ТОП-10 виробників борошна в Україні 2024
Виробництво борошна в Україні давно переживає не найкращі часи. За останні 7 років ринок стиснувся практично вдвічі. Але ключові гравці на ньому залишилися колишні. У ТОП-10 найбільших виробників борошна за цей період з'явилося лише кілька нових імен. І частка борошна, яке виробляють підприємства «великої десятки», також мало змінилася. У 2023/2024 МР учасники ТОП-10 виробили близько 44% від загального обсягу борошна, виробленого в країні.
Скільки борошна зараз виробляють в Україні, достеменно не знає ніхто. До повномасштабного вторгнення існувала думка, що офіційна статистика Держстату не відображає реальної картини і занижена, оскільки значна частина ринку перебуває в тіні — за рахунок дрібних виробників, які реалізують борошно за готівку.
З лютого 2022 року Держстат через війну перестав публікувати галузеву статистику, тому зараз учасники ринку розраховують обсяги виробництва борошна в країні самостійно.
Наприклад, за оцінкою експертів «Вінницького комбінату хлібопродуктів №2», — найбільшого виробника борошна в Україні, озвученої на конференції «Розвиток попри війну: Зерно і Переробка 2024», у 2023/2024 МР в Україні вироблено близько 1,2 тис. тонн борошна. Приблизно так само оцінюють обсяги виробництва у Мінагрополітики. У рейтингу ми виходили саме з цієї оцінки.
Водночас, за оцінкою голови ревізійної комісії спілки «Борошномели України» Сергія Сакіркіна, у 2023/2024 році обсяги виробництва становили 2 млн тонн — якщо виходити зі споживання 75 кг борошна на душу населення, як у Польщі і Німеччині.
Що ж до офіційної статистики, за даними Держстату, з 2017 по 2021 рік виробництво пшеничного і пшенично-житнього борошна в Україні скоротилося з 1,99 млн тонн до 1,36 млн тонн.
Тож тренд однозначний. При цьому падіння ринку обумовлено цілою низкою об'єктивних причин. Насамперед, скороченням споживання борошна внаслідок зменшення чисельності населення.
Війна, зі зрозумілих причин, ситуацію посилила. Як зазначив на конференції директор «Вінницького комбінату хлібопродуктів №2» Андрій Поздняков, борошномельна галузь України стоїть на «чотирьох китах»: сировині, виробництві, інфраструктурі та продажу.
Практично всі ці «кити» тією чи іншою мірою від війни постраждали. Зокрема, постраждала логістика — зруйновано логістичні маршрути у прифронтових регіонах. На підприємствах виникли проблеми з персоналом — брак працівників чоловічих професій. Водіїв та вантажників, наприклад.
Окремою проблемою є забезпечення сировиною.
«Сьогодні ми відчуваємо дефіцит зерна. Для нас це критично через масштаби діяльності компанії — для забезпечення виробництва нам необхідні великі об’єми зерна. В першу чергу це пшениця другого і третього класів, яка в принципі є борошномельною. Суттєве падіння ми спостерігали і в 2022/2023 МР, але ще бачили пшеницю першого класу. У 2023/2024 МР пшениці першого класу взагалі не було, а загальний об’єм борошномельної пшениці суттєво скоротився», — констатує Андрій Поздняков.
На думку експертів, у 2024/2025 МР ситуація з якістю пшениці в Україні, ймовірно, покращиться. Але проблема залишається. З одного боку, фермери не поспішають продавати пшеницю, сподіваючись на підвищення її вартості. З іншого боку, продовольча пшениця активно експортується, а домогтися підписання меморандуму про обмеження її експорту представникам галузі не вдалося.
Погіршує ситуацію низький урожай пшениці 2024 року. За підрахунками ASAP Agri, теоретично для борошномелів доступно близько 6 млн тонн продовольчого зерна поточного врожаю. Для забезпечення потреб внутрішнього ринку цього достатньо. Але, оскільки борошномелам не вдалося домовитися з експортерами, цілком реальною перспективою є експорт більшої частини продовольчої пшениці. Тобто забезпечення якісною сировиною для виробників борошна, мабуть, буде ключовою проблемою і у поточному маркетинговому році.
Водночас, обсяги експорту борошна з України за останній маркетинговий рік, навпаки, знизилися. У 2023/2024 МР Україна експортувала лише 92,4 тис. т зерна — у півтора рази менше, ніж роком раніше. З гіршими показниками мукомоли закінчили лише 2021/2022 МР, коли було експортовано 68,9 тис. т.
Зниження обсягів експорту зерна, знову ж таки, обумовлено цілою низкою причин. Одна з них — зміна ситуації на зовнішніх ринках і географії постачань. Україна втратила ринки Північної Африки, Східної та Південно-Східної Азії, одночасно наростивши постачання до Європи. Але повною мірою компенсувати втрати це не змогло. Як наслідок, найбільшими імпортерами українського борошна у 2023/2024 МР стали Молдова, Палестина, Ізраїль і Чехія. При тому, що обсяги експорту до тієї самої Молдови не змінилися. Але якщо раніше на її частку припадало 5% експорту борошна з України, то зараз 25%.
Зміна географії експорту ускладнила логістику. До Європи борошно експортується, як правило, автотранспортом. При цьому витрати на транспортування доходять до $130/тонна, а наявна логістична інфраструктура не ідеальна. Як наслідок, більшість борошномелів віддають перевагу короткостроковим експортним контрактам, що в кінцевому підсумку призводить до зниження обсягів поставок на зовнішні ринки.
«Експорт українського зерна, на жаль, має дуже сумний вигляд. У 2021/2022 МР це було зрозуміло — почалася повномасштабна війна, і за друге півріччя маркетингового року українські борошномели експортували всього 13 тис. т борошна. Але і в цьому році різке зниження експорту відносно позаминулого року залишається, оскільки залишаються ті ж самі проблеми — зокрема, з логістикою і зерном. Тому не варто сподіватися на значне зростання зовнішньої торгівлі борошном».
Проте ситуація не безнадійна. Деякі представники борошномельної галузі навіть в умовах війни продовжують модернізувати виробництво та нарощувати обсяги продажу. Що наочно відображає рейтинг найбільших виробників.
Хоча це і не дивно: борошно — вічний товар.
Валентин Хорошун, Latifundist.com
№
Наименование
Частка на ринку:
«Вінницький комбінат хлібопродуктів №2»
Докладніше ...
10,2%
Частка на ринку, %: 10,2%«Вінницький комбінат хлібопродуктів №2» уже багато років очолює українські рейтинги виробників та експортерів борошна. З 2015 року, коли комбінат подвоїв переробні потужності, підприємство є безперечним лідером галузі. По суті, з 2022 року, коли у зв'язку з війною Держстат перестав публікувати галузеву статистичну інформацію, обсяги виробництва «ВКХП №2» — один із головних індикаторів борошномельного ринку: комбінат виробляє близько 10% всього обсягу борошна.
У 2023/2024 році виробив 121,5 тис. тонн пшеничного борошна і експортував 23,3 тис. тонн борошна (майже чверть від усього обсягу експорту) та 22,7 тис. тонн висівок. У 2023 календарному році виробив 110 тис. тонн, теж найкращий показник у галузі.
За останні роки найбільш продуктивним для комбінату був 2019 рік: 168 тис. тонн виробленого борошна (10,7% загального обсягу виробництва в країні, за даними комбінату, або 9,6% у перерахунку на офіційну статистику Держстату, оскільки валове виробництво борошна в Україні в 2019 році становило 1,74 млн тонн — але суті це не змінює) та 86,3 тис. тонн експортованого борошна (близько чверті від загального обсягу експортованого борошна)
«Вінницький комбінат хлібопродуктів №2» входить до складу холдингу «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО». Переробна потужність підприємства — 688 тонн зерна на добу. Потужності одночасного зберігання — 43,34 тис. т.
Крім пшеничного борошна комбінат виробляє пшеничні висівки, гречану та манні крупи. Бренд: «Вінницький Млинар».
За даними «Опендатабот», 2023 рік комбінат завершив з виторгом в 1,36 млрд грн і чистим прибутком у розмірі 79 млн грн. Обидва показники поступаються результатам 2022 року: виторг — 1,57 млрд грн, чистий прибуток — 135,5 млн грн.
«Столичний млин»
Докладніше ...
7,8%
Частка на ринку, %: 7,8%«Столичний млин» — одне із найстаріших борошномельних підприємств на території України з більш ніж віковою історією. Компанія «Столичний млин» зареєстрована у 2010 році. За даними спілки «Борошномели України», у 2023/2024 МР підприємство виробило 91,8 тис. тонн борошна, у 2023 календарному році — майже 102 тис. тонн. У попередні роки — 75 -90 тис. тонн. Загалом компанія входить до трійки найбільших виробників борошна в Україні. У 2022/2023 МР взагалі очолила національний рейтинг з показником в 101,9 тис. тонн.
Окрім цього «Столичний млин» активно експортує борошно, входить до десятки найбільших експортерів. У 2023/2024 МР експортував 6,4 тис. тонн борошна. В останні роки підприємство поступово нарощує обороти — 2023 року, за даними «Опендатабот», отримало виторг у розмірі 999 млн грн, а чистий прибуток наростило вдвічі порівняно з попереднім роком — до 64,7 млн грн.
До складу виробничого комплексу підприємства входять три млини із сумарною переробною потужністю 1 тис. тонн пшениці на добу або 750 тонн пшениці і 170 жита, оснащені обладнанням Bühler, а також два елеватори з сумарною потужністю одночасного зберігання 75 тис. тонн. За рік «Столичний млин» здатний переробляти понад 250 тис. тонн зерна.
Підприємство виробляє пшеничне борошно, житнє борошно, висівки та супутні продукти: зародок пшеничний та пшеницю для куті.
«Дніпромлин»
Докладніше ...
6,4%
Частка на ринку, %: 6,4%«Дніпромлин» — один з найбільших переробників зерна в Україні та «патріархів» галузі з більш ніж 120-річною історією. На виробничу потужність 650 т/добу вийшов ще перед Другою світовою війною, за рік виробляв понад 360 тис. тонн продукції і на той період був найбільшим борошномельним підприємством в Україні. До 2021 року «Дніпромлін» входив до складу Ristone Holdings. У 2021 — змінилися власники. Наразі бенефіціаром підприємства, за даними аналітичної системи YouControl, є Моршинін Євген Вікторович.
У 2023/2024 МР «Дніпромлін» виробив 75 тис. тонн борошна, у календарному 2023 році — 62,5 тис. тонн. У попередні роки виробництво борошна сягало 100 тис. тонн і більше. Рекордним для підприємства був 2017 рік, коли обсяг виробництва борошна становив 114 тис. тонн
При цьому останні три роки «Дніпромлін» працює із позитивною динамікою. За даними «Опендатабот», зростають усі фінансові показники його діяльності: виторг, чистий прибуток, вартість активів та розмір зобов'язань. 2023 рік підприємство завершило з виторгом 751 млн грн і чистим прибутком 49 млн грн.
До складу підприємства входить два борошномельні цехи і два елеватори. Сумарна потужність елеваторів із зберігання зерна — 44 тис. тонн. Переробна потужність борошномельних цехів — близько 1 тис. тонн зерна на добу. Виробнича потужність 750 тонн борошна на добу.
«Дніпромлін» виробляє пшеничне і житнє борошно, висівки, манну крупу.
«Хмельницьк-Млин»
Докладніше ...
5,5%
Частка на ринку, %: 5,5%«Хмельницьк-Млин» — вертикально інтегрований холдинг із земельним банком близько 20 тис. га. Холдинг працює на ринку з початку 2000-х років. У 2001 році побудував пшеничний млин із виробничою потужністю 100 тонн борошна на добу, у 2005 — млин для переробки жита з виробничою потужністю 60 тонн на добу. З 2007 року експортує борошномельну продукцію. До складу виробничого комплексу холдингу входить елеватор із потужністю одночасного зберігання 115 тис. тонн.
За даними спілки «Борошномели України», у 2023/2024 МР «Хмельницьк-Млин» експортував 10,3 тис. тонн борошна та 16,7 тис. тонн висівок (середній вихід висівок при переробці пшениці — 25%, таким чином обсяг виробництва підприємством борошна 2023/2024 року становить не менше 60-65 тис. тонн). Приблизно таку кількість борошна холдинг виробляв і у попередні роки. У 2017-2021 роках обсяги виробництва борошна варіювали в межах 57-71 тис. тонн. При цьому обсяги експорту у попередні роки перевищували 40 тис. тонн: у 2017/2018 МР становили 43 тис. тонн.
За даними «Опендатабот», у 2023 році «Хмельницьк-Млин» отримав виторг у розмірі 1, 27 млрд грн, чистий прибуток у розмірі 64 тис. грн, тоді як у 2022 році розмір чистого прибутку становив 24,5 млн грн, а виторгу — 1,55 млрд грн.
Частка на ринку, %: 4,5%Комерційно-виробнича фірма «Рома» входить до п'ятірки найбільших виробників борошна в Україні. Але, загалом, це багатопрофільне підприємство. Крім борошна і супутньої продукції фірма виробляє хліб і хлібобулочну продукцію, а також тверде біопаливо — пелети з відходів пшениці.
ВКФ «Рома» зареєстрована 1992 року в Харківській області. У самій фірмі зазначають, що підприємство активно працює з 1995 року. Переробна потужність КВФ «Рома» — 420 тонн зерна на добу.
Потенційна виробнича потужність — 310 тонн борошна та 100 тонн хлібобулочних виробів на добу. Асортимент хлібобулочної продукції — понад 100 найменувань.
У 2023/2024 МР ВКФ «Рома» виробила 53 тис. тонн борошна, у календарному 2023 році — 55,5 тис. тонн. У попередні роки підприємство виробляло муку у великих обсягах. У середньому 70-80 тис. тонн на рік. Рекордним для фірми був 2022 рік, коли вона виробила 94 тис. тонн борошна.
ВКФ «Рома» також експортує борошно та висівки. У 2023/2024 році експортувала 2,6 тис. тонн борошна та 8,8 тис. тонн висівок.
В останні роки «Рома» працює з позитивною фінансовою динамікою. За даними фінансових звітів, які компанія публікує на своєму сайті, 2023 року загальний дохід підприємства становив 1,3 млрд грн — на 70 млн грн. більше, ніж у 2022 році, а чистий прибуток — 70 млн грн.
Підприємство виробляє пшеничне і житнє борошно, висівки, манну крупу.
«Рівне-Борошно»
Докладніше ...
3,4%
Частка на ринку, %: 3,4%Компанія «Рівне-Борошно» — один із найбільших виробників борошна в західній частині Україні. Ветеран галузі із 80-річною історією. Підприємство «Рівне-Борошно» зареєстровано у 2001 році на базі «Рівненського комбінату хлібопродуктів». Основний вид діяльності — виробництво продуктів мукомольно-круп'яної промисловості. Переробна потужність підприємства — близько 300 тонн зерна на добу. У 2003 році на підприємстві було встановлено також лінію житнього помелу потужністю 40 тонн на добу. До складу виробничого комплексу «Рівне-Борошно» входить елеватор із сумарним обсягом зберігання зерна 61,3 тис. тонн.
У 2023/2024 МР «Рівне-Борошно» виробило 39,8 тис. тонн борошна, у календарному 2023 році — 31,5 тис. тонн зерна. Разом із 2022 роком, коли обсяг виробництва становив 34 тис тонн борошна, це найпродуктивніші періоди роботи підприємства. У попередні роки компанія виробляла 22-30 тис. тонн борошна.
Підприємство є експортером борошна. У 2023/2024 МР експортувало 3,4 тис. тонн борошна.
2023 рік «Рівне-Борошно» завершило з доходом у 413 млн грн — на третину меншим, ніж у 2022. При цьому на відміну від попередніх років, коли фіксувався чистий прибуток, 2023 рік підприємство завершило із чистим збитком у 700 тис. грн.
«Рівне-Борошно» виробляє пшеничне і житнє борошно, висівки.
Новопрокровський КХП
Докладніше ...
3,3%
Частка на ринку, %: 3,3%«Новопокровський КХП» велике зернопереробне підприємство в Харківській області. В кращі часи за рік «Новопокровський КХП» виробляв понад 100 тис. борошна. Рекордним для підприємства був 2017 рік, коли обсяг виробництва борошна сягнув 117 тис. тонн.
«Новопокровський КХП» — єдиний учасник нашого рейтингу державної форми власності. Підприємство засноване у 1988 році, перебуває під управлінням ФДМ України.
Крім виробництва борошна «Новопокровський КХП» виробляє комбікорми та тверде біопаливо, надає елеваторні послуги з сушіння та зберігання зерна.
До складу виробничого комплексу входить борошномельний завод із переробною потужністю 500 тонн зерна на добу. Основні види продукції — пшеничне борошно, крупа манна, висівки, зародок.
Крім цього, до складу підприємства входять елеватор, зерносушильний комплекс та комбікормовий завод. Виробнича потужність комбікормового заводу — 1 тис. тонн на добу. Сумарна потужність одночасного зберігання на елеваторі — 54 тис. тонн, потужність зерносушильного комплексу — 50 тонн на годину.
У 2023/2024 МР «Новопокровський КХП» виробив 39 тис. тонн борошна, у календарному 2023 році — 59,6 тис. тонн. Приблизно стільки ж у 2020-2022 роках.
Минулий рік для підприємства був успішним — вперше за чотири роки воно отримало чистий прибуток — 383 тис. грн., тоді як попередні роки завершило зі значними збитками у розмірі від 1,6 млн грн до 145 млн грн. Виторг 2023 року «Новопокровський КХП» також отримав найбільшу за 4 останні роки — 78 млн грн.
«Торговий дім «Зернарі»
Докладніше ...
2,3%
Частка на ринку, %: 2,3%«Торговий дім «Зернарі» входить до складу групи компаній «Агродар ЛТД». На українському агроринку холдинг працює з початку 2000-х років. Сама компанія «ТД «Зернарі» зареєстрована у 2017 році.
Холдинг управляє земельним банком в понад 15 тис. га. У складі холдингу — 3 елеватори із сумарною потужністю зберігання 108 тис. тонн зерна.
Розвиток борошномельного напрямку холдинг розпочав у 2018 році, попередньо побудувавши двосекційний млин, оснащений обладнанням Buhler, з переробною потужністю 300 тонн зерна на добу.
У 2023/2024 МР «ТД «Зернарі» виробив 27,4 тис. тонн і експортував 1,4 тис. тонн борошна, у 2023 календарному році виробив приблизно стільки ж. У попередні роки обсяги виробництва були більшими.
Рекордним для підприємства був 2021 — 57 тис. тонн борошна.
У 2023 році підприємство отримало виторг у розмірі 330 млн грн, у попередні три роки виторг варіював в межах 481–687 млн грн. Чистий прибуток у 2023 році — 1, 5 млн грн. У попередні роки — 12–29 млн грн.
«Торговий дім «Зернарі» виробляє пшеничне і житнє борошно, різні крупи, сухі суміші, вівсяні пластівці.
«Запоріжмлин»
Докладніше ...
2,1%
Частка на ринку, %: 2,1%Компанія «Запоріжмлин» входить до складу HD-group. За профілем діяльності, як це формулюють у самій групі, HD-group — це агрі-фуд платформа та сервісний центр з набором аутсорсингових функцій на ринку B2B. До складу групи входять зернопереробні підприємства, заводи з виробництва хлібобулочних та кондитерських виробів, а також джемів та варення, бакалійне виробництво. Зокрема, HD-group є лідером з виробництва хліба у Запорізькій області. Виробляє понад 72 тис. тонн хліба на рік.
Засновано групу у 1998 році, спочатку як ГК «Хлібодар». У 2019 вона трансформувалася в HD-group. На борошномельному ринку — з початку 2000-х років. Спочатку у будівництво борошномельного комплексу «Запоріжмлин» холдинг інвестував $6 млн. Сама компанія «Запоріжмлин» зареєстрована у 2015 році.
Загальна переробна потужність підприємства — близько 150 тис. тонн зерна. Добова продуктивність пшеничного млина — 130 тонн зерна, жорнового відділення — 22 тонни. Виробнича потужність — близько 100 тонн борошна на добу. У складі виробничого комплексу підприємства — елеватор із сумарною потужністю одночасного зберігання 35 тис. тонн
Борошно холдинг реалізує під брендом «Хлібодар». При цьому розвиток підприємства продовжується навіть в умовах воєнного часу. У 2023 році «Запоріжмлин» запустив нову лінію жорнового помелу зерна.
У 2023/2024 МР підприємство виробило 25,6 тис. тонн борошна, у календарному 2023 році — 27 тис. тонн. У попередні 6 років обсяги виробництва борошна варіювалися в межах 28-32 тис. тонн. 2023 рік підприємство завершило із чистими збитками у розмірі 8,5 млн грн, 2022 рік — зі збитками у 2,4 млн грн, попередні роки завершувало із чистим прибутком.
«ТД Ельдорадо»
Докладніше ...
2%
Частка на ринку, %: 2%Компанія «ТД Ельдорадо» зареєстрована у 2010 році. Спеціалізується на виробництві пшеничного і житнього борошна, а також висівок. Переробна потужність — 5 тис. тонн зерна на місяць. Продукцію випускає під ТМ «Тростянецька мука». Більшу частину борошна постачає у В2В сегмент
«ТД Ельдорадо» — новий учасник рейтингів найбільших українських виробників борошна. У 2023/2024 МР підприємство виробило 24 тис. тонн борошна. Це найкращий показник за три останні маркетингові роки. Попередні роки обсяги виробництва становили 20,5-22,5 тис. тонн.
2023 компанія завершила з виторгом в 284 млн грн. і чистим прибутком у розмірі 4,1 млн грн. У 2022 році компанія отримала 1,2 млн грн чистого прибутку і виторг в 317 млн грн.
2104210521062107210821092110211121122113