Агробізнес в три кліки: як Андрій Дем’янович наважився під час війни запустити Feodal FMS

Агробізнес в три кліки: як Андрій Дем’янович наважився під час час війни запустити Feodal FMS
Андрій Дем'янович, засновник Feodal
Джерело фото: Latifundist.com

Три роки тому компанія Feodal запустила сервіс управління земельним банком онлайн. Користувачами стали не лише аграрії, а й територіальні громади, нотаріуси та кредитори агробізнесу. Сьогодні команда Feodal знову виходить в ринок із новою розробкою — системою управління підприємством Feodal FMS (Farm Management System).

Як це — зайти на висококонкурентний ринок під час війни, говоримо із засновником та керівником компанії Андрієм Дем’яновичем.

Latifundist.com: Звідки з’явилась ідея створити власну FMS?

Андрій Дем’янович: Це еволюційна історія. Як ти пам'ятаєш, останні три роки ми допомагали в управлінні земельним банком. Але з часом побачили проблеми і запит у аграріїв на управління усім підприємством. У відповідь на цей запит розробили Feodal FMS

Latifundist.com: Які опції він пропонує?

Андрій Дем’янович: Це супутниковий і метео моніторинг, контроль в онлайні роботи техніки та якості виконання операцій, планування агрооперацій. Тобто можна контролювати за допомогою GPS-датчиків та супутникових знімків робочі процеси, наприклад, як йде посівна чи збір урожаю. 

Latifundist.com: Це стандартний функціонал таких систем. Ти заходиш на висококонкурентний ринок. Чим будеш брати, у чому фішка вашої системи?

Андрій Дем’янович: Як у випадку з автомобілями чи мобільними телефонами, FMS на ринку теж дуже багато. Але усе вирішує зручність користування та емоція, яку отримує клієнт від користування продуктом. 

Ще з самого початку роботи компанії ми запровадили правило трьох кліків: шлях користувача від запиту до отримання результату повинен становити три кліки. Це правило ми намагаємося запровадити в FMS-системі.

Андрій Дем'янович, засновник Feodal

Latifundist.com: Чи не буде відштовхувати користувачів простота системи?

Андрій Дем’янович: Для того, щоб було просто користуватись функціоналом, ми пройшли складний шлях розробки. І тому, в 90% запитів користувач отримує результат саме у три кліки. Як це вдається? За рахунок автоматизації максимального обсягу процесів. Ми вкладаємо багато коштів саме в розробку автоматизованих рішень системи, вчимо її думати і бачити очевидні речі, і не змушувати користувача самостійно вносити короткострокові дані. 

Latifundist.com: Поясни, як це працює на прикладі.

Андрій Дем’янович: Наприклад, навіщо вручну вносити в систему дані про те, куди сьогодні поїде конкретний трактор, якщо система побачить це по факту завдяки даним GPS-навігації? Адже агрономи на підприємстві у будь-якому випадку відправлять трактор у роботу на певні поля, і змушувати логіста чи агронома вручну вносити короткострокові дані планування — це абсурд. 

Ми цей абсурд виключаємо, наша FMS-система в цьому напрямку максимально автоматизована — від локацій трактора і створення робіт у полі до закриття операцій, підрахунку об’ємів списання і так далі.

Latifundist.com: Чи означає це те, що в системі менше функціоналу, ніж в інших подібних системах? 

Андрій Дем’янович: Ні, абсолютно. Ми прагнемо вберегти клієнта від безкінечних табличок з безкінечними стовпчиками і рядочками. Натомість, даємо йому конкретну візуалізацію з акцентованою інформацією, яка потрібна керівникові в момент прийняття рішень. А за потреби він в декілька кліків може експортувати всю інформацію у вигляді таблиць зі стовпчиками, якщо це треба, наприклад, для бухгалтерії. Наша мета — максимально просто подати потрібну інформацію в мінімум кліків. 

Latifundist.com: Нагадує, як Джобс змушував своїх розробників, щоб в iPod можна було зробити будь-яку функцію за три кліки. 

Андрій Дем’янович: Так і є. Ми вийшли на ідею, як зробити управління операційними процесами подібними на гру-стратегію. До того ж, часто отримували запити від клієнтів, чи можна поєднати все в одній системі й управляти всім підприємством онлайн, а не лише земельним банком. Тоді народилась ідея — спрощувати і автоматизовувати не тільки роботу з земельним банком, а і всі аграрні операційні процеси. 

Latifundist.com: А чи поєднуються обидва сервіси Feodal земельний і FMS?

Андрій Дем’янович: Так, вони в одній системі, просто в різних пунктах меню. Один пункт меню «земельний банк», другий пункт — «поля», далі — техніка і т.і.

Це система за принципом конструктора. Наприклад, у нас є інтеграція з John Deere. Як клієнт цієї компанії, ви можете отримувати дані в онлайн режимі в Feodal FMS. Аграрій має можливість інтегрувати дані з однієї системи в іншу.

Latifundist.com: Ваші перші клієнти — це аграрії, які працюють з Feodal Online? 

Андрій Дем’янович: Так, і є. Бо від них пішов запит на таку систему. Але ми дивимось ширше і відкриті для всього ринку. 

Latifundist.com: Багато холдингів працюють вже з існуючими на ринку FMS. На кого ви орієнтуєтесь?

Андрій Дем’янович: Передусім на середніх фермерів. Коли я вивчав цей ринок, то побачив, що багато аграріїв сприймають FMS як щось дороге, складне і яке працює у великих агрохолдингах. А мені хотілося зламати це уявлення, і створити максимально просту і автоматизовану систему. 

Бо багато фермерів, коли дивляться на існуючі FMS, думають, що їм треба ще дві людини, які б «сиділи на них». Але це абсурд. Якщо один раз нормально налаштувати (ми допоможемо це зробити), то це може зробити і звичайний обліковець чи логіст.

FMS має знімати головний біль. Тому я хочу надихнути тих, хто думає, що це складно, і бояться до цього прийти. А ще — показати, що це насправді не так дорого.

Latifundist.com: Давай про «дорого». Ви заходите на ринок під час війни, коли, м'яко кажучи, у фермера немає зайвих грошей. Не бачиш тут ризику?

Андрій Дем’янович: Так, війна показала, що виживають тільки ефективні і хто знає кожен клаптик свого поля. Починаючи від необґрунтованого обробітку, яким ти ризикуєш, коли заліз на поле сусіда, технічних втрат, коли ти недообробляєш те, що орендуєш, закінчуючи аналізом посівів. Або ж внесенням хімії, яка коштує чималі гроші.

Ось тобі приклад. Фермер готується вносити гербіцид з діючою речовиною Дисмедифан, але при цьому не виміряв рН. Причому, що є гербіцид, який при рН 8 чи більше — має період напіврозпаду 12 хвилин. То ти вже замішав, і ще не завів трактор, а твій гербіцид вже наполовину розпався. Тому що просто не поміряв рН води.

І ми прагнемо вирішити проблему цієї болі, дати фермеру інструменти для ефективної роботи — правильного внесення препаратів, контролю pH води, температури внесення, швидкості збору врожаю. Фермер усвідомлює, що в кожному з цих етапів роботи закладено його кошти. А це розвиток підприємства, новий трактор, борона чи нові технології.

Latifundist.com: Скільки коштує ваша підписка?

Андрій Дем’янович: Зважаючи на війну, ми прагнемо підтримати фермерів і дати їм можливості для росту і розвитку. В перший рік користування системою вартість підписки становить 60 центів за гектар. За них аграрій отримує доступ до системи та необмежений час спілкування з нашими спеціалістами, професійний супровід та підтримку. 

Latifundist.com: Ок, з грошима розібралися. Давай ще по матчастині пройдемося. Які дві основні опції Feodal FMS ти би виділив? 

Андрій Дем’янович: Передусім це супутникова аналітика й контроль погоди. Це найлегші точки входу в аналітику управління підприємством, адже не вимагають додаткових капіталовкладень і тривалих навчальних процесів. Потрібне лише розуміння і нормальне функціональне відображення даних. У цьому блоці ми подаємо набір індексів для аналітики, зокрема кількість NDMI, NDVI, EVI2, MSAVI, рельєф і, звичайно, супутникові зображення. 

Кожен індекс хороший, але окремо не дає змоги бачити ситуацію, не виходячи з кабінету. А вже поєднання різних індексів та обов’язково рельєфу дають чітку картинку. У нашій системі рельєф — це радарне знімання земної поверхні, яке дає можливість оцінити реальний рельєф території. 

Latifundist.com: Чому це так важливо? 

Андрій Дем’янович: Наприклад, якщо фермер має на меті проаналізувати стан поля в конкретній проблемній точці, то результат не обов’язково залежить від стану грунту чи поганої роботи механізатора. Це може бути результатом рельєфу — елементарна водна ерозія і в результаті це змив препаратів і добрив. І, маючи дані рельєфу, фермер це побачить, він проаналізує і зрозуміє причинно-наслідкові зв’язки і прийме необхідне рішення. 

Наприклад, дасть в цій частині поля менше азоту, бо його все одно змиє. Розуміння рельєфу поля — це перший крок для подальшого диференційованого внесення і точного землеробства. 

Latifundist.com: Звідки берете супутникові дані?

Андрій Дем’янович: Нашим постачальником є сервіс GeoPard (німецька AgTech компанія, у 2020 році підписала угоду про співпрацю з «Кернел» — прим. ред.). GeoPard надає аналітику, яка описує історичні та сезонні моделі розвитку сільськогосподарських культур на полі, що допомагає краще пізнати своє поле та прийняти правильне рішення у потрібних зонах у потрібний час.

Latifundist.com: А погодні дані? 

Андрій Дем’янович: На зручному дашборді користувач обирає бажані віджети і отримує необхідну інформацію. Це дає фермеру можливість аналізувати погоду та приймати рішення про внесення добрив та ЗЗР. Проконтролювати, чи при відповідних погодних умовах його працівники здійснили внесення, чи просто викинули гроші на вітер, бо було +28℃ і засоби просто не спрацювали. І от таке елементарне розуміння погоди уже дозволяє ефективніше управляти підприємством та заощаджувати гроші. Додам, що система також сповістить користувача про пікові чи стресові температури повітря.

Latifundist.com: І на фінал — моніторинг техніки. Пригадую, що першопрохідцем в телематиці був Ukrlandfarming

Андрій Дем’янович: Архітектор цієї системи працює у нас (посміхається — прим. ред). Цей блок показує передусім наявність техніки в системі та її участь у робочих процесах. Ми не прихильники короткострокового планування, і повністю автоматизували цей процес. Система створює буферну зону навколо полів, ми їх додаємо в систему. І по тому, як рухається техніка по цих зонах і по полю, система розуміє, який процес відбувається — чи це просто проїзд, чи збір урожаю, чи стоянка. 

Передбачена можливість отримання інформації по агрегатам та водіям як з датчиків ідентифікації (мітки, картки водія), так і внесення інформації диспетчером по сформованим, завдяки алгоритму, роботам в полі. 

Latifundist.com: А як щодо швидкості? 

Андрій Дем’янович: Ображаєш (посміхається — прим. ред.). Система збирає та обробляє дані про швидкість руху техніки, її переміщення в полі. Аналізуючи ці дані, клієнт має змогу побачити чи «рве» тракторист його трактор, чи не поспішає наймана техніка при зборі врожаю і просто його губить ваші гроші по полю. 

Розуміння цього аналізу та контроль процесу дозволяє користувачеві просто задати вектор моніторингу і контролювати всю роботу підприємства.

Latifundist.com: Система вже у фінальному вигляді, чи маєш в планах якісь опції?

Андрій Дем’янович: Система в режимі першої версії. Найближчим часом ми будемо випускати додаткові блоки та функції, які будуть оновлюватися в користувачів незалежно від дати підписки.

Для консультації щодо впровадження системи звертайтесь за тел. 0671020106, або за посиланням https://feodal.online/fms/.

Костянтин Ткаченко, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus