Новий етап земельної реформи з лімітами по 10 тис. га ставить на коліна агровиробників, — Денис Марчук

В умовах війни фермери збідніли і стали заручниками ситуації — будуть працювати на людей, які прийдуть з великими грошима. Тома асоціація зібрала підписи та звернулася з петицією до Президента з проханням переглянути збільшення лімітів продажу земель у 2024 році. 

Зазначив Денис Марчук, заступник голови «Всеукраїнської агарної ради».

В Україні з 1 січня стартував новий етап земельної реформи, згідно якого ліміти на продаж сільськогосподарських земель збільшилися зі 100 до 10 тис. га. Малий та середній агробізнес опинився під загрозою, а разом з ним функціонування сільських територій.

Читайте також: 10 тисяч гектарів в одних руках: чи готовий ринок до нових змін з 1 січня 2024 року

Аграрії ініціювали відтермінуваня збільшення лімітів та чекають на перегляд питання Кабінетом міністрів України.

«Вперше за історію незалежності аграрна асоціація  зібрала 25 тис. голосів під петицією до Президента з проханням переглянути збільшення лімітів продажу земель у 2024 році. Чекаємо відповіді від Кабміну, якому Президент доручив всебічно опрацювати можливість відкладення до закінчення війни збільшення максимальної площі с/г землі «в одних руках» зі 100 до 10 000 гектарів», — повідомив Денис Марчук, заступник голови «Всеукраїнської агарної ради».

За словами Дениса, збільшення лімітів поставило у велику залежність людей, які десятиліттями інвестували кошти в розвиток агробізнесу.

Денис Марчук

заступник голови ВАР

«Зараз в умовах війни фермери збідніли і стали заручниками ситуації — будуть працювати на людей, які прийдуть з великими грошима. Добре, якщо це будуть чесно зароблені кошти. Але ми багато бачимо новин про корупцію, і корупціонери захочуть легалізувати гроші, вклавши їх у землю. Представники малого та середнього бізнесу не повинні бути заручниками ситуації, це одне з ключових питань на сьогоднішній день».

Збільшення лімітів на продаж землі є несправедливим по відношенню до виробників з окупованих та звільнених територій, а також військових.

Денис Марчук

заступник голови ВАР

«Ми говоримо про в цілому збіднілість виробників, але не говоримо про тимчасово окуповані території. В  аграріїв там нічого немає — господарства розграбовані, заміновані, їх активи знищені, і навіть нема змоги скористатися кредитами. Як їм  бути в нових умовах земельного ринку? Кожний військовий має право отримати 2 га сільськогосподарських земель. Як вони реалізують це право після закінчення війни? Коли ми піднімаємо це питання, то чуємо про необхідність реформи. Реформа має бути, але потрібно зупинити великі розпродажі земель на час війни. Інакше в майбутньому можливі соціальні бунти. А нам сьогодні потрібно консолідувати суспільство для боротьби зі спільним ворогом. Не можуть бути такі ліміти по 10 тис. га».

Заступник голови ВАР нагадав, що малий та середній аграрний бізнес — це утримувачі сільських громад та територій, де мешкають 50% населення.

Водночас, думки аграріїв розділилися. Наприклад, Євген Дудка, засновник компанії «Волинь-зерно-Продукт», вважає, що відкриття ринку землі для юридичних осіб та можливість купувати в одні руки 10 тис. га допоможе холдингам прозоро концентрувати такий земельний банк. Але при цьому ажіотажу на ринку в умовах війни, а відтак і росту ціни на землю, не відбудеться.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus