Аукціони на зерновози призвели до подорожчання перевезень у піковий сезон — думка

«Укрзалізниця», власники приватних вагонних парків та виробники зернових вантажів прийдуть до нового формату економічних відносин, у рамках якого необхідно буде відмовитися від проведення англійських аукціонів у системі «Прозорро.Продажі» та створити нову платформу, де будуть відкриті дані про перевізників та можливість раннього бронювання вантажних перевезень.

Таку думку висловив експерт ринку логістики, член логістичного комітету ЄБА та радник голови правління «Укрзалізниці» Юрій Щуклін.

Експерт аргументує, що сам принцип надання на аукціон обмеженого ресурсу (7 тис. вагонів «Укрзалізниці»), що користується попитом, сприяє різкому подорожчанню цих вагонних лотів у піковий сезон.

«Приміром, у період з 22 жовтня вартість оренди вагона УЗ подорожчала у шість разів у порівнянні з початком жовтня. При цьому зростання вартості вагонів УЗ стимулює приватні вагонні парки також підвищуватиме ціни, що призводить до вимивання оборотних коштів у виробників зерна», — зазначив Юрій Щуклін.

Експерт наголосив, що стрімкому подорожчанню вагонів у жовтні сприяло прагнення перевізників, виробників сільгоспкультур та трейдерів виконати всі свої поставки в один календарний місяць, без урахування дій інших сторін та можливих наслідків.

Читати по темі: Правда або брехня, або ТОП-міфів про перевезення зерна автотранспортом

«Виробники, трейдери укладали форвардні контракти на власний розсуд. Кожен запланував на жовтень вивезти максимальні обсяги, і таким чином всі вони запланували понад 6 млн т. До того ж, погода внесла корективи: збиральна кампанія кукурудзи стартувала не 1-го, а 18-го жовтня. І всі вони кинулися вивозити ці обсяги за 10 днів жовтня, що залишилися, а це фізично неможливо виконати. Коли я розмовляю з бізнесменами, мені відповідають: це конкуренція, ми конкуруємо один з одним і хочемо якнайшвидше вивезти вантаж на експорт. Так, це їхнє право. Але тепер за право виконати контракт вони розлучаються із величезними грошима. І рекордний урожай у результаті руйнує виробників», — каже фахівець.

Також він акцентує, що ринок гостро потребує чотирьох компонентів: відкритості даних, взаємної відповідальності учасників логістичних процесів, раннього планування перевезень та нового загального майданчика з розподілу провізної, пропускної спроможності та вагонів усіх парків, як «Укрзалізниці», так і приватних.

«Новий ТОП-менеджмент УЗ готовий до впровадження змін. Саме зараз є можливість запровадити нові принципи розподілу потужностей перевезення зерна, які сприятимуть відкритим та взаємовигідним відносинам усіх учасників ринку», — наголосив Юрій Щуклін.

Нагадаємо, що Кабінет міністрів України 25 жовтня прийняв постанову, якою перепризначив керівництво «Укразалізниці» (УЗ) терміном до 31 грудня 2021 року та припинив повноваження двох членів правління УЗ.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus