2021 був найгіршим для молочної галузі за останні 6 років — Ярмак

2021 рік був найгіршим для молочної галузі за останні 6 сезонів та одним з найневдаліших з точки зору прибутків. Гірші показники відзначалися лише в кризових 2015-2016 роках.

Про це економіст інвестиційного відділу FAO Андрій Ярмак написав на своїй сторінці у Facebook.

За словами експерта, у 2021 році виробники молока заробили на 14% менше, ніж у 2020 році і настільки ж менше, як в середньому за останні 5 сезонів до цього.

За його думкою переробники підступно вчинили, знизивши ціни на молоко перед самим новим роком.

«Але я думаю, що в цьому винні не переробники, а виробники молока! Чому? Бо скільки років вони лише говорять про кооперацію для переробки, а реально не можуть запропонувати жодної альтернативи відверто слабкій галузі переробки молока України», — додав Андрій Ярмак.

Експерт зазначив, що старий менеджмент старих молочних заводів не зможе кардинально змінити галузь переробки молока. Відтак, поки виробники не створять власні кооперативні заводи з переробки, з сучасним обладнанням та якісним продуктом, нічого не зміниться.

Читати по темі: Молочний альянс оголосив війну ринку, обваливши ціни на молочну продукцію на 10% — АВМ

Андрій Ярмак додав, що в грудні 2021 року УМІ (відношення ціни на сире молоко екстра ґатунку до вартості концентрованого кормового раціону в комерційних господарствах) був другим найнижчим за 6 останніх сезонів.

Експерт порівняв помісячну накопичувальну прибутковість виробництва молока у 2021 році з трьома попередніми сезонами.

«За нашими оцінками прибутковість виробництва молока в Україні падала значно швидше, ніж ефективність його виробництва і швидше приблизно в 5-7 разів, ніж прибутковість переробки молока, як ми рахуємо для себе як відношення оптових цін на готові біржові продукти до цін на сировину», — каже експерт.

За його словами, УМІ в січні знижується, частково тому, що падає попит. Середнє падіння УМІ за останні 10 років в січні становило 2%, а в останні роки в січні УМІ падав постійно, причому темпи падіння мали тенденцію до прискорення.

Андрій Ярмак зазначає, що світовий ринок молокопродуктів впевнено зростав. Білок і сир оновили рекорди, а жир молочний наблизився до рекордів. Але українські переробники навряд чи зможуть скористатися цим трендом, через заниження ціни виробникам на сировину. Тому, очікується, що показник УМІ — знову впаде в січні 2022 року й криза прибутковості молочного виробництва поглибиться.

Нагадаємо, «Молочний альянс» повідомляє, що «Яготинський маслозавод» та «Пирятинський сирзавод» працюють за звичним графіком. Наприкінці грудня 2021 року у ЗМІ писали про призупинення діяльності «Яготинського маслозаводу» та «Пирятинського сирзаводу», заголовки яких «Молочний альянс» вважає некоректними.

Виконано за допомогоюDisqus