Аграрії змушені переглянути сівозміну через брак міндобрив та доступ до посівних площ

Вітчизняні підприємства через дефіцит добрив та доступ до посівних площ через бойові дії, переглядають культури для сівби.

Про гострі проблеми весняної посівної-2022 вітчизняних компаній йдеться в матеріалі «Посівна 2022: основні проблеми та перспективи проведення» на SuperAgronom.com.

Зазначається, що за приблизними даними, на зараз десь на 30% площ сільгоспугідь взагалі неможливо проводити роботи, оскільки вони або в окупації, або там відбуваються бойові дії. Також чимала частина навіть звільнених від окупантів полів — замінована. Відтак, в компанії «Агрейн» частина площ у Харківській області ще досі в окупації. Доступу до них у компанії немає.

Додається, що схожа ситуація і в A.G.R. Group. Як зазначив директор з інформаційних технологій, член правління компанії Ігор Богданов, у господарствах групи на Миколаївщині досі тривають постійні бойові дії, а Херсонщина зараз — під окупацією.

Читайте також: Гарячі проблеми українських аграріїв — ‎посівна кампанія 2022

У компаніях кажуть, що більшість підприємств змогли закупитись міндобривами заздалегідь. Переважно це крупніші підприємства. Ґрунт під основні ярі підживили ще з осені, та й значна частина аграріїв і по мерзлоталому вже внесли, тож загалом до війни встигли під озимі внести добрива за відповідними схемами.

«Наша компанія ще у травні 2021 року закупила весь обсяг необхідних на нинішній сезон добрив, тож зараз проблем по цьому питанню не маємо. Але знаю, що багато хто може зіштовхнутись із такою проблемою. Тому цьогоріч варто поповнити запаси, але з об’єктивних причин не всі можуть це зробити. Тож дефіцит мінерального живлення може позначитись і на результатах сезону», — пояснює заступник головного агронома агрогрупи «Агрейн» Тарас Корнієнко.

За словами експертів, затратнішу кукурудзу можна замітити, а терміни сівби — відтермінувати. Це буде тільки на руку в тих регіонах, які не могли раніше вийти в поля через окупацію. Тим більше, що і погода не дозволяє створити сприятливі умови для ранньої сівби.

Тарас Корнієнко каже, що переглянули сівозміну у бік культур, які потребують меншого мінерального живлення. Тобто під соєю й соняшником. Навіть частину законтрактованого раніше насіння кукурудзи змогли, домовившись із постачальником, замінити на соняшник того ж бренду.

Читайте також: Воєнні реалії: скільки зерна мають українські аграрії?

В A.G.R. Group також змінили сівозміну в Чернігівській, Сумській та Київській областях — додали більше соняшнику, зменшили кукурудзу. Пори те, що азотні добрива вже були внесені, але кукурудзу все-таки замінили через дорогу доробку.

«Чернігівщина і Сумщина — дуже вологі регіони, відповідно й кукурудза в них зазвичай волога. Яка складеться ситуація з газом, якою буде вартість сушіння — ми зараз не розуміємо. А для соняшнику доробка точно дешевша. Звісно, соняшник теж має свої проблеми. Зокрема, доведеться винаймати велику кількість комбайнів, щоб зібрати весь урожай в дуже обмеженому часі. Бо всі площі повинні будемо зібрати за 15-20 днів. Але коли все проаналізували, то вирішили все-таки значну частину запланованих площ під кукурудзу засіяти соняшником», — пояснив Ігор Богданов.

Нагадаємо, експерт прогнозує, що через те, що нові партії добрив не надходять в Україну, ціни на них зростатимуть. 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus