Банани з Еквадору. Як вирощують, від яких хвороб лікують і як перевіряють якість плодів

Банани з Еквадору. Як вирощують, від яких хвороб лікують і як перевіряють якість плодів
Банани з Еквадору. Як вирощують, від яких хвороб лікують і як перевіряють якість плодів

Latifundist.com звик досліджувати традиційне для українців виробництво продукції. Ми побували на виробництві соусів і макаронних виробів, стейків і заморожених овочів. Розглянули «кухню» олійних і насіннєвих заводів. Тепер спробуємо дослідити виробництво не зовсім традиційної для нас культури — бананів. Тільки за минулий рік, як свідчать дані Митної служби, в Україну було ввезено їх на 202,55 млн грн. Близько 90% бананів до нас потрапляють з Еквадору.

Які умови повинен підтримувати фермер на бананових плантаціях, щоб отримати якісний урожай? Які особливості обробки плантацій пестицидами і чому це питання сьогодні болюче для Еквадору? Який контроль проходять банани перед відправкою і чи безпечний продукт потрапляє у наші супермаркети?

Про все це — від вирощування до транспортування бананів — у нашому матеріалі.

Банан ягода

Не зважаючи на те, що в багатьох країнах банан використовується у їжу як головний продукт (його варять, смажать і запікають на грилі), він є ягодою.

Цукор та сигари Че Гевари: 6 вражень про сільське господарство Куби
Читати по темі

Для вирощування бананів потрібні теплі та вологі умови. Оптимальна температура для росту — від +25°C до +30°C. Ідеальною температурою для початку цвітіння є +22°C. При зниженні температури до +10°C банан дозрівати не буде. Тож не дивно, що Еквадор з його екваторіальним кліматом є одним із найбільших виробників бананів у світі. Виробництво тут зосереджене в провінціях Ель-Оро, Гуас і Лос-Ріос. Тут працюють до 63% всіх виробників.

Банан висотою 3 м виростає з невеличкого паростка всього за 9 місяців. За цей час на ньому з’являється тільки одна квітка, з якої виросте одне бананове гроно вагою 50-60 кг. Після збору врожаю стовбур банана зрізають, бо він більше не буде квітнути та плодоносити. Та до цього моменту навколо нього з’являться нові паростки, а з них — новий врожай.

Бананові плантації

Латифундист по-еквадорськи. Хто він?

Середній фермер в Еквадорі той, у якого бананова плантація налічує 45 га. Про це розповідає Дмитро Комаров у телепередачі «Світ навиворіт». А от справжні «бананові» олігархи мають плантації по 150-200 га. Причому ви ніколи їх не впізнаєте, бо вони звикли маскувати свої статки. Власники мільйонних прибутків від експорту їздять на стареньких авто й одягнені так, що їх нічим не відрізниш від працівника плантації.

Банани теж хворіють

Виростити банан на експорт — справа нелегка. Як український фермер обробляє пшеницю і соняшник пестицидами, так і фермер в Еквадорі повинен стежити за вчасним обробітком плантацій від шкідників, грибків і захворювань. Не вніс вчасно фунгіцид чи інсектицид — весь врожай можеш відправляти на внутрішню переробку.

Річ у тім, що в цьому бізнесі задіяні дві сторони — фермер, який вирощує продукцію, і експортер — людина, яка відповідає за те, щоб банан доїхав в Україну якісний і безпечний для споживання. Якраз в обов’язки останнього входить регулярна перевірка бананових плантацій на якість врожаю. Інколи доводиться це робити потай, щоб до візиту на плантацію фермер не встигнув навести «красу».

Про це дізнаємось з передачі Дмитра Комарова. У випуску, зазначеному вище, він разом з Едвардом Вейсом — керівником відділу контролю якості (до речі, родом із Донецька) —  їде потай інспектувати ферму. На плантації світло й дуже багато просвітів. Це перша ознака того, що рослини тут хворіють. На здоровій рослині 5-6 листків, тому плантація виглядає густішою і зеленішою. Якщо ж у рослини не вистачає листків, то це ознака того, що обмін речовин і синтез проходять погано. Як наслідок — плід формується неправильно, врожайність падає. Якщо і зібрати врожай, то вже за 1-2 тижні він згниє.

Що ще потрібно зробити на плантації? Зазирнути під кору стовбура. Там можуть бути нематоди та мокриці. Останні мають вигляд невеликих білих плям. Вони не тільки живуть на стовбурі, а й на плодах. Якщо банан з мокрицями потрапляє у ящик, то відразу викидають 100 ящиків. Якщо мокрицю знаходять у 3 ящиках, то викидають весь контейнер, а це 25 т.

Також потрібно оглянути листя рослин. Найпоширеніша бананова хвороба — Black Sigatoka (чорна сігатока). За короткий час вона може знищити всю плантацію. Викликається грибком. На початкових стадіях на листках з’являються невеликі бліді плями, які поступово збільшуються, і врешті-решт листок виглядає, наче його спалили.

Хімічний дощ

Сьогодні у світі є сорти бананів, стійкі до чорної сігатоки. Фермери, які такі сорти не культивують, практикують повітряне обприскування плантацій системним фунгіцидом. Однак у такого способу обробітку є дві сторони медалі.

З одного боку, плантації в Еквадорі величезні і за допомогою техніки проводити обробіток довго і складно. Банан — ніжна ягода, яку дуже легко пошкодити. Тому найкраще рішення — обприскування з повітря. Проводити такі роботи можна тільки у вихідний день, коли немає робітників на полі, додатково встановивши на полі попереджувальні таблички.

З другого боку, не всі дотримуються встановлених правил. Дмитро Комаров під час експедиції в Еквадор знайшов фермерів, які розповідали, що неодноразово попадали під хімічний дощ на плантації, бо фумігаційні роботи проводилися у будній день. Та і їхні будинки знаходяться впритул до полів. Тож хочеш чи не хочеш, а свою долю пестицидів отримаєш, особливо у вітряну погоду, коли розпилені частки хімпрепарату розносяться по всій окрузі.

Останніми роками почастішали випадки, коли літаки під час роботи на плантаціях розбивалися. Наприклад, у 2009 р., коли ця проблема тільки була виявлена, розбилося 7 літаків. Торік ця проблема залишалася актуальною, про що свідчать новини в ЗМІ. 

«Ми провели експеримент, який показав, що пари пестицидів під час обробки полів потрапляють у кабіну літака. Їх вдихання викликає сонливість у пілотів. Тому ми організували профспілку і разом з юристами вимагаємо безпечних умов праці робітників та дотримання норм використання отрутохімікатів», — розповідає голова місцевого профсоюзу робітників бананових плантацій Хорхе Акоста.

Літак, що зазнав аварії

Після фумігації повинен пройти деякий час, щоб грона можна було зривати. Пестициди повинні змитися дощем і вивестися рослиною завдяки обміну речовин. Також кожен фермер повинен надати представнику відділу контролю якості документи, у яких вказано, скільки обробітків проводилося і коли був останній.

Банани можуть зникнути?

Крім чорної сігатоки, бананам в Еквадорі сьогодні загрожує інша, більш страшна хвороба — грибок Tropical Race 4. Він уражає банани сорту Кавендіш, які забезпечують 95% всього світового експорту і які всі ми з вами купуємо в супермаркетах. Вчені стверджують — грибок може повністю знищити цей сорт.

Штам Tropical Race 4 уперше з'явився в Південно-Східній Азії близько 50 років тому. Спочатку знищив бананову індустрію Тайваню, а потім і східних китайських провінцій. У 90-х рр. він дістався Малайзії, Індонезії та Австралії. У 2013 р. його виявили в Пакистані, Йорданії і Лівані. Далі грибок поширився на Африку і в 2019 р. вперше з’явився в Колумбії. У країні навіть ввели режим надзвичайної ситуації і закрили уражені грибком плантації.

Річ у тім, що на Tropical Race 4 не діють ніякі фунгіциди. Якщо плантація заражена, то потрібно 30-40 років, щоб на ній знову можна було вирощувати банани. Грибок швидко поширюється, бо сорт Кавендіш розмножується вегетативно, тому всі рослини є генетичними клонами батьківської рослини. Якщо одна з них заражається, то й інші теж хворіють. Сприяють поширенню інфекції навіть невеликі частки ґрунту, які фермери переносять на підошві черевиків.

Ця хвороба не на жарт налякала країни Латинської Америки — експортерів бананів. Адже ще пам’ятають, як у 50-х рр. минулого століття фузаріозний грибок повністю знищив відомий тоді сорт бананів Гро-Мішель. І до речі, Кавендіш був виведений йому на заміну.

Як уберегти бананові плантації? Ввести серйозні заходи біозахисту. Так, деякі компанії обладнали зони навколо своїх плантацій та обмежили допуск відвідувачів. Усі, хто приходить на плантацію, повинні змінити взуття та промити його у фунгіцидній ванні. Це ж стосується і автомобільних шин. 

Дрес-код на банановій плантації

З хворобами бананів розібралися, а тепер дізнаємось, як їх збирають.

На банановому полі всі грона з бананами загорнуті в поліетиленові пакети, між пальцями (кистями) прокладають щільний картон, який має вигляд «комірця монашок» (його так і називають). Вище ми вже згадували, що незважаючи на товсту шкірку, банан легко пошкодити. Навіть маленька подряпина через пару годин буде чорною, і ягода врешті-решт згниє. Поліетилен захищає від жуків, птахів і вітру, а «комірець» не дає бананам тертися.

Щойно зрізані банани

Банани зрізають тільки зеленими. Щоб дозріти, їм потрібно ще 16 тижнів, але в спілому вигляді плоди нетранспортабельні і згниють дорогою до споживача. Та й на самому гроні вони будуть дозрівати нерівномірно. Тож, якщо чекати, коли всі банани дозріють, половина з них вже буде зіпсована.

На плантації краще працювати в білому одязі. Під час збору врожаю з грона стікає банановий сік — латекс. Він прозорий, та коли висихає стає чорного кольору. Тож після роботи одяг підлягає або утилізації, або пранню у білизні́.  

Вплив латексу на одяг

Гроно зрізають за допомогою гострої сапи і кладуть на м’який матрац, який тримають на плечі. Тепер головне завдання — донести 50-кілограмову ношу до канатної дороги. На вигляд це металевий трос, на який підвішують банани і вручну (без електричного приводу) транспортують до сортувальної станції.

За роботу на плантації у день робітники отримують $25-45, або від $400 у місяць. За день робітник переносить до «канатки» до 140 грон бананів.

Контроль якості

Після того, як грона з бананами потрапили на сортувальну станцію, їх перевіряють на якість. Основними інструментами перевіряючого на цьому етапі є калібровщик і ніж із заокругленим кінчиком.

Спочатку ягоди міряють. На експорт відправляють банани не більше 14 см у довжину і 3 см в діаметрі. Неякісні плоди — з чорними цятками, подряпинами — маркують ножем (наносять порізи). Також із кластера (грона) беруть один банан (палець) і розрізають уздовж. Якщо м’якоть у середині тверда і біла, то ягода здорова й витримає далеку дорогу в Україну.

Фасування

Після контрольних замірів і зважування кластер миють. Потім кластери нарізають на кисті по 6 штук. Причому корону (верхівку кисті) роблять квадратної форми, щоб кисті можна було щільно укласти в коробки і при транспортуванні вони не тряслися. Далі корону і сам банан обробляють розчином гіберелінової або фруктової кислоти, щоб банани не поспіли раніше строку і не почався процес гниття. Саме тому перед вживанням куплені банани краще мити.

Нарізані і помиті банани

Заключний етап — нанесення на банани наклейки експортера та пакування кластерів у ящики по 4 ряди. Один такий ящик має вагу 19,45 кг. Нижній ряд бананів відділяється від верхнього папером, а для зменшення механічних травмувань плодів ще й зав’язується в пакет. Далі ящики вантажать у контейнер, пломбують його та відправляють у подорож до України. 

Дуже важливо, щоб після завантаження банани охолодили до +3°C упродовж 2-3 годин. Тоді вони «заснуть». У контейнері на всьому шляху до нашої країни (а це 28-33 дні) буде підтримуватися температура +13°C.

Транспортування контейнерів

Ті плоди, які не пройшли перевірку якістю, підуть на внутрішній ринок, здебільшого на північ країни. Тут із зелених бананів роблять муку, кетчуп, мед, пиво, вино та ще до сотні різних страв. Особливо популярні бананові коржі або чіпси, обсмажені в кукурудзяній олії.

Проблеми бананової галузі Еквадору

Еквадор є основним експортером бананів у світі. Однак минулого року відбулося скорочення експорту. За даними асоціації експортерів бананів Еквадору, у перші 10 місяців 2021 р. експорт складав $2 892 млн, що на 7% нижче 2020 р. 

Серед причин — податкове навантаження на сектор, витрати на профілактику та захист плантацій від грибка Tropical Race 4, а також інвестиції профспілок у приватну охорону для захисту фруктів від незаконного обігу наркотиків, адже часто наркоділки ховають наркотики саме в контейнери з бананами. 

Наприклад, у серпні минулого року в контейнері з бананами, який прибув у морський порт «Южний» з Еквадору, знайшли кокаїну на $10 млн. Наркотична речовина була захована у вентиляційних люках.

Убийственная красота. Как Афганистан стал мировым центром выращивания опиумного мака
Читати по темі

За словами Едварда Вейса, для нього, як для керівника відділу контролю якості, така новина — «страшний сон». За еквадорським законодавством, якщо в контейнері знайдуть бодай грам наркотичної речовини, до кінця розгляду справи керівник відділу контролю якості буде знаходитися у в'язниці. Найчастіше наркотики ховають в обшивці контейнера. Як себе убезпечити? За словами Едварда, перед тим, як забрати контейнер, він замовляє його інспекцію. Крім того, замовляє контейнери з GPS датчиками, тому може проконтролювати весь їхній шлях до порту й те, чи не було зупинок на 1-3 год.

Серед інших проблем бананової галузі Еквадору ті, які спричинені екзогенними факторами: затримки відвантаження продукції на початку року, логістична криза, викликана зростанням фрахтових ставок, скорочення закупівлі фруктів на Близькому Сході та в Азії. 

Тому на цей рік одне із основних завдань експортерів — зміцнити торговельні відносини на ринках, де вони втратили присутність. З Україною ці відносити не втрачені, а отже ми можемо не хвилюватися, що банани зникнуть з полиць магазинів.

Банани

Наталія Родак, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus