Шота Хаджишвілі: У розумінні, як працюватимуть зернові коридори — ще й кіт не валявся
Джерело фото: Latifundist.com
Всупереч атакам рф по Одеському морському торговельному порту Україна продовжує готувати порти Одеса, Чорноморськ та Південний до відновлення роботи. АМПУ вже збирає заявки від учасників ринку на формування перших караванів. З якими настроями ринок зустрічає ці новини, чи підуть в цю історію та з якими ставками судновласники та страхувальники, та що може зірвати коридори, ми поговорили з засновником та директором компанії RISOIL Шотою Хаджишвілі.
Latifundist.com: Сьогодні перший робочий день після Стамбульської угоди. Які настрої ринку?
Шота Хаджишвілі: Телефон розривається, всі питають про перевалку. Всі хочуть вивозити, і Cargill, і Cofco, і Bunge, і Ukrlandfarming — всі хочуть везти. Потім всі шукають судна.
Latifundist.com: Вірите у перспективи зернових коридорів?
Шота Хаджишвілі: До першого п***цю, який влаштують мокшани. Вони його вже зробили в Одесі. Але маю на увазі безпосередньо з суднами.
Latifundist.com: Чи підуть в цю історію судновласники і страхувальники?
Шота Хаджишвілі: Це найбільша проблема. Всі зараз шукають фрахт. Страхувальники то підуть. А ось першокласні судновласники будуть з осторогою підходити.
Latifundist.com: Один з учасників ринку нам сказав, що завжди знайдеться «хендісайз 1990 року, якому ціна на брухт $1,5 млн». Якщо йому запропонують грошей де фрахту більше, ніж ціна човна, то він піде.
Шота Хаджишвілі: Погоджуюсь. Завжди знайдуться судновласники, у яких є фінансові проблеми і які захочуть на цьому заробити бонуси. Чи це буде масово — не впевнений. Але якщо коридори нормально запрацюють, то все можливо.
Та, якщо брати мою особисту думку, то я гадаю, що росіяни влаштують чергову підлість Ніхто не скасовував мінну війну, їх підводні човни, які можуть поставити міни на шляхах слідування караванів і звинуватити нас.
Тут ще інше питання — я не бачу тут профіту у турків. У росіян він зрозумілий — спрощення експорту, добрива.
Latifundist.com: Геополітичні профіти, статус миротворця. Цього мало?
Шота Хаджишвілі: Я у це не вірю у випадку з турками. Можливо, за дужками, росіяни чимось поступляться в Сирії.
Мають бути і фінансові інтереси. Вони ж спочатку говорили дурниці про 25%-й дисконт на наше зерно. Який дисконт? Є ринок. Зараз, тим більше, дефіцит товару у світі.
Latifundist.com: Те, що судна, які у застрягли у наших портах, підуть — до ворожки не ходи. Чи і тут можуть бути нюанси?
Шота Хаджишвілі: Всі причали стоять у суднах, всі причали зайняті. АМПУ зібрало з усіх агентів інформацію. Питання у тому, що на багатьох суднах немає екіпажу, лише умовна охорона з 5 чи 6 членів екіпажу. Треба доукомплектувати. Деякі судновласники кажуть, що зовсім не мають екіпажу.
Latifundist.com: Міністр агрополітики Микола Сольський казав, що безпосередньо на суднах 1,25 млн т зерна.
Шота Хаджишвілі: Думаю, десь так і є. Лише у мене 100 з гаком тис. т кукурудзи і 8 тис. т олії. І це у мене лише три судна. У «Кернела» всі причали зайняті.
Latifundist.com: Вчора почув думку, що трейд завмер, продажів мало, бо багато власників зерна чекають, що товар виросте в ціні. На противагу є думка, що цього очікувати марно. У випадку з Констанцою все з'їдала логістика, на яку йшло у середньому $200. Мовляв, зараз це з’їдатиме внутрішня логістика і фрахт зі страхуванням. Найбільші песимісти називають, що фрахт може сягати $100 на т.
Шота Хаджишвілі: Я не думаю, що це буде так драматично, аж $100. Премія в $30+ до ціни фрахту Констанци — це більш реалістично. Навряд чи набагато більше.
Latifundist.com: До вторгнення порти могли вивозити 5-7 млн т зерна у місяць. Зараз маємо три порти. Які їх можливості?
Шота Хаджишвілі: Три порти — Одеса, Південний і Чорноморськ — справляться з 4 млн т легко. Виключаємо великий кластер Миколаєва, але тим не менше.
Latifundist.com: Що вас найбільше насторожує?
Шота Хаджишвілі: Насторожує невідомість. Як будуть оглядати судна у Стамбулі, росіяни ж заявили, що теж їх будуть перевіряти. Координаційний центр якось це регулюватиме, точна процедура поки невідома. Натомість АМПУ вже зібрало заявки по виходу і входу суден. Тобто у плані розуміння ще й кіт не валявся.
Костянтин Ткаченко, Latifundist.com