Втрати агрохолдингів у війні з росією. Спойлер: великі, але всі планують відбудовуватися

Втрати агрохолдингів у війні з росією. Спойлер: великі, але всі планують відбудовуватися

Джерело фото: Latifundist.com

Зруйновані елеватори, тваринницькі ферми та птахофабрики, заміновані і пошкоджені окопами, снарядами та рухом військової техніки поля, спалені трактори та комбайни. Цей перелік втрат агросектору можна продовжувати. У KSE Institute та Мінагрополітики порахували, що тільки непрямі втрати агробізнесу через вторгнення росії сягнули більше $34 млрд. Але одна маленька ремарка: це дані на вересень, а ми на порозі річниці повномасштабного вторгнення. Тож втрати будуть ще більшими.

Джерело: Інфографічний довідник «Агробізнес України під час війни» за 2021-2022 роки

Ми запитали у A.G.R. Group, «Укрлендфармінг», ГК «Прометей», «Астарта-Київ» та HarvEast, що відбувається з їх активами у тих областях, де велися або ведуться бойові дії. А також проаналізували, що відбувається з активами агрохолдингів «НІБУЛОН» та «Агротон» на майже повністю окупованій Луганщині.

A.G.R. Group: Кластер у Миколаївській області потрібно відновлювати з нуля

Після звільнення у листопаді минулого року правобережжя Херсонської області A.G.R. Group отримав доступ до свого Миколаївського кластеру, який був окупований з березня. А це 13 тис. га земель (з яких 8 тис. га були на зрошенні) та три виробничі бази з техпарками та зернотоками.

У грудні вдалося відвідати кластер. За словами директора з інформаційних технологій та члена правління A.G.R. Group Ігоря Богданова, побачене наживо не передає того, що йому показували на фото і відео. Добиратися до підприємств досить складно, бо мости і дороги знищені. Їздити можна тільки ґрунтовими дорогами, до яких військові надали доступ. Навколишні села і містечка не мають електропостачання. Його відновили тільки у тих районних центрах, де була можливість.

Ігор Богданов

директор з інформаційних технологій та член правління A.G.R. Group

«Зараз проводимо детальну інвентаризацію своїх активів, які були знищені у Херсонській та Миколаївській областях. Більша частина техніки відновленню не підлягає. Тобто вартість відновлення перевищує 60% від вартості такої самої одиниці на ринку вживаної техніки. Але якщо вартість відновлення без прихованих дефектів не перевищує 35%, то таку техніку ми будемо відновлювати. Всю іншу будемо використовувати в якості «донора» для ремонтів. Якщо власного тракторного парку не буде вистачати, то будемо залучати найм».

Виробнича база A.G.R. Group у селищі Партизанське, яке знаходилося за 500 м від епіцентру бойових дій (у сірій зоні), практично знищена вщент. Від зернотоку залишилися пару стін. Як тільки буде відновлене електропостачання, можна буде розпочати якісь відновлювальні роботи. Але всю базу потрібно буде демонтувати і заново відбудовувати.

Ігор Богданов

директор з інформаційних технологій та член правління A.G.R. Group

«На базах холдингу багато чужої техніки. Ми домовилися з поліцією, що ті аграрії, які мають на руках документи на цю техніку, можуть приїхати і забрати її. Так само шукаємо і свою — надаємо підтверджуючі документи і забираємо. З усієї техніки знята електроніка, в тому числі модулі управління і досить часто все, що залишилося від неї — каркас».

 

Болюче питання розмінування

Наразі у Миколаївському кластері A.G.R. Group придатні до обробітку тільки 2,5 тис. га. До полів, які були під зрошенням, доступу немає. Невідомий і стан водних каналів. Туди військові не пускають нікого, бо територія скрізь замінована. За словами Ігоря Богданова, окупанти використовували водні канали в якості окопів та дотів, тому там багато завалів.

До більшості дощувальних машин теж немає доступу. Всього їх у кластері було близько 110 штук. Ті, які знаходяться вздовж доріг — цілі. На полях видно завалені машини, а є і спалені разом з урожаєм.

Ігор Богданов

директор з інформаційних технологій та член правління A.G.R. Group

«Болюче питання — розмінування. У Херсонській та Миколаївській областях обсяг робіт просто колосальний. Поля як решето. Потрібно буде обстежувати кожен метр на полі. Ймовірно, для цього потрібні спеціалізовані машини з шириною захвату 4-6 м. Спереду вони мають броню по типу жатки і розпушують землю на глибину 30 см. Але таких машин в Україні мало. Одна машина обробляє на добу 40 га. Тобто за 100 днів вона може обробити тільки 4 тис. га, а нам потрібно 10 тис. га обробити. От і рахуйте, скільки потрібно часу на розмінування».

А ще потрібно вирішити питання з кадрами. Звісно, населення вже повертається до своїх домівок: перекриває дахи, лагодить подвір’я. Але села знищені вщент і людей мало. Агрохолдингу вдалося вийти на зв'язок з працівниками, які там залишалися. Залучають їх до наведення порядку на базах та інвентаризації пошкодженого майна. Та з більшістю сезонних робітників поки зв’язку не мають.

Розмінувати поля: час, гроші, ризики та чорний ринок саперів
Читати також

Незважаючи на колосальні збитки, A.G.R. Group планує відновити роботу Миколаївського кластеру в повному обсязі. Хоч на це і піде багато часу, але холдинг з оптимізмом дивиться у майбутнє своїх земель.

Зауважимо, що в агрохолдингу від російської навали постраждав також кластер «Бровари» у Київській області. Про це докладніше читайте в матеріалі «Робота може зупинитися тільки тоді, коли нікому буде працювати. Репортаж з деокупованого кластеру Бровари A.G.R. Group».

Прометей: розбиті елеватори та заміновані поля

Планують відбудовувати зруйновані елеватори і в ГК «Прометей». В компанії з 34 елеваторів серйозно постраждали 8. Наразі 4 зерносховища у Запорізькій області знаходяться в тимчасовій окупації.

Бізнес всупереч війні, або Про нові напрямки роботи Ерідон, LNZ Group, VITAGRO та інших агрокомпаній у 2022 році
Читати також

Восени минулого року після звільнення Миколаївщини Група отримала доступ до раніше окупованого зерносховища в Снігурівці. Але поки там працювати неможливо, бо він замінований. Чекають, коли відповідні служби проведуть необхідні роботи.

«Ми плануємо відновлювати всі зруйновані елеватори. Це питання честі та патріотизму. В майбутньому ці елеватори будуть більш модернізовані, ніж були до цього», зауважили в ГК «Прометей».

Також через замінування в компанії немає доступу до 2 тис. га землі. На цих полях велися активні бойові дії.

Довелося багато чого пережити і співробітникам ГК «Прометей». Тим не менш, вони викрали у ворога три танки з міношукачами та один всюдихід. Відремонтували і передали ЗСУ.

Укрлендфармінг: екоцид на Чорнобаївській птахофабриці

Чорнобаївка — легендарне село-мем в Україні, а ще символ невдач та некомпетентності російського командування. Водночас «Чорнобаївська» — це одна з найбільших птахофабрик в Європі, яка входить до складу «Укрлендфармінг». Знаходиться вона в селі Східне Музиківської ОТГ.

В будівництво фабрики компанія свого часу інвестувала $400 млн. Зовні будівлі птахофабрики мало постраждали. Та при цьому фабрика розграбована, обладнання понівечене і знищене. Більша частина птахів загинула через неможливість її годування. Ще на початку окупація компанія встигла роздати населенню частину знесених яєць. Але більшість продукції вже ж таки пропала.

 «Загибель такої великої кількості птиці без можливості утилізації це надзвичайна подія, фактично екологічне лихо. Це питання, до речі, окремо піднімалося на засіданні Генасамблеї ООН. Через смерть 4,4 млн птахів на території фабрики ситуація в регіоні кваліфікується правоохоронними органами як екоцид, здійснений окупантами», розповідають в компанії.

Щоб відновити виробництво, необхідні суттєві кошти — співставні із запуском нового виробництва. Тільки виробничого обладнання окупанти понівечили і вкрали на суму близько $150 млн.

Менші, але теж суттєві втрати, були і на інших птахофабриках «Укрлендфармінг». Так, під час окупації частини Київщини фабрика, що займається інкубацією яйця і виводом добового молодняка, перебувала під ракетно-артилерійськими обстрілами. З березня по липень 2022 року об’єкт був знеструмлений. Це зірвало запланований графік оновлення поголів’я. Наслідки цього — суттєве зниження обсягів виробництва.

Розграбована база у Новорайську

Та найбільше втрат було завдано базі «Укрлендфармінг» у Новорайську Херсонської області. Окупанти вкрали або знищили: 470 одиниць техніки переважно виробництва John Deere (комбайни, трактори, обприскувачі, сівалки), безпілотні літальні апарати для обробки земель, а також паливно-мастильні матеріали, посівний матеріал і ЗЗР — загалом приблизно на $60 млн. Вкрадено і готову продукцію — 100 тис. т насіння соняшника та кукурудзи. Сама база частково зруйнована.

Першим на розграбовану росіянами базу, потрапив працівник цього підприємства, який зараз служить в лавах ЗСУ і звільняв Херсонщину.

Практично всюди, де побували окупанти, вони викрадали або нищили активи компанії. На початку повномасштабного вторгнення в результаті авіанальоту і пожежі було зруйновано елеватор біля Овруча, що в Житомирської області.

Овруцький елеватор UkrLandFarming

З елеватора ПСП «Добробут» у Хлібодарівці Волноваського району Донецької області росіяни вивезли понад 12 тис. т зерна (а також знищили обладнання, зруйнували лабораторію, ваговий комплекс, пограбували офіс).

Росіяни обкладали блокпости мішками з нашою селітрою. Як Ізюмський хлібопродукт пережив пів року окупації
Читати також

40% посівних площ «Укрлендфармінг» знаходились під окупацією або на територіях, де велись активні бойові дії і де був неможливий збір врожаю і проведення посівної. Зокрема на Херсонщині було втрачено контроль над близько 100 тис. га землі. На підприємстві ім. Енгельса, що на Луганщині, — над 6,5 тис. га землі.

Наразі загальні втрати агрохолдингу складають близько $1,25 млрд. Та попри збитки і втрати, нанесені ворогом, компанія поступово відновлює ті підприємства, що вже не знаходяться в зоні безпосереднього ведення бойових дій.

«Питання з відновленням потужностей, на нашу думку, могли допомогти частково вирішити програми пільгового кредитування. А також зменшення боргового навантаження по раніше виданим кредитам відтермінування, реструктуризація дали б змогу підприємствам вкладати обігові кошти у збільшення виробництв», говорять в компанії.

Втрати агрохолдингів у Луганській області

Поки нам стають відомі звірства окупантів у звільнених населених пунктах півдня України. Та перемістимося східніше до Луганської області. Аграрні північні райони області вже майже рік окуповані. 

В регіоні працювали агрохолдинги «Агротон» та «НІБУЛОН». Щодо першого, то раніше він заявляв про захоплення своїх активів на Луганщині російською фірмою «Агрокомплекс ім. Ткачова»‎. Основним акціонером цієї компанії є колишній міністр сільського господарства росії Олександр Ткачов. Бізнес родини Ткачова знаходиться у Краснодарському краї росії, але в червні 2022 року він також придбав активи кримського агрохолдингу «Дружба народів», який до 2017 року належав МХП.

За повідомленнями Луганської ОВА, в «Агротоні» на почату 2022 року залишалося 20 тис. т врожаю минулого року. Восени на полях агрофірми зібрано ще 200 тис. то, однак все це вивезено в росію.

«В «Агротона» забрали 40 одиниць автомобільного транспорту. Так, техніку з Новоайдарщини одразу перегнали до Перевальська, її відстежили за допомогою GPS. Навіщо вона там незрозуміло. Аналогів такої техніки в росіян не було. Вони не вміють нею користуватися. Трапляються випадки, коли окупанти не можуть впоратися навіть із запуском двигуна», — розповіли в Луганській ОВА.

Аналогічна ситуація і з активами «НІБУЛОН». Компанія мала елеватор у Старобільську. В середині травня окупанти повідомили, що почали будувати залізничну гілку до елеватора, мовляв, щоб відвантажувати зерно. Хоча гілка існувала ще до 2014 року, але вона була побудована так, що звідти зерно можна було вивезти тільки до росії або в Луганськ. Тож нею ніхто не користувався.

Елеватор «НІБУЛОН» у м. Старобільськ

Вже у червні на телебаченні «ЛНР» вийшов репортаж, де регіон вітали з тим, що гілку запустили і перший вантаж пшениці пішов у росію. Мовляв, тепер, коли прийшла росія, у Старобільського елеватора з’явилися хоча б якісь перспективи (і це нічого, що «НІБУЛОН» вклав величезні кошти у розбудову інфраструктури в регіоні, а у Сватовому побудував комплекс із прийому та відвантаження зернових). Хоча насправді всі знають, навіщо їм було відновлювати цю гілку саме в бік росії.

Хто ж зараз обробляє землі «НІБУЛОН»? А все той же «Агрокомплекс ім. Ткачова»‎. Про це пише The Wall Street Journal з посиланням на гендиректора Андрія Вадатурського. За словами останнього, 20 тис. га угідь компанії наразі окуповані або непридатні до обробітку.

HarvEast: втрата насіннєвих заводів і 95 тис. га під Маріуполем

До речі, «Агротон» вдруге переживає втрату активів. Зокрема, ще 9 років том через окупацію Луганщини він втратив поля, племінне птахогосподарство «Мирний» і реконструйовану «Чорнухінську птахофабрику».

Вдруге від російської воєнної агресії потерпає і холдинг НarvEast. Вперше це відбулося в 2014 році, коли у Донецькій області HarvEast втратив 55 тис. га, в тому числі, сільськогосподарську техніку та насіннєвий завод.

У лютому 2022 року було втрачено контроль ще над 95 тис. землі під Маріуполем та другим насіннєвим заводом, який збудували у 2018 році. В окупації залишилися 2,5 тис. одиниць сільгосптехніки, працюючих систем зрошення на 1,3 тис. га, 119 га горіхових садів.

«Маємо підбиту техніку та повністю згорівший офіс у центрі Маріуполя. Це те, про що нам вдалося дізнатися. Що до інших руйнувань у Донецькій області, побачимо вже після її деокупації, коли повернемось працювати на свій актив», — розповідають в компанії.

Щодо втрат агропродукції на Донеччині, то це майже 52 тис. т врожаю 2021 року, з яких 35,5 тис. т пшениці та 10,7 тис. т соняшника. За інформацією компанії, зерно із місць зберігання окупанти викрадали та вивозили за межі України. Його подальша доля невідома.

Насіннєвий завод HarvEast

Також компанія зазнала великої шкоди, бо не могла зібрати цього літа врожай озимини. Адже озимою пшеницею та озимим горохом восени 2021 року було засіяно 51 тис. га в Донецькій області (39 тис. га та 12 тис. га відповідно).

«Згідно індексу NDVI, який візуалізує щільність зеленої маси на полях, можемо констатувати, що з наших полів у Донецькій області окупантами був зібраний, тобто вкрадений наш врожай озимих», — зазначають в НarvEast.

Постраждала від війни і частина київського активу НarvEast, розташована у Бучанському та Бородянському районах. Тут майже 10 тис. га землі довелось обстежити після виходу російських військ та організувати процес розмінування власним коштом. Була підбита техніка (трактори та вантажівки), обстріляно елеватор у Бородянці та виробничу базу в Королівці. Їх вдалося швидко відремонтувати та поновити роботу.

Враховуючи відсутність доступу до майна на тимчасово окупованій території, точно оцінити збитки HarvEast досить важко. Якщо брати до уваги втрати майна, земельних прав, врожаю і т.д, то це приблизно $200-250 млн.

«З перших днів повномасштабної війни ми почали планувати роботу компанії в нових воєнних умовах, але саме бізнес-релокацію не використовували. Тільки перевезли із тимчасово окупованій частини Донецькій області тих співробітників, які погодилися на переїзд. Вони були працевлаштовані на активах HarvEast у інших регіонах і зараз із сім’ями вже налагодили життя на нових місцях», — зауважили в компанії.

Астарта-Київ: окупація активів у Чернігівській області

«Астарта-Київ» пощастило більше, ніж вищезгаданим агрохолдингам. Компанія зберегла контроль над усіма своїми активами. Виняток — тимчасова окупація росією близько 4 тис. га земель у Чернігівській області. З квітня, після звільнення Чернігівщини, ці землі були повернуті і після розмінування, засіяні ярими культурами. Таким чином, поточні втрати компанії становлять майже 5 млн грн.

Ще одна сумна історія трапилася в компанії після двох місяців повномасштабного вторгнення.

11 травня близько 11:00 на Харківщині, у працюючий у полі трактор John Deere 8335 влучила випущена з російського літака керована ракета. За кермом перебував Олег Гайдабура, механізатор одного з регіональних підприємств. Він виконував передпосівну культивацію ґрунту. Тривоги не було. Олег отримав чисельні поранення і у тяжкому стані був доставлений в один з медичних закладів Харкова. Лікарі боролися за його життя, але 20 травня він, на жаль, помер.

На превеликий жаль, на полі бою загинули і 13 мобілізованих працівників «Астарти». Також поранені 20 воїнів: 11 вже одужали, 9 ще перебувають на лікуванні. В компанії зауважили, що перебувають на постійному зв’язку як з мобілізованими працівниками, так і тими, хто працює на робочих місцях.

«Компанія продовжує виплату середньої заробітної плати усім мобілізованим працівникам та зберігає за ними посаду і робоче місце, виплачує разову матеріальну допомогу, за потреби забезпечує обмундируванням та ін. обладнанням. У випадку загибелі, їхня родина отримує разову матеріальну допомогу та компенсацію витрат на поховання. У випадку поранення — компанія, за потреби, компенсує 100% витрат на лікування та протезування, побутові витрати (одяг, взуття, телефон і т.п.). Супроводжує працівника до повного одужання», — розповіли в «Астарта-Київ».

Чи потрібні інвестиції в зрошення під час війни: досвід Астарти
Читати також

Працівники, житло яких внаслідок бойових дій було пошкоджене або зруйноване, за потреби отримують компенсацію витрат на оренду житла та разову матеріальну допомогу. Орендодавці компанії або їхні близькі родичі, які були мобілізовані, за запитом також забезпечуються обмундируванням та отримують матеріальну допомогу у разі поранення або загибелі.

Як бачимо, компанії не втрачають надії. Навіть пори значні руйнування планують відновлюватися і далі працювати в Україні, піднімати її економіку. Вкотре нагадуємо про те, як важливо аграріям документувати всі факти російської агресії.

Це перший матеріал із серії про втрати агрохолдингів. Далі буде…

Наталія Родак, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus