв по всій Європі, більше 140 з них з України. У програмі такі агрохолдинги як «Агрейн» та «Контінентал Фармерз груп».
«Коли почалася повномасштабна війна, ми подвоїли свою роботу в країні, знаючи, що наша програма AgreenaCarbon для українських фермерів є засобом диверсифікації доходів у час величезної невизначеності для них та їх бізнесу», — повідомили в компанії Agreena.
Вуглецеві кредити — що це таке?
Простими словами, вуглецеві кредити — це своєрідна квота у формі електронного сертифікату для країни чи організації на викиди певної кількості парникових газів. Власник, який має вуглецевий сертифікат, має право на викид однієї метричної тонни CO2.
Такі сертифікати можна продавати на міжнародних біржах та аукціонах і отримувати за них реальні кошти. Купують їх ті підприємства, які мають великі викиди CO2 в атмосферу та не вписуються у вимоги Кіотського протоколу, наприклад, гіганти машинобудівної, металургійної або хімічної промисловості.
Аграрії, які працюють з Agreena, можуть зберігати свої сертифікати, торгувати ними на добровільному вуглецевому ринку (VCM), або дозволити Agreena продавати їх від свого імені.
«Ми будемо продавати сертифікати Agreena різними способами: через вибрані платформи, брокерів і нашу команду кредитних продажів (прямо)», — повідомили в Agreena.
Торгівля вуглецевими кредитами відбувається тільки на добровільному ринку. Але є ще обов’язковий вуглецевий ринок. Чим вони відрізняються, пишуть тут.
Про ринкову вартість сертифікатів можна почитати тут. Зауважимо лише, що вона залежить від прозорості та якості стандартів перевірки, на яких базуються сертифікати. І далі ми про це ще розкажемо.
Нова категорія сертифікатів від Agreena
У червні 2023 року Agreena публічно заявила, що виводить на ринок нову категорію вуглецевих сертифікатів. Що малося на увазі?
Як ми вже вказали, Agreena має сертифікацію ISO 14064-2:2019. Один з аграріїв, учасників програми, розповів, що дійсно, коли він підписував контракт з компанією, то вона повідомила, що працює по цьому стандарту. Відповідно до нього, він може отримати певну суму за участь у програмі та перехід до регенеративного землеробства. Майже рік аграрій працював, згідно умов цього контракту.
У березні 2023 року представник Agreena повідомив, що компанія подалася на сертифікацію по стандарту Verra. І додала: щоб її пройти, треба певний час. Оскільки компанія розуміє, як аграріям потрібні кошти станом на зараз, то запропонувала викупити право на майбутнє користуваннями такими сертифікатами.
«Ми погодилися, бо ці кошти отримали у травні, коли у всіх аграріїв критична ситуація з фінансуванням. В цей час треба максимально інвестувати у врожай», — каже аграрій.
Погодилася на таку угоду і ГК «Агрейн». За словами Олександра Мустіпана, начальника відділу систем діджиталізації ГК «Агрейн», це був початок червня, коли компанія гостро потребувала поповнення обігових коштів. Перевагою угоди було і те, що кошти від продажу сертифікатів можна використовувати на будь-які напрямки господарської діяльності компанії.
Що таке стандарт Verra?
На добровільному вуглецевому ринку сертифікати з позначкою Verra мають високу довіру покупців карбонових кредитів та можуть мати вищу ціну.
«Програма Verra VCS є найбільшою програмою кредитування парникових газів у світі. Її суворі правила та вимоги дають покупцеві вуглецевих кредитів впевненість, що вони представляють реальні, вимірні, додаткові, постійні, незалежно перевірені, консервативні оцінки, унікальні номери та прозорі переліки скорочень викидів парникових газів. З цієї причини вуглецеві кредити, сертифіковані Verra, можуть мати вищі ціни, ніж інші кредити», — повідомили в Аgreena на наш запит.
Чим Verra відрізняється від методології ISO?
ISO 14064-2:2019 — у цьому стандарті розглянуто принципи та вимоги щодо проєктування, розробки, управління та звітності за кадастрами парникових газів на рівні організації.
Як нам пояснив фахівець з ринку, даний стандарт дуже рамковий, узагальнений, має дуже багато розмитих трактувань та потребує додаткових роз’яснень та розробок методичних документів.
Він більше призначений для роботи в рамках функціонування обліку вуглецевих викидів на державному рівні. Але часто використовується для створення приватних вуглецевих стандартів. Також може використовуватися компанією для самостійного обліку парникових викидів і звітування перед державними органами; участі в національних програмах та добровільній реєстрації кадастрів або звітності щодо парникових газів; використовуватися для корпоративного управління ризиками або участі в торгівлі на ринку.
Стандарт Verra — спрямований на роботу з добровільним карбоновим ринком. Його мета — забезпечити надійне створення верифікованих карбонових кредитів. Він має детально описані методики, шаблони, чіткі рекомендації по проведенню карбонового проєкту і моніторингу. Також він веде реєстр карбонових проєктів, тому покупець може в будь-який момент їх прослідкувати.
Як зауважив фахівець, ціна за карбонові кредити різна і залежить від покупця, довіри до органу сертифікації та компанії — ініціатора проєкту, надійності агровиробників, які беруть участь в проєкті. Проєкти по ISO 14064-2:2019 мають менший рівень надійності та довіри на добровільному ринку, тому не можуть забезпечити високу ціну на тонни вуглецю.
У свою чергу проєкти від Verra мають високу довіру в покупців, тому вони займають більше 70 % добровільного карбонового ринку.
Хоча у грудні минулого року на IV міжнародній конференції з відновлення родючості ґрунтів представник Аgreena сказав, що Verra та ISO 14064-2:2019 — «два практично однакових стандарти, які мають несуттєві розбіжності, але в загальному дають компанії можливість створювати додаткове фінансування для подальших програм».
Коли ми про це зауважили в запиті до Аgreena, то компанія відповіла, що стандрат ISO 14064-2:2019 і методологія Verra відрізняються один від одного декількома способами. Хоча обидва встановлюють високоякісні принципи для кількісного визначення, моніторингу та перевірки викидів і видалення парникових газів.
«Стандарт ISO 14064-2:2019 вимагає, що проєкт повинен призвести до скорочення викидів або збільшення видалення на додаток до того, що сталося б за відсутності проєкту. Ним встановлюються загальні вимоги до проєктів з викиду парникових газів і не вказуються конкретні критерії та процедури, як це робить Verra за перевіреним вуглецевим стандартом (VCS) VM0042», — кажуть в Аgreena.
Як виглядає механізм акредитації по Verra?
Механізм сертифікації по стандарту Verra фахівець з ринку описав так.
Компанія, розробник/власник карбонового проекту, вивчає методики Verra і на їх основі формує опис свого проєкту, згідно шаблонів і документів. Зокрема, вказує, які саме практики сталого землеробства будуть впроваджуватися у фермера, як будуть їх перевіряти, який перелік досліджень ґрунтів будуть проводити тощо. З фермером потрібно погодити агрономічні практики, які він впроваджуватиме для збільшення накопичення вуглецю у ґрунті.
Після погодження Verra вуглецевого проєкту, компанія спільно з фермерами починає впроваджувати його в життя.
Важливо пам’ятати, що в даній системі головний фермер. Він повинен отримувати консультаційні послуги від компанії та максимальну підтримку для збільшення вуглецю в ґрунті.
Є ще третя сторона — орган валідації. Валідатор детально аналізує діяльність компанії та аграріїв, і на основі свого аналізу дає заключення, що даний проєкт відповідає вимогам стандарту Verra. Фіксує, наприклад, що з гектара площ фермера секвестровано 0,5 чи 1 т вуглецю. І тоді вже Verra дає заключення, що проєкт має високу надійність та видає сертифікат на тони вуглецю.
Неможливо визначити наперед, яка кількість вуглецю буде секвестрована в процесі впровадження нових практик фермером. Також треба пам’ятати, що продаж тонни вуглецю можна здійснювати після отримання відповідних документів від стандарту Verra.
Отож, Agreena націлилася саме на цей стандарт, щоб потім продавати сертифікати на «преміум-ринку». У виграші і аграрії, адже вони отримали від компанії значно вищу ціну за свої сертифікати.
Але є нюанс. Сертифікацію по стандарту Verra Agreena так досі і не пройшла.
Які претензії Verra має до проєкту Agreena?
Один з етапів сертифікації по стандарту Verra — публічні обговорення проєкту. Вони відбуваються на сайті Verra. Там описується сам проєкт і далі всі, хто працюють на ринку, можуть написати на вказану електронну пошту свої відгуки і зауваження. Можна робити це навіть анонімно.
Як нам пояснив фахівець з ринку, Agreena не пройшла ці публічні обговорення.
У листі Verra за 31 січня 2024 року йдеться, що запит на реєстрацію проєкту AgreenaCarbon відхилено. Однак нижче є приписка: «Статус проєкту оновлено на «В очікуванні».
В Agreena нам повідомили, що статус проєкту повернувся до «Запит на реєстрацію» ще на початку березня 2024 року.
Отож, що не задовольнило Verra? Тут (документ за 31.01.2024) ці вісім пунктів.
Як бачимо, серед зауважень:
- Базовий сценарій для кожного поля, включеного в проект, є ідентичним, однак практики управління сільським господарством відрізняються в різних регіонах країни та рідко є подібними в 11 країнах.
- У плані моніторингу немає процедури моніторингу використання добрив, планів вапнування та моніторингу витоків на фермах в одинадцяти країнах.
- Незрозуміло, яким чином фермери, які були відібрані для співбесіди в процесі оцінки VVB, є репрезентативними для всіх фермерів у районах проєкту, враховуючи, що співбесіди проводяться в чотирьох з одинадцяти країн.
Також бачимо, що в одному з коментарів, які отримала Verra під час публічного обговорення проєкту AgreenaCarbon з 20 січня по 19 лютого 2023 року, анонім написав:
«Agreena — це компанія, яка обманює фермерів, щоб отримати клієнтів. Через такі компанії довіра до ринку вуглецевих кредитів впаде. Як фермер, я стикався з такими аргументами під час залучення клієнта: Вам не потрібно робити документацію, Verra до вас не прийде, але ми це зробимо на папері, щоб ви отримали гроші на вуглецеві кредити. Вам не потрібно нічого міняти в посівах у вашій місцевості, ми витягнемо 1,5 т/га CO2 — адже це неможливо!».
Як на зауваження відреагували в Agreena?
У відповідь на наш запит в компанії повідомили, що запитання від Verra не були відмовою. Це частина ретельного аналізу проєкту.
«Ми змогли надати необхідну інформацію та гарантії за лічені тижні. Ми визнаємо, що цей діалог є частиною процесу, який допоможе забезпечити цілісність наших кредитів. Ми тісно співпрацюємо з нашим органом валідації/верифікації (VVB) Earthood, який є незалежним стороннім аудитором, затвердженим Verra», — сказали в Agreena.
Також в компанії додали, що упродовж останніх кількох місяців (станом на квітень 2024 р.) опис проекту AgreenaCarbon було завершено та переглянуто Earthood і зараз він переглядається Verra. Будь-які подальші поправки до опису проекту залежать від висновків, отриманих від Verra.
В компанії сподіваються, що після запиту додаткової інформації від Verra, на який вона вже відповіла, в найближчі місяці отримає очікуване підтвердження.
«Після реєстрації проекту AgreenaCarbon ми перейдемо до етапу перевірки та, зрештою, видачі наших сертифікованих Verra вуглецевих кредитів», — додали в Agreena.
Коли саме Agreena розраховувала пройти сертифікацію Verra?
Спочатку у 4 кварталі 2023 року. Саме тому весною 2023-го вона повідомила своїх учасників, що запускає опцію ранніх платежів і пропонує придбати права на майбутні сертифікати. Пропозицію та дострокову виплату вартості планує надати до 31 травня.
Однак із зауваженням, що якщо аграрій прийме пропозицію виплати, то не зможе використовувати сертифікат для компенсації власних викидів пізніше. Якщо вирішить відмовитися від пропозиції виплати і зберегти сертифікат, то остаточної видачі сертифікатів 2022 року за стандартом Verra потрібно очікувати приблизно наприкінці року.
Де взяла кошти на достроковий викуп сертифікатів?
«З «власної каси», — пише данське видання Landbrugsavisen.dk. У березні 2023 року компанія відзвітувала, що залучила €46 млн ($50 млн) у рамках своєї програми зменшення вуглецю в ґрунті. Хто були інвесторами?
Німецька компанія HV Capital, а також AENU та Anthemis. До пулу інвесторів увійшли і існуючі акціонери — Gullspång Re:food, Kinnevik та Експортно-інвестиційний фонд Данії (EIFO). Саме ці $50 млн, ймовірно, допомогли компанії виплати кошти аграріям за право користуватися майбутніми сертифікатами
Данське видання landbrugsavisen.dk також зауважило, що виплати без доходу вплинули на фінансовий стан Agreena.
У звітності за 2022 рік у компанії був дефіцит у розмірі 37,2 млн данських крон (1 DKK=0,13EUR), що вдвічі більше, ніж у 2021 році. Тоді ж, у 2022 році, компанія залучала кредит на суму €20 млн.
Ми ж запитали у Agreena, що заважає видавати та продавати сертифікати по стандарту ISO? На що нам сказали: ніщо не заважає.
«Зараз ми ведемо переговори з потенційними покупцями цих сертифікатів. Попит високий, враховуючи цілісність програми AgreenaCarbon і кліматичні результати, які вона забезпечує. Звичайно, ми дуже серйозно ставимося до управління кредитами та сертифікатами, щоб уникнути ризику подвійного підрахунку», — сказали в компанії.
Чи довелося платити за кредит аграріям?
Ні. За інформацією Олександра Мустіпана, кредит Agreena отримала безвідсотковий. Тому фермер не платить за його обслуговування.
Він також звернув увагу, що у договорі, який Група підписала на 10 років, вказано також про страховий фонд у розмірі 10%. Наприклад, якщо аграрій після одного року роботи вирішив перейти в іншу компанію, то 10% зі страхового фонду залишаються за Agreena. Ці кошти вона починає повертати з 5-го року. Вона також може забрати собі страхові внески, якщо аграрій надасть хибну інформацію.
Олександр Мустіпан
начальник відділу систем діджиталізації ГК «Агрейн»
«Тобто це не відсоток за обслуговування їх кредиту. Це право купівлі. Вони запропонували ціну, по якій розраховують продати ці сертифікати. У додатковій угоді також прописано, якщо не продадуть їх дорожче, то частина коштів ще нам повернеться. Якщо продадуть їх дешевше, то ми нічого не винні. Тобто договір так складений, наче ми його писали, а не вони. Там немає проблем. Тобто взяли свої відсотки — 15% з генерації одного вуглецевого сертифікату, 15% з реалізацій і запустили нам по €32».
Загалом Олександр Мустіпан позитивно налаштований щодо роботи з компанією: «Я всім кажу, хто вже почав працювати в цій програмі, що важливо не критикувати, а підтримувати позитивний рейтинг компанії. Важливо, щоб компанію сертифікували, щоб їй довіряли. Бо це також впливає і на нашу роботу».
Що далі? Чи отримають виплати аграрії?
Agreenа довелося вже декілька разів оголошувати аграріям, що процес акредитації Verra затягується. Восени 2023 року вона заявила, що це відбудеться в першому кварталі 2024 року. Та, за нашими даними, компанія розглядає варіант, за яким бажану акредитацію вона не отримає і до кінця 2024 року.
Але водночас вона запевнила учасників програми, що планує до кінця року робити виплати.
«Розглядається варіант часткової виплати, щоб підтримати нас», — каже один з аграріїв.
«Компанія готується до плану Б. Якщо навіть Verra знову відмовить, то вони зареєструють сертифікати по ISO і виплатять мінімальні кошти. А ще видадуть реєстр по сертифікації ISO, і, умовно, виходьте на ринок і торгуйте ними. Щось вся ця ситуація рухається зовсім не до того, що нам було обіцяно», — повідомляє інший аграрій.
Ми відверто запитали у Agreena: якщо ви не сертифікуєтеся по Verra до кінця року, чи маєте якусь фінансову подушку для розрахунків з аграріями? На що нам відповіли, що Agreena добре фінансується та впевнена, що досягне реєстрації та сертифікації Verra. Компанія знає, що цей процес вимагає часу, і її бізнес-стратегія це відображає.
Отож, що маємо у підсумку?
Компанія зібрала у програму 2 млн га земель з 18 країн. В Україні до неї приєдналися як великі агрохолдинги, так і невеликі фермери. Її реклама і зараз крутиться в соцмережах.
Ось скриншот виступу її представникам на міжнародній конференції в Україні, з якого видно, як стрімко програма поповнювалася новими членами.
У грудні минулого року вона вже знала, що сертифікація по Verra загальмувалась, але однаково у рекламі вказувала, що учасники її програми заробляють €32 і більше за вуглевий сертифікат і закликала реєструватися на сезон 2024.
Ймовірно, компанія розраховувала швидко отримати реєстрацію Verra. Хоча, як пише landbrugsavisen.dk, вона не єдина, яка стикається із затримкою в реєстрації. Станом на лютий 2024 року ще два індійські проєкти були відправлені на доопрацювання. Позитивну відповідь отримав тільки проєкт з Південної Африки.
Від наших джерел відомо, що станом на зараз у Verra розглядаються крім Agreena ще два проєкти для України.
Виходить, що компанія не оцінила свої ризики, через що змушена була брати кредит?
«Через відсутність бажаної синьої печатки Agreena вже декілька разів оголошувала, що ще не продала деякі кліматичні сертифікати, які видала фермерам. Проте компанія підкреслила, що має кілька попередніх декларацій від потенційних покупців», — пише landbrugsavisen.dk.
З іншого боку, Agreena у минулому році виплатила обіцяні гроші та підтримала українських аграріїв.
Компанія має великий штат, інноваційні програми та обладнання. У її активі є технологія дистанційного зондування MRV, яка дозволяє контролювати та звітувати про практику та результати в господарствах. У 2022 році вона також придбала Hummingbird Technologies — стартап, який використовує супутники для перевірки того, чи аграрії використовували покривні культури, зменшений ґрунтообробіток та чергування культур.
Олександр Мустіпан каже, що спеціалісти регулярно інспектують поля. Перевіряють наявність посівів, хоча і мають супутниковий моніторинг. Плюс перевіряється заявлена техніка та беруться аналізи ґрунту. Холдингу навіть зручно, що таким чином він може отримати безкоштовні аналізи ґрунту по своїм полям. Agreena навіть заявляла, що минулого року провела найбільшу кампанію з відбору зразків ґрунту в Європі.
Але як на рахунок оцінки можливих ризиків? Реклама з багатообіцяючими перспективами, гальмування отримання синьої печатки і неможливість продавати сертифікати по високих цінах, далі кредит, щоб закритися перед фермерами.
Все це викликає питання, адже при цьому Agreena продовжує промо-кампанію з набору нових учасників. Чи не перетвориться це в бульбашку з мільйонів гектар без якісної акредитації і на виході сумнівним іміджем інституту вуглецевого кредитування? Про це говорити зарано, але попереджати про можливі ризики все ж варто.
Хоча, як зауважив нам аграрій: «Я нічого не втрачаю. Адже нічого не інвестував, крім як у заробітну плату співробітникам, які вчасно вносять до бази Agreena всю необхідну інформацію».