Розмір ринку азотних добрив збільшиться на четверть до 2025 р. — думка

Важливим фундаментальним чинником зростання ринку добрив стає запуск ринку землі. У свою землю аграрії вносять добрив більше, ніж в орендовану.

Таку думку висловив директор департаменту корпоративних комунікацій Group DF Олег Арестархов в матеріалі «Інтерфакс Україна».

На його думку, цей фактор може вплинути на зростання обсягу добрив, що вносяться українськими аграріями — за найпесимістичнішими оцінками зростання становитиме 15-25% до 2025 р. 

Він наголосив, що у перерахунку на чистий азот у 2021 р. зростання внесення добрив не відбулося.

«Аміачна селітра залишається домінуючим видом добрив на українському ринку. Однак, через зростання споживання карбаміду та КАС, розрив між обсягами споживання цих видів добрив поступово знижується. Оціночно: у 2021 році споживання аміачної селітри становило 1,75 млн т, карбаміду — 1,12 млн тонн та КАС – 1,3 млн т», — коментує спеціаліст.

За словами Олега Арестархова, ринок добрив виявився не таким еластичним, як хотілося б виробникам: аграріям знадобилося майже п'ять місяців, щоб звикнути до нових цінових котирувань на базові добрива.

«Зрозуміло, що подальша динаміка ринку добрив та його структура безпосередньо залежатимуть від ринку енергоносіїв. За оптимістичного сценарію через відкладений восени 2021 р. попит, у лютому-квітні, а також у вересні-жовтні 2022 р. ринок може відіграти на користь аміачної селітри та карбаміду», — наголосив він.

Експерт акцентував, що високі ціни на добрива збережуться через підвищений попит на добрива на ринках ЄС та Азії. Причин дві: перша — політика Китаю, який скуповує продовольство та добрива. Друга причина — багато заводів у ЄС так і не запустилися після вимушеної зупинки, ціни на добрива навряд чи впадуть на весну, скоріше навпаки. Крім того, на початку 2022 р. Індія демонструє додатковий попит на глобальному ринку.

Олег Арестархов також підкреслив, що через зростання ціни на добрива співвідношення вартості самих добрив та логістики суттєво змінилося. Підсумок 2021 р. — вартість транспортування меншою мірою береться до уваги щодо географії поставок.

«Наприклад, раніше за умовної вартості карбаміду в $250 ціна доставки $100-120 грала роль. Зараз, коли карбамід коштує $750-800 та вище в експортних угодах, $150 за доставку ролі практично не грають. У зв'язку із цим зріс потік продукції в Україну із Середньої Азії — Узбекистан, Казахстан, Туркменістан», — підсумівав він.

Нагадаємо, що через вагоме зростання цін на ринку енергоносіїв вартість добрив стала захмарною. Проте посівні площі не мають зменшуватися, ймовірно скоротиться кількість внесених добрив у ґрунт.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus