Гарячі проблеми українських аграріїв — ‎посівна кампанія 2022 (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Війна сівбі не перешкода, або Чи буде Україна з урожаєм: опитування агрохолдингів
Посівна кампанія в Україні 2022
Джерело фото: Latifundist.com

Українські аграрії — справжні супергерої сучасності. Вони допомагають ЗСУ, передаючи техніку ворога до рук наших захисників, боронять рідну землю. У надскладних умовах намагаються проводити весняну посівну кампанію, адже на їхніх плечах не тільки продовольча безпека України, а й всього світу.

Редакція Latifundist.com дізнавалась, яка ситуація із посівною в агрохолдингах, чи вистачає ЗЗР, добрив, палива, насіння та як вдається працювати в умовах війни. 

Під «‎ГРАДом» проблем‎ 

Генеральний директор AgroGeneration Сергій Булавін повідомив, що в холдингу, землі якого знаходяться в Харківській області, наразі через бойові дії не можуть провести друге підживлення озимої пшениці на 100% своїх площ. Натомість під ярі культури добрива внесені в повному обсязі ще з осені.

Сергій Булавін

генеральний директор AgroGeneration

«Основні культури в холдингу — озима пшениця та соняшник. Вирощуємо трохи сої та кукурудзи. Пшениця вже в полі та росте. Щодо соняшнику, то маємо тільки 30% насіннєвого матеріалу на складах. Зараз ведемо перемовини з постачальниками, яким чином забезпечити решту насіння. Також розробляємо сценарії, що будемо робити, якщо не зможемо себе забезпечити на 100% насінням соняшнику».

Він також додав, що зараз ведуться переговори з постачальниками щодо поставок ЗЗР на ті підприємства холдингу, де є фізична можливість їх використовувати. Внести ЗЗР на 100% площ не зможуть через бойові дії. Щодо палива, то наразі в AgroGeneration є невеликі запаси, але їх, вочевидь, не вистачить на тривалий час інтенсивної роботи.

Голова ради директорів одного з агрохолдингів із земельним банком 35 тис. га та активами в Чернігівській та Сумській областях розповів, що через повну окупацію території компанія не в змозі в повному обсязі продовжувати свою діяльність.

«Ми зараз знаходимось у повній окупації. Молочні ферми заблоковано. Молоко ‎виливаємо, адже немає можливості довести його до заводу. Що стосується посівної, то в нашій ситуації зарано щось говорити», — зазначив бізнесмен.

Про готовність до проведення посівної кампанії заявили в компанії «‎Астарта-Київ». Її активи та земля в управлінні (у межах 220 тис. га) на заході Харківської області, Полтавщині, Вінниччині та Хмельниччині перебувають у відносній безпеці. Хоча в компанії визнають, що на їхніх полях є збиті літаки й ракети.  

«Винятком є, на жаль, агрофірма в Чернігівській області, яка перебуває у зоні бойових дій. Це близько 4 тис. га в обробці. Весь колектив залишився на місці, і ми надзвичайно вдячні за такий патріотизм. Жертв і поранених немає. Усе готове, але поки робота там неможлива‎»‎, — повідомляють у компанії «‎Астарта-Київ»‎. 

Паливом, добривами, запчастинами, насінням підприємства «‎Астарти-Київ» забезпечені. Виникають логістичні труднощі, але, за словами спеціалістів компанії, з ними вдається справлятись.  

«Озимі культури в хорошому стані. Наразі ми вже майже завершили виконання робіт з підживлення та внесення добрив. З наступного тижня починаємо роботи з закриття вологи‎»‎, — поділились планами в компанії.  

Підприємства «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО» планують провести весняну посівну повністю. В умовах війни з російськими агресорами компанія не відхиляється від плану та активно готується до посівної та сезону виробництва цукру. У плановому режимі також проводять і ремонтні роботи на цукрових заводах компанії.

Роман Огородов

перший заступник генерального директора
«УПІ-АГРО»

«Станом на сьогодні закуплені та доставлені всі витратні матеріали, необхідні для підготовки потужностей цукрових заводів компанії до сезону виробництва (метал, електроди та ін). Спеціалізовані підрядні організації розпочали роботи з підготовки ТЕЦ-заводів до нового виробничого сезону. Розпочато закупівлю технологічних матеріалів та упакування, відновлювальних енергетичних ресурсів», — зазначає перший заступник генерального директора «УПІ-АГРО» Роман Огородов.

Агрохолдинг HarvEast, який обробляє 98 тис. га (із 120 тис. га) у Донецькій області, наразі не має зв’язку зі своїми активами.

Тетяна Алавердова

директорка департаменту продажів HarvEast

«Сьогодні бойові дії ведуться в Донецькій та Київській областях, де знаходиться більша частина наших діючих активів. Ми розуміємо, що багато техніки вже перейшло до рук окупанта. Також втрачена частина складів, де знаходяться насіння і добрива. Поки важко оголошувати якісь цифри, бо зв’язку з підприємствами не маємо».

Вона додала, що в Донецькій області засіяно 38-39 тис. га озимою пшеницею і приблизно 12 тис. га озимим горохом. До моменту активних бойових дій було підживлено 40% площ озимої пшениці. Якщо в березні-квітні не вдасться провести на полях додаткові роботи, то, за попередніми даними, компанія може втратити до 40% врожаю. 

Також планували цього року сіяти соняшник. Насінням повністю забезпечені, але зараз, зі слів Тетяни Алавердової, важко спрогнозувати, чи відбудеться взагалі посівна кампанія у цьому регіоні. Щодо Київської області, то приблизно 70% площ нині знаходяться в зоні активних бойових дій.

Тетяна Алавердова

директорка департаменту продажів HarvEast

«Поки що неможливо сказати точно, чи зможемо ми проводити роботи найближчим часом на тих 30% площ, що залишилися».

Читайте також: Скільки площ Україна не зможе засіяти навесні 2022 і скільки врожаю недоотримає? Прогнози та аналітика

Компанія «‎КАЛІПСО» загалом забезпечена посівним матеріалом, паливом, поділився виконавчий директор агрохолдингу Антон Коробко. Активи в Київській Черкаській та Полтавській областях мають майже все необхідне для початку посівної кампанії. ‎ 

Антон Коробко

виконавчий директор агрохолдингу «‎КАЛІПСО»

«Київська, Черкаська область в порядку. Охтирський район та Полтавська область забезпечені майже повністю. Зараз вирішуємо питання з доставкою насіння, ЗЗР, добрив у Чернігівську область — шукаємо безпечні маршрути‎».

Не менш важливим питанням для компанії залишається фінансування та реалізація продукції. За словами виконавчого директора, спеціалісти «‎КАЛІПСО»‎ зараз активно шукають варіанти відвантажень врожаю через Польщу, Румунію та Угорщину.   

Землі «‎Епіцентр Агро»‎ знаходяться у Вінницькій, Хмельницькій, Київській, Тернопільській та Черкаських областях, що дає на сьогодні можливість компанії не зупиняючись готуватися до посівної, розповіла начальник відділу трейдингу та заступник керівника аграрного спрямування з елеваторних питань Світлана Нікітюк.

Станом на середину березня, компанія мала забезпеченість насінням 73% по кукурудзі і 24% по соняшнику. Ситуація ускладнювалася тим, що насіння, яке було оплачене, знаходиться на складах у областях, де ведуться активні бойові дії. Тому спеціалістам довелось провести багато роботи і переговорів щодо можливості забезпечення насінням компанії з інших областей. 

Світлана Нікітюк

Керівник центрального офісу департаменту з аграрних питань «Епіцентр К»

«Наразі у нас вже є попереднє бачення того, що холдинг буде забезпечений насінням у повному обсязі‎»

Щодо добрива, то, за словами спеціалістів «‎Епіцентр Агро», цьогоріч було‎  зменшено їхнє внесення на 20%. Паливо для техніки залишається відкритим питання.

Світлана Нікітюк

Керівник центрального офісу департаменту з аграрних питань «Епіцентр К»

«‎Надали потребу згідно з процедурою МінАПК на посівну, надіслали запит згідно з алгоритмом державної підтримки аграріїв, але поки не отримали зворотного зв’язку. Тому продовжуємо самостійно шукати потрібні обсяги палива» 

Господарства, що входять до складу агрохолдингу KSG Agro, активно завершують підготовку до посівної. Агрохолдинг забезпечений пальним і насінням, закінчує формування резерву ЗЗР. Весняна посівна кампанія у KSG Agro стартує 10-12 квітня. 

Сергій Касьянов

голова ради директорів холдингу KSG Agro

«Наразі відбувається процес підбору насіння, ЗЗР, добрив. Проблема полягає не тільки в тому, щоб знайти, але і доставити продукцію зі складів там, де це в нинішніх умовах можливо зробити. Все йде за планом, і загалом у господарствах холдингу ситуація виглядає нормальною, доброю. Технічно та агрономічно ми повністю готові до посівної».

У господарствах холдингу завершено процес підживлення озимих культур КАСом на площі 5,5 тис. га, а також ріпаку — на площі 800 га. Стан рослин добрий, вони активно розвиваються і йдуть у ріст, повідомив директор рослинницького дивізіону холдингу KSG Agro Дмитро Ємельченко. За його словами, на полях вже розпочався процес внесення газоподібного аміаку під посіви ярих культур.

Компанія не збирається вносити корективи до запланованої структури посівів:

  • 60% зернові культури (пшениця, ячмінь, ріпак);
  • 40% ярі (соняшник та кукурудза).

Дмитро Ємельченко

директор рослинницького дивізіону холдингу KSG Agro

«Звичайно, у нас були дискусії про те, щоб у зв'язку зі зниженням експортного потенціалу соняшнику зробити більший акцент на зернові культури, які більш затребувані всередині країни. Проте агрономічно це неправильно, і ми зберігаємо сівозміну, що склалася», — підкреслив директор рослинницького дивізіону Дмитро Ємельченко.

Працюємо тільки у Гребенківському і Лохвицькому районах Полтавської області. В решті областей, де знаходяться наші господарства, — ні, розповів керівник агрономічного відділу A.G.R. Group Олександр Аракелян. На Сумщині, Чернігівщині, Херсонщині, Миколаївщині і у Броварах агрохолдинг не має змоги працювати. 

Структуру посіву змінювати не планують. Це кукурудза і соя.

«Якщо нічого критично не зміниться на Полтавщині, то будемо працювати згідно з планом щодо культур, термінів сівби. А щодо інших кластерів, то будемо дивитися за обставинами. Наразі ми там не можемо працювати, але якщо ці території будуть звільнені від окупантів, то скоріш за все прийматимемо рішення щодо зміни культури. Будемо сіяти те, що встигнемо в такому разі. Кукурудзу точно не сіятимемо. І ті культури, які я запланував для Чернігівщини і Сумщини, вже не зможемо сіяти. Гречку або щось інше», — зауважив ‎пан Олександр.

За словами Олександра Аракеляна, ЗЗР вже завезли на два кластери Полтавської області. Те, що найбільш необхідне незабаром — для першого внесення і страхові. Щодо посівного матеріалу, то, за його словами, сою вже протруюють. З кукурудзою теж проблем немає. 

«‎Щодо кукурудзи, то з Pioneer проблем немає, з деякими гібридами Монсанто та Ерідона є. Їх або не встигли завезти, або їх просто вже немає. Будемо замінювати на інші, які є в наявності, або на ті, які ми замовили для інших регіонів. Довго не думаємо. Що є, те й беремо і будемо сіяти», — зазначив керівник агрономічного відділу холдингу.‎

Не всі площі цього року зможуть обробляти й в агрогрупі «Агрейн». Частина земель тут знаходиться у тимчасово окупованих регіонах Харківщини та Чернігівщини. У Черкаській, Житомирській та Одеській областях вже активно готуються та проводять польові роботи, тоді як у регіонах активних бойових дій поки що просто вичікують, коли ситуація зміниться і можна буде повернутися в поля з технікою.

Тарас Корнієнко

Заступник головного агронома агрогрупи «Агрейн»

«В принципі, ми по всіх підприємствах готуємось до посівної. Насіння в нас закуплено, засоби захисту закуплені. Пальним забезпечені. Але на тимчасово окупованих територіях ми поки що чекаємо, коли вже ситуація вирішиться. По Чернігівській області зменшили кукурудзу, збільшимо площі соняшнику для оптимізації логістики та термінів сівби цих культур. Тому вирішили туди перемістити посіви соняшнику», — розповів заступник головного агронома.

«‎ТАС Агро» активно готується до проведення весняної посівної компанії. Але через війну доводиться коригувати дії, перелаштовувати роботу виробничих підрозділів, повідомив виконуючий обов'язки генерального директора «ТАС Агро» Нил Немировченко.

Нил Немировченко

«До військової агресії росії у нас все йшло за планом: була затверджена посівна структура, забезпечення усіма необхідними ТМЦ було майже на 100%. Але зараз все підлягає значним коректуванням. Ми шукаємо ті варіанти, які дозволять максимально ефективно посіяти, отримати високий урожай та мати змогу його реалізувати‎»‎, — зазначив топменеджер.

У компанії зазначили, що озимі культури в хорошому стані, усі 100% добре перезимували.  На сьогодні азотне підживлення проведено на 90%. Цього року озимі в «‎ТАС Агро»‎ займають площу 25% від загального земельного банку. На жаль, частина зембанку холдингу зараз перебуває у зоні активних бойових дій (Чернігівська та Херсонська області). У цих регіонах проведення весняно-польових робіт тимчасово призупинено.

«‎Сьогодні деякі види сільгосптехніки в дефіциті. Те саме стосується вантажного автотранспорту. Також є перебої з комплектуючими та запасними частинами. Війна також спровокувала значний дефіцит кадрів. Але ми підтримуємо ініціативу держави щодо бронювання військовозобов’язаних працівників агрокомпаній, залучених до посівної кампанії», — розповів ‎Нил Немировченко.‎

Польові роботи на полях компанії «ТАС Агро»

У зв’язку із складною ситуацією у компанії розглядають різні варіанти фінансування, проводять перемовини з партнерами з фінансового сектору та обирають найбільш ефективні інструменти фінансування. 

«‎Обов’язково будемо використовувати кредитні та лізингові програми. Зараз скеровуємо всі зусилля на те, щоб наша компанія була стійкою та пройшла цей надзвичайно складний для всіх нас час достойно»‎, — підсумував Нил Немировченко.

Компанія «Контінентал Фармерз Груп» обробляє землі в західних регіонах України та своїм першочерговим завданням вважає продовжувати операційну діяльність — зокрема здійснювати активну підготовку до посівної. Вона планує розпочати посів наприкінці березня, на початку квітня. 

«‎Наприкінці лютого було розпочато весняно-польові роботи, а саме підживлення озимих культур. Ми отримали сходи на всіх площах, які були відведені під озимі. Культури перезимували добре. Станом на зараз озимі в відмінному стані і ми продовжуємо внесення добрив. Загалом під урожай-2022 «Контінентал» засіяв озимими культурами 87 тис. га‎»‎, — розповіли в компанії. 

Техніка, яка зараз залучена в весняних польових роботах та яку планують використовувати, — повністю готова, запевнили в компанії. Також на цей час забезпечені ТМЦ для безперебійного початку посівної. 

«‎Станом на зараз ми покриваємо потребу нашим наявним технічним парком. Дефіциту комплектуючих поки немає, але ми прораховуємо можливі запити, тож працюємо над тим, щоб на локальних складах були необхідні запчастини»‎, — акцентують аграрії. 

Співробітників теж вистачає. Гострого дефіциту не відчувають. 

Як ми бачимо, навіть війна не стала на заваді аграріям. Вони вірять у ЗСУ та Україну, вірять у перемогу та світле майбутнє нашої неньки. 

За нами правда! За нами перемога! 

Сергій Герасименко, Latifundist.com

 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus