Зерно майже півроку лежало у трюмах. Що з якістю?
Джерело фото: Elevatorist.com
«Як продавця мене турбує питання якості вантажу. Мені потрібно почути з технічного погляду, що робити, якщо судно, розраховане на 50 тис. т, було завантажене 10-20 тис. т зернових, і було зупинене завантаження. Як переконатися, що зерно там не поцвіло і що воно може експортуватися? Як довантажити судно, щоб відправити партію зерна приймаючій стороні?», — під час однієї з останніх онлайн-зустрічей Trend&Hedge Club задав важливе питання старший трейдер Promising International Trading Co. DMCC Хазем Сакер.
І, справді, що з якістю зерна, яке було майже півроку у трюмах? Ми поспілкувалися з фахівцями і вияснили якісну сторону питання. Спойлер: не у всьому вони одностайні.
Консервна банка з зерном
Якщо зерно профуміговане і знаходилось весь час герметично у трюмах, то все має бути гаразд, — впевнена частина експертів.
радник УЗА з кормової та харчової безпеки
«Нічого не мало статися. Процес фумігації передбачає, що вантаж знаходиться в трюмах, які герметично закриті. Для попередження витоку газу, головне підтримувати правильний процес рециркуляціі, щоб газ фосфін не осів на дні трюму і рівномірно розподілявся по всьому вантажу».
Простими словами, якщо ніхто зерно не чіпав і не відкривав кришки люків — шанси на збереження досить високі.
Зерно закладалось у судна взимку за низьких температур, коли всі процеси зерна, як живого організму, сповільнились. Оскільки трюми герметично закриті, то зараз це більше схоже на «консерву». Не відкриваючи її, за словами Вадима, у зерна менший ризик швидко зіпсуватись в умовах судна.
екс-головний фітосанітарний інспектор
«Кришку люка зачинили. Значить воно, умовно кажучи, законсервувалося. І навіть якщо на Китай пливе місяць, то, за логікою, нічого не має статися».
Зерно VS консерви
Окей, зерно зафумігували, герметично закрили люки трюмів. Ніяких ризиків?
Менеджер з технічних та претензійних питань «СЖС Україна» Олег Оніщенко розповідає, що і у звичайному складі не кожен аграрій зможе зберегти кукурудзу до кінця сезону, щоб не погіршились якісні показники. Що вже говорити про судно.
Олег Оніщенко
менеджер з технічних та претензійних питань «СЖС Україна»
«Судно — це не склад, в більшості випадків в яких немає умов для примусового провітрювання зерна, а, дійсно, консервна банка. Біля борту «консервної банки» одна температура води — умовно 20 градусів. Вітер повіяв, течія змінилась і через деякий час стало 12-14 градусів. Палуба розпечена на сонці як мінімум до 40-45 градусів. Власне, зерно теж має свою температуру. Це призводить до певних переміщень вологи та її конденсації на кришках і стінках трюму. Відповідно при певних умовах з’являться точки і зони, в яких волога ставатиме каталізатором самонагрівання зерна, а це в свою чергу може призвести до появи різних видів плісняви, грибків»
Підтримує колегу і Павло Футерник, директор «Ромер Лабс Україна». Експерт каже, що все залежить від того, наскільки якісно була проведена фумігація і чи були стабільними умови зберігання.
Бо якщо була додаткова непередбачувана волога, про яку згадував Олег Оніщенко, то це вплине на якість. І куди ж без температури.
«Нагрівання судна вдень і падіння температури вночі. Лютий, холодна весна, потім спекотне літо — це треба враховувати. Зерно всередині дихає, а це утворення конденсату. Я би все рівно очікував утворення якогось рівня мікотоксинів».
Експерт вважає, що фумігація не здатна знешкодити всі загрози. Потоки повітря можуть заносити спори. За тривалого зберігання ці реагенти здатні розпадатися, відповідно при певних підтіканнях вологи, у місцях конденсату можуть утворюватися грибки. Тобто з'являтися мікотоксини. Останні, як правило, бувають двох типів при неправильному зберіганні — афлотоксини і охратоксини.
Герметика з нюансами
Ще один фактор, про який не можна забувати — система рециркуляції. Вона допомагає швидкому і рівномірному розподілу повітряної суміші фуміганта у судні.
Але важливо розуміти, наскільки правильно і чи узагалі рециркуляція працює та підтримується. При глибині трюму від 12 метрів, встановлення системи рециркуляції обов'язкове за будь-яких обставин, зазначає Олександр Божко, голова Фітосанітарної асоціації України. Також необхідно встановлювати систему рециркуляції газу у трюмах глибиною менше 12 м, якщо є короткі переходи форми трюмів.
Інше питання — герметичність судна. Судновласники часто кажуть, що судна герметичні, ізольовані і загалом придатні для тривалого зберігання зерна. За словами Олександра Божка, часто поруч з сучасними панамаксами є судна, яким понад 20 років, і тоді до них є питання.
«Колеги заходили на такі судна, там нерідко є дірки, герметизація трюмів бажає кращого. Заливають це монтажною піною. Плюс враховуйте, що вони пристосовані не лише для перевезення зерна, там транспортують і інші вантажі, наприклад, вугілля. Це теж лишає свої сліди. Це не критично для зерна, що перевозиться тижні, але не те, що стоїть місяцями».
Фумігація
Ще один важливий момент, на який звернули увагу всі експерти — якість проведення фумігації.
Припустимо, що вона неякісна, як це зрозуміти?
Олександр Божко каже, що фумігаційний ринок невеликий, і всі розуміють реальний справ речей.
«Одна справа, коли хтось приїхав і кинув дешевий неякісний фумігант — це теж буває. Набагато страшніше, коли фумігація проводиться на папері, по факту ж ніяких операцій не здійснювали. На документах зерно чисте, але по факту — це кіт у мішку. Зате компанія економить великі гроші. Не можу тикати пальцями, але такі випадки зафіксовані гравцями ринку. Це невеликий ринок, ми знаємо, хто чим дихає», — додає він.
Розглянемо ідеальний варіант, провели якісно фумігацію. Але який її «строк дії»?
«П'ять місяців пройшло, чи заложили фумігант на такий строк? Зазвичай його закладають, щоб експозиція на місяць була, чи ще менше».
Експозиція — тривалість роботи діючої речовини фуміганта. Після його закладання іде висока концентрація газу, потім вона стабілізується і нарешті йде на спад. Всі ці рухи виконуються з розрахунком на час транзиту, що у порту прибуття не було залишків газу. Для цього навіть перед прибуттям привідкриваються трюми, щоб почалась дегазація.
«Дегазація проводиться, як за правило, або на рейді, перед заходом в порт вивантаження, або в порту вивантаження, якщо дозволяють норми країни-отримувача вантажу. Як правило, при тривалій експозиції (понад 15 днів), при технологічно обґрунтованому дозуванні препарату, газ частково виходить через щілини, частково абсорбується продуктом».
Змішування зерна
24 лютого застало власників вантажів по-різному — одні повністю завантажились, інші — наполовину чи й менше, треті — узагалі стояли порожніми. У багатьох власників товару логічне бажання дозавантажитися. Але чи безпечно змішувати зерно у трюмах і «свіже»?
Павло Футерник вчергове нагадує, що зберігання у силосі і трюмі — це різні історії і умови. У силосі є певна аерація, потік повітря, що трохи просушує зерно. У трюмі цього не відбувається.
«Відповідно, це зерно накопичило певну кількість грибків, мікотоксинів. Якщо ми туди докладемо нормальне зерно, воно буде теж заражене. Там спори грибків, некондиційні умови. Змішування може призвести до псування всієї партії».
Олег Оніщенко додає, що важливо не лише розуміти стан зерна перед змішуванням з новим збіжжям — треба також уявляти, наскільки довгий перехід чекає на судно.
Зерно — це живий організм, якому теж потрібно дихати. Певною мірою компромісний варіант — розвантажити зерно, відокремлюючи некондиційне зерно від умовно кондиційного, і у прямому сенсі дати умовно кондиційному зерну подихати і охолонути.
Олег Оніщенко
менеджер з технічних та претензійних питань «СЖС Україна»
«Тобто ми провітрили зерно, охолодили і вже після того, як воно стало кондиційним, можемо проводити з ним подальші операції (завантажування, зміщуання, тощо). Та навіть у такому випадку у судні воно може пробути без додаткових ризиків лічені тижні. Наприклад, точно не місяць переходу до Китаю».
Павло Футерник каже, що перевірити стан зерна в трюмах експрес-методом неможливо. Це серйозний лабораторний аналіз з відбором зразків.
Але чи кожен на це піде? Далеко не всі.
«Де ви бачили ідіота, у якого на судно раніше виписані сертифікати і який робитиме нові чи перевірятиме на мікотоксини? Він, максимум, робитиме аналіз на зерно, яке довантажується», — каже представник однієї з сюрвейерських компаній.
Якщо взяти судна з агропродукцією, то переважна більшість товару — кукурудза.
Також частина суден з пшеницею та ячменем. Зернових культур найбільше на суднах і вони найбільш вразливі для перелічених ризиків. Найменше небезпеки для олійних.
За даними Latifundist.com, на деяких суднах після перевірки сюрвейери фіксували випадки самонагріву зерна. Температура збіжжя могла сягати +50℃. Але при цьому опитані учасники ринку запевняли, що плісняви чи грибків не виявляли. Власне, як і без перевищень вмісту по мікотоксинах.
Але до якої би думки не схилялись обидва табори, все розсудить порт призначення.
Костянтин Ткаченко, Latifundist.com