Завдяки WEAGRO, фермер отримує обладнання, економить гроші за рахунок його використання і лише потім платить. По суті, він нічим не ризикує, — Віталій Шуберанський
Нещодавно фінансова компанія Activitis за підтримки Програми USAID АГРО запропонувала українському агросектору новий сервіс — платформу WEAGRO, завдяки якій фермери можуть купувати товари у розстрочку, не переплачуючи, без зайвих паперів і довгого очікування на рішення кредитора.
Однією з перших партнерів WEAGRO стала компанія FRENDT, яка пропонує системи точного землеробства. Тепер фермер навіть із невеликим зембанком може дозволити собі автопілот на трактор, систему контролю на обприскувачі і багато іншого обладнання, що дозволить економити матеріально-технічні цінності та збільшувати врожаї.
Про сучасні гаджети для агро, свій досвід співпраці з WEAGRO, переваги нового фінансового продукту і перспективи з Latifundist.com поділився засновник компанії FRENDT Віталій Шуберанський.
Місія здійсненна
Latifundist.com: WEAGRO — абсолютно новий спосіб купівлі-продажу агротоварів у розстрочку. Що спонукало вас до співпраці з фінансовою компанією Activitis, яка вивела на ринок цей онлайн-сервіс?
Віталій Шуберанський: Наша компанія займається впровадженням інновацій в сільському господарстві, зокрема, технологій точного землеробства, вже понад 11 років. Ми не торгуємо сільськогосподарською технікою, натомість, пропонуємо спеціальне обладнання з консалтингом, навчанням, загалом, впровадження інновацій та створення сучасного агробізнесу.
Тобто запроваджуємо інтелектуальні рішення, які допомагають фермеру заощаджувати кошти та виконувати роботи швидше і ефективніше. Але продавати їх через класичні схеми дуже важко. Тому WEAGRO дуже своєчасно запропонувала ринку своє рішення.
Latifundist.com: В чому саме полягає складність?
Віталій Шуберанський: Момент купівлі обладнання — це початок посівної кампанії, коли затратна частина у фермерів і без того велика. Гроші потрібні першочергово на дизельне паливо, насіння, добрива… І якщо для великих холдингів це не проблема, то більшість менших агропідприємств в посівну не мають вільних коштів. Тому вони просять продати обладнання з відтермінуванням платежу до збору врожаю, який вони реалізують, а потім розрахуються з нами.
Latifundist.com: Тобто, фактично ви самотужки займалися кредитуванням?
Віталій Шуберанський: Саме так ми і працювали. Але ж наша компанія займається інноваціями, а не продажем кредитів. Затримка платежів дуже сильно впливала на нашу операційну діяльність. Не вистачало обігових коштів. Виникала дебіторська заборгованість. Потрібна була людина, яка б контролювала розрахунки з фермерами.Словом, виникало багато нюансів. Коли ми познайомились з компанією Activitis, яка запропонувала стати партнером у системі WEAGRO, зрозуміли, що таке інноваційне фінансування зробить доступною наші інноваційні продукти для середніх і малих фермерів.
Latifundist.com: Співпали і ваші цілі, і ваша філософія?
Віталій Шуберанський: Наша продукція, як я раніше сказав, допомагає заощаджувати кошти. І на платформі WEAGRO використовується термін BNPL — By Now Pay Later (купуй зараз плати пізніше — ред.) Він дуже поширений в Америці. Тому ми побачили, що дійсно цей тип фінансування можна імплементувати у сучасне сільське господарство і таким чином почали разом працювати в цьому напрямку. Місія нашої компанії — аграрна цифрова революція. Співпраця з WEAGRO допомогла прискорити рух до виконання цієї місії.
Чи потрібні інновації малому і середньому фермеру?
Latifundist.com: Як WEAGRO допомагає робити ваші агрогаджети доступнішими для середнього чи малого фермера?
Віталій Шуберанський: Хоч ми і працюємо з агрохолдингами, але робимо акцент на середньому фермері. В агрохолдингах є цілі департаменти, які оцінюють інновації. Вони прораховують: якщо інвестувати мільйон доларів в переобладнання, наприклад, 50 обприскувачів, можна заощадити два мільйони. А фермер сам — агроном, інженер, фінансист, продавець зерна. Всі функції лежать на ньому. Йому інколи просто не вистачає часу правильно оцінити інновації. А WEAGRO якраз закриває всі ці питання.
Latifundist.com: Маєте зараз прекрасну нагоду пояснити їм, які зручності, очевидні і неочевидні, дає використання сучасних «розумних систем».
Віталій Шуберанський: При роботі тракториста в полі працює принцип 20/80. 80% часу йде на керування машиною, 20% — на спостереження за операцією. Встановлюючи автопілот, ми розвантажуємо людину. Невеликі фермери, які самі працюють на тракторах, відзначають, що з допомогою систем автоматизації вони відчувають себе ввечері набагато краще, можуть приділити час своїй сім'ї, не так сильно втомлюються і додатково роблять більше роботи.
А ще фермер, який має трактор, який обладнаний тією чи іншою «розумною» системою, може надавати послуги своїм сусідам та бути більш конкурентнішим та продуктивнішим, і таким чином заробити додаткові гроші. Я вже не кажу про людські відчуття. Це так само як автомобіль з коробкою «автомат» і з ручною коробкою передач.
Яка вигода для фермерів?
Latifundist.com: Які саме інноваційні продукти ви пропонуєте агровиробникам через WEAGRO?
Віталій Шуберанський: Найпопулярніша серед фермерів система автоматичного керування трактором — автопілот. За його допомогою сільгоспмашина може рухатися по заданому маршруту від проходу до проходу з точністю 2 сантиметри без участі механізатора.
Коли людина їде сама, вона робить маневри, стараючись не допустити пропусків. В результаті відбувається перевнесення чи недовнесення матеріалів. Перевнесення — критичніше. Це як весільний стіл. Якщо ми візьмемо один погонний метр весільного столу і посадимо туди чотири людини, то їм буде достатньо і випити, і закусити. Якщо ж посадимо шестеро чи восьмеро гостей, їм вже не вистачить ні їжі, ні напоїв. Так само і з рослинами. Через перевитрату ТМЦ фермер втрачає більше коштів, а через зменшення врожайності культур недоотримує доходи.
Latifundist.com: Враховуючи нинішній брак кадрів у агровиробництві, автопілот виглядає порятунком…
Віталій Шуберанський: Дуже важко проводити сільськогосподарські операції працівникам без досвіду роботи. А система автоматичного водіння забирає всі функції на себе. За рахунок точності проходів, їх кількість скорочується приблизно на 5%, економиться час, зберігається волога і зменшується амортизація техніки.
Latifundist.com: А які ще продукти FRENDT здатні полегшити життя фермера?
Віталій Шуберанський: Наприклад, система автоматичного відключення секцій на обприскувачі. Оприскувач має ширину захвату 18 чи навіть 36 метрів. Тому дуже важко контролювати ширину внесення ЗЗР. Особливо, коли поле вже зелене. Раніше (і навіть подекуди зараз), аби механізатор міг орієнтуватися, де він вже обробив посіви, на поле виходили люди з прапорцями. Тепер, маючи систему автопілоту і систему автоматичного відключення секцій оприскувача, не потрібен додатковий персонал. В момент, коли оприскувач заїжджає на зону, яка уже опрацьована, комп'ютер автоматично виключає форсунки.
Latifundist.com: Які це дає переваги, крім, очевидної економії засобів для обприскування?
Віталій Шуберанський: По-перше, ми не робимо додаткову інтоксикацію рослин повторним внесенням препаратів. По-друге, багато засобів мають температурні обмеження в режимі застосування. При високій денній температурі вони не працюють. Тому влітку, коли сезон обприскування, робота зазвичай відбувається вночі за нульової видимості. Але маючи гаджети, про які я вам розповідав, ми йдемо за приборами, вносячи препарати в тих регламентах, які рекомендує виробник і отримуючи кращий результат. Людина не може так ефективно виконувати свою роботу.
Latifundist.com: А для відстеження врожайності, які системи встановлюєте?
Віталій Шуберанський: Ще ми пропонуємо систему картографування врожайності. Коли говорять: «У нас урожайність кукурудзи 10 т», — це середня врожайність по господарству чи середня урожайність по полю. Але ж поле має неоднорідності. В якомусь місці може бути урожайність 6 т, а в якомусь — 14 т. Таким чином виходить «середня температура по лікарні» — урожайність поля 10 т. Аби з'ясувати, де на полі більш продуктивні зони, а де — менш, на комбайн, який збирає зерно, встановлюються спеціальні датчики. Маючи систему GPS, координати і дані про врожайність, ми отримуємо електронну карту зон неоднорідності поля. Це дозволить в подальшому впроваджувати технології, які допоможуть або збільшити урожайність в непродуктивних зонах, або зменшити витрати на зони з низьким потенціалом.
Latifundist.com: Мабуть, фермерам з сучасними підходами до агровиробництва хочеться купити все й одразу. Але чи всі продукти ви продаєте через систему розтермінування платежів на платформі WEAGRO?
Віталій Шуберанський: Не всі. Перш за все, для продажу у розстрочку ми старалися підбирати таке обладнання, яке має швидку окупність для клієнта і приносить відчутну користь. Наприклад, система відключення секцій на обприскувачі допомагає заощаджувати засоби захисту рослин в середньому на 15%. Тобто якщо витратна частина на 1 га становить $100, система допомагає заощаджувати $15 доларів на одному га, не втрачаючи при цьому якості. Якщо у фермера є 500 га землі, дана технологія окупиться за один сезон — шість місяців.
Latifundist.com: Вже маєте відгуки від клієнтів, яким надали розстрочку?
Віталій Шуберанський: Звичайно. Як немає двох однакових відбитків пальців, так само кожний клієнт — індивідуальний. І кожен з них зробив для себе свої висновки.
В одного була можливість купити обладнання без відстрочки, але він подумав: «Зараз я можу використати кошти для більш нагальних цілей, а цей товар візьму у розстрочку». Людина, фінансист з освітою, зрозуміла філософію програми і таким чином скористалася нею.
Інші клієнти, які вагалися купувати інноваційну технологію чи не купувати, побачили, що в даній операції задіяна ще третя сторона. Для них це послугувало гарантом отримання обладнання та результатів належної якості.
Latifundist.com: Чи є якісь інші ризики для агровиробника?
Віталій Шуберанський: За допомогою WEAGRO фермер, по суті, не платить кошти, отримує обладнання, економить гроші за рахунок використання нашого обладнання і лише потім за нього платить. Тобто він, по суті, нічим не ризикує.
Розстрочка за 4 години
Latifundist.com: Будучи одними з перших партнерів на платформі WEAGRO і, по суті, тестуючи цю систему, розкажіть, як практично відбувається процес оформлення розстрочки?
Віталій Шуберанський: В цій системі є три учасника. Перший — клієнт. Другий — наша компанія. Третій — фінансова компанія Activitis.
На практиці це відбувається так: клієнт хоче купити наше обладнання, але його бюджет наразі не дозволяє придбати обладнання високої якості. Наш менеджер вбиває у програму базові реквізити: код ЄДРПОУ, назву господарства, ПІБ директора і ці дані автоматично потрапляють в компанію Activitis, з якою в нас вже укладена угода про фінансування клієнта протягом чотирьох годин. За цей час фінансова компанія приймає рішення щодо клієнта і умов розстрочки, яку вона може надати.
Latifundist.com: Якщо фінансова компанія дала «добро», яким чином укладається угода купівлі-продажу?
Віталій Шуберанський: Угода підписується в цифровому вигляді за допомогою електронного підпису. Не потрібно нікуди їхати. Раз-два: підписали документи, ми отримали гроші, клієнт — обладнання. Вся робота без бюрократії.
Latifundist.com: В чому полягають переваги WEAGRO перед банківським кредитуванням?
Віталій Шуберанський: Фактор швидкості прийняття рішення і оформлення угоди дуже сильно допоміг старту цієї програми. Тому що банківське кредитування передбачає надання купи паперів і щонайменше 2-3 тижні очікування на рішення. А так як у фермерів і з часом, і з плануванням дуже важко — їм все потрібно, як правило, на вчора, — то система WEAGRO дуже підходить для ринку.
Яка вигода для партнерів WEAGRO?
Latifundist.com: З фермерами зрозуміло. А ваш бізнес які вигоди від цього проєкту має?
Віталій Шуберанський: Перше: оскільки тепер в нас не вимиваються оборотні кошти, ми можемо направити їх на свій розвиток. Наприклад, цього року розширюємо лінійку інноваційних товарів. Один з них — це оприскувач зі штучним інтелектом, другий — розкидач мінеральних добрив, який може їх вносити точно по зонах продуктивності на полях. Друге: ми збільшили кількість продажів обладнання та сервісів, оскільки, завдячуючи відтермінуванню оплати, більша кількість фермерів змогла отримати доступ до інновацій.
Latifundist.com: А наскільки зручний цей інструмент для персоналу вашої компанії?
Віталій Шуберанський: І нашим співробітникам, і споживачам дуже зручно працювати з ним, так як не потрібно нікуди їхати, робити якихось додаткових дій.
Latifundist.com: Наскільки збільшилися доходи компанії від залучення нових клієнтів через WEAGRO?
Віталій Шуберанський: Приблизно 5% від нашого обороту ми додали.
Які перспективи WEAGRO?
Latifundist.com: Як ви думаєте, які перспективи цього нового фінансового інструменту, який пропонує Activitis?
Віталій Шуберанський: Розумієте, в наших фермерів, і взагалі — в людей, дуже багато негативного досвіду спілкування з банківськими установами чи іншими фінансовими організаціями. І тому дуже важко пояснити фермеру, що це нормальна програма. Так само нам, впроваджуючи інновації, дуже важко достукатись до голови фермера. Але, як то кажуть, «сарафанне радіо» працює.
Ті фермери, які вже скористалися послугою і в них все вийшло супер, розкажуть своїм сусідам, знайомим, що ось є така класна програма. І це буде найкраща реклама. Тому я думаю, що вона матиме все більше і більше поширення.
Latifundist.com: Що б ви побажали партнерам по WEAGRO?
Віталій Шуберанський: Щоб програма розширювалася. Щоб інші компанії долучалися до партнерства і змогли дати своїм клієнтам можливість отримати обладнання чи сервіси, які ті не могли б купити на сьогоднішній час за власні кошти. Щоб допомогти їм розвиватися.
Також хотілося б, щоб до програми долучалися міжнародні організації, які мають змогу компенсувати відсоткову ставку для Activitis і таким чином знизити фінансове навантаження. Долучення серйозних партнерів сприятиме реалізації ще більших можливостей для всіх сторін цієї програми
Віолетта Громова, Latifundist.com