Цукровий буряк 2022. Посівні площі. Переробні потужності. Залишки й експорт
Джерело фото: Latifundist.com
Близько 40% цукру у світі виробляють із цукрових буряків і 60% — із цукрової тростини. Україна досить довгий час була великим виробником цукру у світі. Однак за роки незалежності виробництво скоротилося в декілька разів. Якщо до незалежності Україна виробляла понад 5 млн т цукру, то станом на минулий рік — 1 416,2 тис. т.
Незважаючи на це, за даними Інституту аграрної економіки, Україна в ТОП-10 за обсягами вирощування цукрових буряків і виробництва цукру. Так, найбільші посівні площі цукрових буряків зосереджені в росії, Франції, Польщі, Німеччині, Італії, Румунії, Чехії, Словаччині, Англії, Бельгії та Україні. Причому близько 80% усіх посівних площ та валового збору цукрових буряків припадає саме на ЄС.
Споживання цукру в Україні та світі
На фоні цього споживання цукру в Україні з року в рік коливається. За даними Держстату, у 2019 р. ця цифра становила 28,8 кг на одну людину на рік (у 2018 р. — 29,8 кг/людину, у 2017 р. — 30,4 кг/людину). У 2020 р. у середньому за рік у міській місцевості споживання на одну особу складало 30 кг, а в сільській — 34,8 кг.
Усі домогоспо-дарства |
у тому числі проживають |
Домогоспо-дарства з дітьми |
Домогосподарства, у складі яких є діти, які не мають одного чи обох батьків |
Домогоспо-дарства без дітей |
Домогоспо-дарства, у складі яких є молоді сімʼї |
|
у міській місцевості |
у сільській місцевості |
|||||
2,6 |
2,5 |
2,9 |
2,3 |
2,4 |
2,9 |
2,3 |
Споживання на 1 людину в Україні, кг/місяць, 2020 р.
Щодо світового споживання, то, за інформацією OECD-FAO Agricultural Outlook 2021-2030, найбільше цукру споживають у Малайзії (58,2 кг на одну особу на рік) і, згідно з прогнозами, до 2030 р. ця цифра виросте до 61,1 кг. На другому місці Бразилія (48,9 кг на одну особу на рік) і на третьому — Нова Зеландія (47 кг), де, за прогнозами, споживання цукру на 1 особу буде зменшуватися і в 2030 р. складатиме 43,3 кг.
Що з посівною кампанією 2022?
Згідно з прогнозами НПЦ «Цукробурякового виробництва», у 2022 р. в Україні планується засіяти 150-160 тис. га. До посіву цукрових буряків (за даними станом на 23 березня) готуються підприємства у Вінницькій, Волинській, Львівській, Кіровоградській, Рівненській, Полтавській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській областях. У разі покращення воєнної складової можуть приєднатися Київська та Житомирська області.
Для порівняння: у 2021 р. посівні площі в Україні складали 210,8 тис. га (урожайність 47,8 т/га), у 2020 р. — 217, 5 тис. га (урожайність 41,6 т/га). При цьому валовий збір торік був на рівні 9 759,0 тис. т, а роком раніше — 9 046,6 тис. т.
Так, вже відомо, що посівна цукрових буряків стартувала в Тернопільській області та на Буковині. Щодо останньої, то там станом на кінець березня було посіяно 0,2 тис. га, що складає 11,1% від прогнозу. Збільшили посіви цукрових буряків на Хмельниччині — до 1,2 млн га.
Також цукрові буряки почали вносити в сівозміну компанії, для яких вони раніше не були традиційними. Так зробила, наприклад, компанія «Контінентал Фармерз Груп», виділивши під посів 1 тис. га.
«Цю культуру ми додали до структури посівів у цьому сезоні через її стратегічну важливість для забезпечення продовольчої безпеки країни» — розповіли в «Контінентал Фармерз Груп».
У 2022 р., згідно з прогнозами, в Україні очікується валовий збір на рівні 8 987,4 тис. т., що менше 2021 р. на 7,9%.
Виробництво насіння цукрових буряків
У сезоні 2020/2021 насіння цукрових буряків в Україні виробляли лише дві компанії: «Сесвандерхаве Україна» та Інститут цукрових буряків НААН. Всього під насінництво було виділено 61,35 га. Серед вирощуваних на насіння сортів рівні частки (по 10 га) зайняли середньостиглі та пізньостиглі. Це сорти: Балі, Карпати, Тапір, Тореадор, Файтер, Хорнет, Булава.
Залишки: чи може виникнути дефіцит цукру?
У 2020 р. було вироблено 981,4 тис. т цукру, у 2021 р. — 1 416,2 тис. т. З графіка бачимо основні піки росту та спаду виробництва цукру за роками.
Наразі цукру в Україні достатньо, навіть більше ніж треба. Таке оптимістичне твердження ми почули від директора НПЦ «Цукробурякового виробництва», члена комітету АПК при Торгово-промисловій палаті України Олександра Коротинського.
«Головні запаси стратегічного продукту знаходяться за межами бойових дій. Цінова ситуація стабільна та прогнозована. Ажіотажного попиту на цукор не спостерігається. Плани на посівну оптимістичні, посівного матеріалу достатньо. Держава обіцяє надати аграрним підприємства безвідсоткові кредити на період до 6 місяців, щоб забезпечити підприємства обіговими коштами», — заспокоїв Олександр Коротинський.
Переробні потужності: куди здавати буряк?
Щодо переробних потужностей, то в сезоні 2021 в Україні працювало близько 29 цукрових заводів. З їх переліком можна ознайомитися тут. Для порівняння, у 2020 р. налічувалося 33 працюючих заводи. За оцінками експертів, кількість заводів буде зменшуватися і надалі. Це певною мірою пояснюється консолідацією ринку, адже в 2020 р. 70% цукру було вироблено всього 5-ма компаніями.
Якщо подивитися на мапу України, то більшість заводів з переробки цукрового буряку знаходяться на територіях, де зараз не ведуться бойові дії. Оскільки цукрові заводи починають запускати із серпня, то поки не можемо стверджувати однозначно, які з них будуть працювати. Все буде залежати від ситуації на фронті.
Станом на зараз під питанням відкриття заводів у Харківській, Чернігівській, Київській областях та в Житомирі. А це, за нашими підрахунками, 9 заводів. Однак ще раз наголошуємо, що ситуація до осені може кардинально змінитися.
Найбільш потужними в плані переробки цукрових буряків є Хмельницька, Вінницька та Полтавська області. Так, у Хмельницькій області в 2021 р. працювали такі підприємства:
- «Старокостянтинівцукор»;
- Наркевицький цукровий завод;
- Теофіпольський цукровий завод;
- Шепетівський цукровий комбінат.
У Вінницькій області працювали підприємства:
- «Продовольча компанія «Зоря Поділля» (Гайсинський цукровий завод);
- «Продовольча компанія «Поділля» (Крижопільський цукровий завод);
- Жданівський цукровий завод;
- «Агрокомплекс «Зелена долина» (Томашпільський цукровий завод);
- «Юзефо-Миколаївська АПК».
У Полтавській області:
- Ланнівський цукровий завод;
- «Цукорагропром» філія «Яреськівський цукровий завод»;
- Новооржицький цукровий завод;
- «Цукорагропром» філія «Глобинський цукровий завод».
По одному заводу працювало в сезоні 2021 у Львівській області — «Радехівський цукор» (Радехівське виробництво), на Волині — Гнідавський цукровий завод, та в Черкаській області — «Панда» (Селищанський цукровий завод).
По два підприємства діяло в Тернопільській області — «Радехівський цукор» (Хоростківське виробництво), «Радехівський цукор» (Чортківське виробництво), та на Черкащині — «Панда» (Селищанський цукровий завод), Олександрійський цукровий завод.
На Кіровоградщині працювали підприємства «Новомиргородський цукор» (Капітанівський цукровий завод) та Олександрійський цукровий завод.
Один із найбільших в Україні виробників цукру «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО» повідомив нам, що не бачить підстав зменшувати запити на сировину (цукровий буряк) для своїх заводів. У холдингу посівну цукрового буряку планують провести в раніше визначених обсягах та термінах — компанія має для цього всі ресурси. Одночасно працюють над розширенням своєї програми співпраці з фермерськими господарствами «Цукровий буряк — вибір розумних!», заохочують до вирощування цукрових буряків інші господарства в регіонах своїх цукрових заводів.
«Раді наголосити, що бачимо на цьому напрямі позитивне зростання — в умовах непевних перспектив експорту зернових та олійних цукор для вітчизняних аграріїв є зрозумілою «величиною», яка має і завжди матиме сталий попит всередині країни. Спробую пояснити на конкретних цифрах: за підрахунками нашого аналітичного відділу, перехідні залишки кукурудзи в Україні наразі становлять 17 млн т. Наявні сьогодні потужності відвантаження зерна суходолом через західний кордон становлять 20 тис т/добу. Отже, лише для того, щоб продати кукурудзу врожаю 2021, знадобиться майже 2,5 роки. Тож не дивно, що у виробничому сезоні 2022 все більше уваги аграріїв перебирає на себе цукровий буряк, як сировину для цукру, значення якого як джерела швидких вуглеводів у воєнний час не можна недооцінювати», — розповідає перший заступник генерального директора «УПІ-АГРО» Роман Огородов.
І додав, що сьогодні всі сільськогосподарські підприємства та цукрові заводи холдингу знаходяться на території, яка не є окупованою. Зараз на них проводяться поточні ремонтні роботи, триває підготовка обладнання до наступного виробничого сезону. Всі витратні матеріали, необхідні для підготовки потужностей, вже закуплені й доставлені. Триває контрактація технологічних матеріалів та упаковки, а також ресурсів для ТЕЦ-заводів, які працюють на відновлювальних джерелах енергії.
Зберігання цукру
Білий буряковий цукор зазвичай зберігається в силосах і сховищах.
Температура зберігання цукру не повинна перевищувати +30°С, а вологість — 65% RH (максимум). Здебільшого у сховищі відсутня система кондиціонування повітря, тому умови зберігання є далекими від ідеальних, адже повітряний режим однаковий як всередині сховища, так і зовні. У результаті відбувається злежування цукру всередині мішків.
Цукор у силосах має набагато кращу якість з точки зору консистенції, гігієни, безпечності й стану (адже, чим краща сипучість, тим менші втрати цукру).
Крім того, є ще склади безтарного зберігання цукру. Якщо у Європі такі склади — звичайна річ, то в Україні вони поки що не так розповсюджені. Цього року «Астарта-Київ» планувала реалізувати проєкт з будівництва найбільшого в Україні складу безтарного зберігання цукру на Наркевицькому цукровому заводі місткістю 60 тис. т. Проєкт планували закінчити в 2023 р., інвестуючи $14,6 млн.
Експорт та імпорт цукру
За оцінками Олександра Коротинського, внутрішнє споживання цукру в Україні становить 1,4 млн т. З огляду на те, що щорічно країна випускає 1,6-2 млн т цього продукту на рік, для зовнішніх продажів залишається 0,2-0,6 млн т.
За даними UBTA, за останні 10 років Україна розширила географію продажу цукру, збільшивши кількість країн-покупців з 7 до 26. У 2020 р. Україна зайняла лише 35 місце серед світових експортерів білого цукру, реалізувавши продукції на $59 млн. Найбільшим імпортером нашого цукру були країни ЄС.
У 2021 р. картина трішки змінилася. Всього, за відкритими даними, ми експортували 25,53 тис. т цукру. Найбільшими споживачами українського цукру були:
- Ізраїль — 5,70 тис. т;
- Вірменія — 4,06 тис. т;
- Азербайджан — 3,13 тис. т;
- Румунія — 2,38 тис. т;
- Іспанія — 2,28 тис. т.
Також в десятку країн, куди ми відправляли цукор, входять Уганда, Таджикистан, Болгарія, Італія, Республіка Молдова.
А от імпортуємо цукор найбільше з Бразилії (122,70 тис. т), Польщі (27,09 тис. т) і Бельгії (4,08 тис. т).
Роман Огородов розповідає, що цього року питання експорту багато в чому залежатиме від загального вектора державної продовольчої політики.
«Зараз експорт цукру, наприклад, взагалі заборонений. Як буде розвиватися ситуація надалі — побачимо. А поки — плануємо нові логістичні маршрути та працюємо з внутрішніми клієнтами, забезпечуючи нашою продукцією внутрішній ринок та підтримуючи продовольчу безпеку країни», — зазначає перший заступник генерального директора «УПІ-АГРО».
Своєю чергою Олександр Коротинський говорить, що цукру, який буде вироблений восени 2022 р., цілком вистачатиме для забезпечення внутрішніх потреб протягом 2022-2023 рр., а за сприятливих умов зможемо навіть експортувати його до сусідніх країн.
Наталія Челапко, Latifundist.com