Експерти озвучили переваги, які отримують аграрії від співпраці з агрохолдингами

Вважається, що в Україні більш поширена взаємодія між дрібними господарствами. Це не зовсім так. Великі агрохолдинги також активно співпрацюють із середніми гравцями, а також з малими фермерами.

Про це розповіли експерти агрохолдингів в матеріалі «Товстий і тонкий. Чому Кернел, Астарта, A.G.R. Group вирішили кооперуватись з фермерами?» на Latifundist.com.

Повідомляється, що останніми роками холдинги почали масово іти в кооперацію із фермерами. Одних підштовхує до цього бажання завантажити власну інфраструктуру чи наростити вал зерна, інших — об’ємні закупівлі тощо.

Так, наприклад, з 2018 р. компанія «Кернел» створила платформу Open Agribusiness для об’єднання фермерів. Таким чином партнери з банком землі не менше 1,5 тис.га отримують переваги у вигляді знижених цін на насіння, ЗЗР, добрива, можуть отримати консалтингові послуги від спеціалістів «Кернел» тощо.

«Сьогодні, за даними компанії, у проєкті беруть участь 39 партнерів, які обробляють 114 тис. га землі», — каже керівник проєкту Сергій Вітер.

Як розповідає керівниця Центру партнерської взаємодії агропромхолдингу «Астарта-Київ» Наталія Головань, компанія на постійній основі працює із сільгоспвиробниками вже понад двадцять років.

«Холдинг взаємодіє з іншими аграріями в рамках так званої агропромислової екосистеми «Астарта». Центр партнерської взаємодії від імені компанії пропонує форвардні програми закупівель, засоби захисту рослин, елеваторні послуги (партнерська програма лояльності), лабораторні дослідження, страховий захист, інноваційні IT-рішення», — зазначає Наталія Головань.

В матеріалі згадується, що іноді агрохолдинги співпрацюють із фермерськими господарствами в рамках соціальних зобов'язань. Наприклад, колись на етапі відновлення «Мрія Агрохолдинг» (нині «Континентал Фармерз Груп») сприяла створенню кількох обслуговуючих кооперативів. В цьому випадку виробничий напрямок цих об’єднань не перетинався з інтересами холдингу, але створені кооперативи розвивалися і ставали потужними.

Операційний директор KADORR Agro Олександр Альохін каже, що в компанії можуть забезпечити знижку і для дрібних фермерів, які втрачають на дрібнооптовій та роздрібній закупівлі. Великий гравець може отримати хорошу знижку від постачальників на насіння, ЗЗР, добрива. Нею можна поділитись з аграрієм.

«Аналогічною є ситуація і з продажем зерна: завдяки дрібним лотам фермери недоотримують ті самі кілька доларів на тонні. Ми ж завдяки обсягам отримуємо премію, яку також можемо умовно поділити з аграрієм. При цьому аграрій, на відміну від нас, не несе витрати на утримання офісу, менеджерів, юристів, бухгалтерію тощо. У такій моделі заробляють усі, можливо, крім трейдерів, у яких ми відкусимо шматок пирога», — зазначає Олександр Альохін.

У компанії A.G.R. Group повідомляють, що у травні за ініціативи власника Мисака Хідіряна був відкритий  кооператив Ukrainian Agro Connection для того, щоб аграрні господарства Полтавської області почали здійснювати спільні закупівлі. Працюючи в одному регіоні, легше організувати логістику, забезпечити зберігання продукції. Окремі послуги кооперативу ефективні саме при координації з сусідами — такі як охорона посівів. Відтак, двом сусіднім господарствам легше знизити собівартість процесів.

За словами голови правління кооперативу Ukrainian Agro Connection Сергій Барибіна, попри очевидні плюси співпраці аграріїв, зрозуміло, процес об'єднання масовим не назвеш. Компаніям ще доводиться формувати довіру потенційних партнерів.

«Що стосується взаємодії з майбутніми членами кооперативу, то на етапі його становлення до фермерів швидше йдемо ми: проводимо зустрічі з ними, розповідаємо про можливості та переваги, які дає об'єднання», — каже Сергій Барибіна.

Повідомляється, що поки українські сільгоспгосподарства формують досвід такої співпраці та відпрацьовують механізми взаємодії.

Нагадаємо, виробникам соціальних продуктів встановили порядок газових аукціонів. Уряд затвердив порядок проведення спеціальних торгів природним газом для виробників соціально значущої продукції.

 

 
Виконано за допомогоюDisqus