Посів озимих зернових вже незабаром: як побороти бур’яни, шкідників і хвороби на старті та на що ще звернути увагу
Попри цінові гойдалки останніх двох років, пшениця озима лишається однією з ключових агрокультур в Україні. В тому, що минулого року загальна площа посівів пшениці озимої не дотягнула і до 4,4 млн га, є й свої особливості: імовірно, що в новому сезоні попит на культуру зросте. Звісно, за умови, що зерно буде продовольчого класу і високої якості.
Та, щоб виростити таку пшеницю, одного бажання замало. Необхідні комплексні зусилля — від вибору якісного посівного матеріалу та його надійного первинного захисту до регулярного моніторингу стану посівів і своєчасного застосування відповідних препаратів у період вегетації. Докладніше про те, як це зробити і які схеми захисту застосувати, ми поспілкувалися із директором департаменту агротехнологій Ukravit Олександром Мигловцем.
Протруювання — один із важливих елементів технології вирощування
На відміну від ріпаку, насіння озимих зернових колосових культур аграрії зазвичай протруюють самостійно. Навіть якщо йдеться про супереліту чи еліту з насіннєвого заводу, можна домовитися і придбати непротруєний посівний матеріал і обробити його на власних потужностях. Такий підхід має свої переваги. Зокрема, аграрій може на свій розсуд обрати інсектицидні та фунгіцидні протруйники та додати до них інші препарати — мікродобрива, стимулятори. А може відразу обрати комплексний протруйник.
В продуктовому портфелі Ukravit є декілька таких продуктів. По-перше, протруйник Паскаль. Це комплексний препарат, до складу якого входять три фунгіцидні діючі речовини із різних хімічних класів та інсектицидна складова для забезпечення ефективного контролю основних ґрунтових і ранньопіслясходових шкідників.
Власне, Паскаль ми позиціонуємо як оптимальний комплексний протруйник для ранніх строків посіву озимих колосових культур практично на всій території України, тобто в різних ґрунтово-кліматичних зонах.
Для середніх і пізніх строків посіву озимих зернових оптимальним вибором є інший протруйник — Лайвіт. Це трьохкомпонентний препарат, у складі якого міститься протіоконазол, дифеноконазол і піраклостробін.
Лайвіт — протруйник фунгіцидної дії. З одного боку, він забезпечує контроль широкого спектра збудників хвороб, які перебувають на поверхні або всередині насінини, а також у ґрунті, особливо проти карликової сажки, з іншого — не пригнічує розвиток сходів, тобто є найкращим варіантом для пізніх строків сівби. Але, щоб захист насіння та проростків був повноцінним, ми все ж таки рекомендуємо додавати до нього інсектицидний протруйник Екзор на основі тіаметоксаму.
Аграрії продовжують працювати в умовах короткоротаційних сівозмін та несприятливих гідротермічних умов, зменшують операції з обробітку ґрунту, що сприяє накопиченню шкодочинних організмів. А ці протруйники дозволяють отримувати високу ефективність при самостійному протруюванні насіння зернових.
Мікродобрива не зашкодять
Протруювання ми рекомендуємо комбінувати з обробкою комплексними мікродобривами, які містять макро-, мікро- та мезоелементи, а також амінокислоти. Це допомагає підвищити енергію проростання насіння, сприяє потужнішому розвитку кореневої системи і надземної частини рослин та кращому накопиченню цукрів. В підсумку — успішній перезимівлі. Для цього доцільно використати препарат Авангард Старт. Він поєднується і з Паскалем, і з Лайвітом, і з Екзором.
До речі, в регіонах, де є проблема із карликовою сажкою, контролювати яку надзвичайно складно, для отримання максимального ефекту необхідно застосовувати препарати з вузькоспеціалізованими діючими речовинами (за науковими даними та дослідженнями, це — дифеноконазол). В цьому випадку оптимальним рішенням буде саме Лайвіт.
Звісно, щоб підібрати оптимальний протруйник, найкраще віддати зразок посівного матеріалу в Ukravit Instiitute. Там перевірять енергію проростання, схожість насіння, визначать масу тисячі насінин, смітну домішку, а також наявність патогенів, після чого порекомендують оптимальні діючі речовини для їх контролю.
Після цього аграрій вже може провести протруєння на базі власного господарства: переважно фермери — на протруювальних машинах, великі агрохолдинги — на власних насіннєвих заводах.
З чим комбінувати гліфосат?
Якщо на полі, де аграрій планує висівати озимі зернові колосові — пшеницю, ячмінь або жито, — присутні багаторічні бур'яни, злакові або дводольні, бажано провести попередню гербіцидну «чистку». Для наших клієнтів це стандартна практика.
Оптимальним вибором у такому випадку є гербіциди суцільної дії, зокрема препарати на основі гліфосату. В портфелі Ukravit — це Гліфовіт (діюча речовина— ізопропіламінна сіль гліфосату) або Гліфовіт Екстра (калійна сіль гліфосату).
Проти окремих і нових видів бур’янів до препаратів на основі гліфосату ми рекомендуємо додавати бакових «партнерів». Наприклад, у разі проблем із хвощем польовим ефективною комбінацією є Гліфовіт в якості базового препарату і Агростар (МЦПА) — як «партнер». Якщо поле засмічене берізкою польовою, найкращий ефект дасть Гліфовіт Екстра із продуктом Диво Н (діюча речовина — дикамба). Якщо ж є проблеми з осоковими бур’янами, оптимальний вибір — Гліфовіт в якості базового препарату і Квін Стар Макс (хізалофоп-п-етил) або Кельт (флуазифоп-п-бутил) — як «партнер». На полях, забур’янених осотами, особливо в більш посушливих регіонах України, ефективна суміш — це Гліфовіт або Гліфовіт Екстра у тандемі з гербіцидом Мастак (діюча речовина — клопіралід) або Диво Н (дикамба).
Головна мета таких комбінацій — максимально знищити кореневу систему багаторічних бур’янів. Це допоможе запобігти засміченню зернових колосових культур, для яких зазначені бур’яни є суперпотужними конкурентами — в плані живлення, вологи, освітлення, алелопатії тощо.
Українські гербіцидні реалії
Взагалі практика застосування гербіцидів у посівах озимих зернових в Україні не настільки поширена, як, наприклад, у країнах Європи, і на це є свої причини. Тут все залежить від проблематики на конкретному полі. Якщо є падалиця ріпака або соняшника — це одна група препаратів, якщо ж з’явилися зимуючі види бур’янів — інша. Коли це злакові бур’яни, особливо види бромуса, який є зимуючим видом, потрібно застосовувати спеціалізовані гербіциди і вносити їх саме в осінній період, бо злакові бур’яни швидко розвиваються. Ефективний протизлаковий гербіцид у нашому портфелі — Клайнер (сульфосульфурон) в нормі 20-26 г/га. Наголошую, відкладати обприскування на весну в жодному разі не можна. Бо максимум, чого ви досягнете в такому разі — пригнічення подальшого інтенсивного росту.
Для знищення падалиці ріпака на полях озимих зернових в осінній період і для контролю супутніх видів бур’янів ми рекомендуємо нашим партнерам бакову суміш Агростар (діюча речовини — МЦПА) + Голд Стар (трибенурон-метил).
Якщо це падалиця соняшника, стійка до трибенурон-метилу чи імідазолінонів, або класична, радимо використовувати один із наступних продуктів з нашого портфеля: Вейрон (флорасулам та флуметсулам) або новинку минулого сезону — комбінований гербіцид Лаплас (діючі речовини — трибенурон-метил, флорасулам і флуметсулам).
А от для західних регіонів України оптимальною є композиція Панда (пендиметалін) плюс Голд Стар (трибенурон-метил). Там опади випадають частіше, ґрунт більш зволожений, і ця бакова суміш буде стримувати однорічні злакові та поширені дводольні види бур’янів.
Якщо ж на полі виявлені класичні зимуючі види бур’янів — грицики, талабан, польовий мак, підмаренник чіпкий, інші, — тут варто зробити вибір на користь препарату Голд Стар Екстра.
Словом, рішень у нас достатньо на будь-який випадок. Головне — чітко розуміти ситуацію на своїх полях.
Фанатизм не вітається
Для якісного вирощування озимих колосових культур недостатньо одних гербіцидів. Необхідні і фунгіцидні, й інсектицидні обробки. Але без фанатизму.
Що дійсно потрібно — це постійний моніторинг полів. В осінній період за сприятливих для розвитку і поширення патогенів гідротермічних умов озимі зернові можуть уражуватися збудниками септоріозу, іржі, прикореневими гнилями, борошнистою росою, іноді — піренофорозом; ячмені – плямистостями листя.
Наприклад, якщо аграрій візуально ідентифікував у полі перші прояви прикореневої гнилі, борошнистої роси і септоріозу, ми рекомендуємо провести обробку фунгіцидом Акула — це наш трьохкомпонентний препарат на базі тебуконазолу, ципроконазолу і прохлоразу. На полі лише проблема із септоріозом? Можна застосувати двокомпонентний Ті Рекс (пропіконазол + тріадимерон). Якщо так сталося, що посіви пшениці переростають (такі роки теж бувають), оптимальний вибір — Унікаль або Унікаль Плюс. Для контролю плямистостей листя ячменю в осінній період найкращими продуктами будуть Капітал (азоксистробін + ципроконазол + епоксиконазол) або Сінан (піраклостробін + дифеноконазол).
Долаємо ряд шкідників, зокрема хлібного туруна
На полях пшениці озимої в осінній період можуть з’явитися попелиці, злакові мухи, п'явиці, рідше — блішки та інші шкідники. Для їх контролю перевагу бажано віддати препаратам контактно-системної дії.
Якщо виявили личинок хлібного туруна на початкових етапах, можна застосувати препарат Хлорпірівіт-агро. Ми рекомендуємо вносити його у вечірні або нічні години, коли шкідник найбільш активний. Якщо личинки злакових мух виявлені вже в стеблах, необхідні інсектициди системної дії. Це, наприклад, Димевіт (діюча речовина —диметоат).
Проти інших шкідників ефективні наші препарати Антиколорад Макс, Ато Жук, Венон. На колосових культурах у всіх цих препаратів приблизно однаковий спектр дії. Різниця лише в деяких властивостях. Ато Жук, наприклад, має коротший період захисної дії, Антиколорад Макс — «середнячок», а найбільш пролонгований ефект забезпечує Венон (за рахунок своїх фізико-хімічних властивостей).
Регулятори росту: вибір не для всіх
При виборі регуляторів росту визначальним фактором є географічне розташування агропідприємства. В південних і східних регіонах України регулятори росту у посівах зернових колосових майже не використовують. Це практика аграріїв Західної України і окремих областей Центральної України, де аграрії для регуляції росту рослин найчастіше використовують препарати на основі трінексапак-етилу. В нашому продуктовому портфелі це, наприклад, Молвіт.
Він стимулює розвиток потужнішої кореневої системи, що сприяє кращому поглинанню вологи та елементів живлення, як наслідок, накопиченню рослиною цукрів і перезимівлі без якихось ускладнень.
Єдине, вносити регулятори росту необхідно у фазі ВВСН 20-29. Власне, до цієї фази в західних і центральних регіонах сходи озимих зернових в осінній період і встигають розвинутись.
Олександр Мигловець, директор департаменту агротехнологій Ukravit