ДПЗКУ

Зберігання і продаж зернових
27275

«Державна продовольчо-зернова корпорація України» (ДПЗКУ) — національний оператор зернового ринку України.

ДПЗКУ створено постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р.

До складу компанії входить 45 філій: Головна торговельно-експортна філія, 2 портові елеватори — Одеський та Миколаївський, 24 лінійні елеватори, 18 комбінатів хлібопродуктів, 17 млинів, 1 круп'яний та 2 комбікормові заводи.

Згідно з аналітичною системою YouControlзасновник компанії — Кабмін. Розмір внеску до статутного фонду: 867,72 млн грн.

Голова правління ДПЗКУ Дмитро Гапчич. 

Профіль бізнесу ДПЗКУ

Торгівля

Корпорація експортує зерно до таких країн, як Іспанія, Саудівська Аравія, Єгипет, Китай, Тайланд, Туреччина та інші.

З 2013 р. ДПЗКУ є членом Міжнародної асоціації торгівлі зерном та кормами (GAFTA), Федерації асоціацій торгівлі олійними культурами, насінням та жирами (FOSFA), офіційним учасником Всесвітньої продовольчої програми ООН, а також отримала сертифікат Міжнародної системи RBSA як постачальник сировини на ринки для виробництва біопалива. ДПЗКУ першою в Україні розпочала постачання українського зерна на ринок Китаю.

У 2017 р. ДПЗКУ отримала від експорту агропродукції дохід у розмірі понад 9 млрд грн. Причому частка ячменю у загальному обсязі експорту корпорації становила понад 10%.

Читайте також: ГПЗКУ: мифы и реальность государственного зернотрейдера 

За підсумками 2017/18 МР ДПЗКУ поставила китайській компанії ССЕС понад 1 млн т зернових, що перевищує аналогічний показник постачання минулого сезону в 2 рази. Китайська компанія ССЕС експортувала 90% кукурудзи із загального обсягу зерна.

Переробка

Підприємства ДПЗКУ здатні переробляти близько 700 тис. т зернових культур.

Компанія виробляє 7 різновидів пшеничного та житнього борошна, а також їх сумішей.

Комбікормове виробництво включає асортимент розсипних і гранульованих кормів для ВРХ, свиней, кроликів, птиці, риби та ін.

Крупне виробництво представлено:

  • 5-ма видами круп: перлова, ячна, пшенична, гречана, вівсяна;
  • 7-ма видами пластівців: вівсяні, вівсяні «Екстра», житні, пшеничні, ячмінні, гречані, суміш;
  • 3-ма видами мюслі.

ДПЗКУ за 10 місяців 2018/19 МР реалізовала на внутрішньому ринку України 92,7 тис. т готової продукції (+42%).

Елеватори

ДПЗКУ є лідером серед операторів ринку зберігання зернових та олійних культур в Україні.

Читайте також: ТОП-15 компаний по элеваторным мощностям в Украине 2017

Елеватори корпорації можуть працювати з 15 культурами:

  • зернові — пшениця, кукурудза, ячмінь, просо, жито, гречка, овес, рис, сорго;
  • олійні — соняшник, льон, гірчиця, ріпак;
  • зернобобові — горох, соя.

Філії ДПЗКУ надають послуги:

  • проведення аналізів та лабораторних досліджень, визначення якості зерна;
  • зважування зерна;
  • сушіння, очищення, вентиляції та знезараження (при необхідності);
  • калібрування кукурудзи, фасування;
  • відвантаження зерна автомобільним та залізничним транспортом.

Портова перевалка та логістичні послуги

До складу ДПЗКУ входить 2 портові елеватори — Одеський та Миколаївський — сумарні потужності з перевалки на експорт яких становлять 2,75 млн т зернових вантажів на рік.

Загальна робоча зернова ємність філії «Одеський зерновий термінал» складає 97,5 тис. т, у тому числі елеваторна — 67,5 тис. т, складська — 30 тис. т. Основні культури зберігання: пшениця, кукурудза, ячмінь, ріпак, соняшник.

Загальна робоча зернова ємність філії «Миколаївський портовий елеватор» складає 69 тис. т. Основні культури зберігання: пшениця, ячмінь, ріпак, соняшник. На філії є власне підсобне господарство з вирощування зернових на орендованих 2,35 тис. га землі.

ДПЗКУ та Китай

2012 р. — ДПЗКУ взяла кредит в Експортно-імпортного банку Китаю (Ексімбанку) у розмірі $3 млрд. Перший транш становив $1,5 млрд. Кредитні умови передбачали, що вся сума піде на закупівлю зерна для подальшого експорту до Китаю. Покупцем із боку КНР виступила Китайська національна корпорація машинної промисловості та генеральних підрядів (ССЕС). Українська корпорація зобов'язалася постачати 5 млн т зерна на рік, всього угода укладалася на 15 років.

Грудень 2014 р. — ССЕС повідомила про порушення ДПЗКУ графіка постачання. Голова правління корпорації CCEC стверджував, що протягом вересня та жовтня цього року корпорації ССЕС та ДПЗКУ уклали та підписали дев'ятнадцять контрактів на експорт зернових обсягом 1,09 млн т, вартістю $230 млн, причому обсяги додаткових поставок все ще обговорюються, включаючи 150 тис. т кукурудзи, які мають бути поставлені до кінця грудня 2014 р. та 1 млн т пшениці — до кінця січня 2015 р.

Лютий 2014 р. — Китай подав до Лондонського міжнародного арбітражного суду позов до України на відшкодування збитків на суму $3 млрд. Суму $3 млрд було надано ДПЗКУ для закупівлі зернових з подальшим їх поставкою до Китаю. Попри домовленості, Китаю було продано зерна на суму лише $153 млн.

Березень 2014 р. — відбулося засідання Міжнародної асоціації торгівлі зерном та кормами (GAFTA) з питань співробітництва ДПЗКУ з китайською компанією ССЕС. Предметом розгляду у GAFTA є спірні моменти у тлумаченні контрактів, що виникли між ДПЗКУ та ССЕС навколо певних обсягів зерна, торгівля якими проходила у 2013 р.

Вересень 2015 р. — ДПЗКУ надіслала лист Китайській національній корпорації генеральних підрядів (ССЕС), у якому просила усунути Олександра Лавринчука від представництва інтересів китайської компанії у взаєминах ССЕС та ДПЗКУ.

2016 р. — корпорації вдалося налагодити діалог із китайськими партнерами, свідченням чого є відновлення зернових постачань китайській корпорації із ССЕС.

Фінанси

Читайте також: Остаться в живых: что будет с аграрными госпредприятиями

Відповідно до системи розкриття інформації Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку SMIDA, фінансові результати у 2017 р. склали:

  • чистий дохід — 10,42 млрд грн (2016 р. — 13,09 млрд грн);
  • валовий прибуток — 688,82 млн грн (1 974,13 млн грн);
  • операційний прибуток — 6,42 млн грн (1 056,68 млн грн);
  • чистий збиток — 1 397,72 млн грн (828,78 млн грн).

Сукупні активи на кінець звітного періоду становили 37,69 млрд грн, що на 0,6% більше, ніж на початок 2017 р., а власний капітал — -6,53 млрд грн (-5,12 млрд грн). При цьому довгострокові зобов'язання становили 38,16 млрд грн (2016 р. — 41,08 млрд грн), а поточні — 6,06 млрд грн (1,51 млрд грн).

За підсумками травня 2018 р. ДПЗКУ отримала 266,33 млн грн відшкодування ПДВ.

У травні 2018 р. ДПЗКУ виключили із списку великої приватизації-2018.

ДПЗКУ в рейтингах

2014 р. — 2-е місце в рейтингу компаній-експортерів кукурудзи.

2015 р. — 2-е місце в рейтингу виробників борошна.

2016 р. — 2-е місце в рейтингу найбільших трейдерів кукурудзи, 3-є — в рейтингу експортерів українського ячменю, 3-є — в ТОП-10 експортерів пшениці.

2017 р. — 49-е місце в рейтингу найбільших підприємств України; 1-е місце в рейтингу компаній з елеваторних потужностей в Україні 2017; 5-е місце в рейтингу експортерів ячменю 2016/17 МР, 8-е — у рейтингу експортерів пшениці в 2016/17 МР, 7-е — у рейтингу експортерів кукурудзи в 2016/17 МР.

Для того, щоб актуалізувати інформацію у розділі досьє або компанії, надішліть поновлені дані на пошту data@latifundistmedia.com

Менеджмент

Волосянко Николай
Заместитель председателя правления ГПЗКУ
Козленко Святослав Андреевич
Директор департамента элеваторной деятельности
Yurii Kovalskyi
Ковальский Юрий
Заместитель главы правления
Мащенко Иван
Директор коммерческого департамента

Контакти

Структура компанії