Ранні зернові 2023: Продовольчої пшениці мало, а врожайність на Заході та в Центрі б’є рекорди

Врожайність та якість пшениці в сезоні 2022/2023
Збирання врожаю пшениці у Вінницькій області
Джерело фото: Latifundist.com

Станом на 31 серпня намолочено 22,1 млн т пшениці з площі 4 688 тис. га. Врожайність пшениці відрізняється по регіонам: якщо у північних областях подекуди урожайність нижча за минулорічну, то центральні та західні господарства ставлять рекорди. У східних та південних областях збиральна кампанія і проходить у важких умовах, але результати по врожайності не можуть не тішити. Більш детально про це, а також чому цього року буде менше продовольчої пшениці — далі.

Врожайність ранніх культур на Півночі

За даними Мінагрополітики, середня врожайність пшениці в сезоні 2022/2023 складає 4,7 т/га.

Микола Сольський 

міністр аграрної політики та продовольства України

«Була помірна зима, не було різких перепадів температури, було достатньо вологості, що і стало причиною збільшення врожаю. Аграріям було складно — вони економили на насінні, гербіцидах, добривах. Але один фактор компенсував інший».

Але не всім українським аграріям сприяли погодно-кліматичні чинники. Агрохолдинги, які обробляють землі на Півночі розповіли, що отримали значно нижчу врожайність пшениці через несприятливі погодні умови. Зокрема, в «РОСТОК-ХОЛДИНГ» до збиральної кампанії ранніх зернових приступили тільки наприкінці липня — у 20-х числах.

За словами генерального директора «РОСТОК-ХОЛДИНГ» Дмитра Купавцева, погодні фактори, такі як періодичні дощі та температурні коливання, внесли певну невизначеність у плани, але до середини серпня вдалося зібрати всі ранні зернові. Цього року тут зробили акцент на озиму пшеницю.

Дмитро Купавцев

генеральний директор «РОСТОК-ХОЛДИНГ»

 «Ми посіяли близько 2 тис. га. Однак через непередбачуваність погоди, під час посіву нам довелося вносити деякі корективи у розподіл культур. Ми прийняли це рішення, щоб адаптуватися до кліматичних умов та забезпечити найкращий вихід урожаю. Взагалі ми завжди вносимо корективи, наприклад цього року ми відмовилися весною сіяти ярий ячмінь, тому що по ньому взагалі економіка не прораховувалась і це було збитково. По пшениці насправді також економіка не рахувалася, але ми вирішили ризикнути та посіяти і зараз можемо бачити, що цей ризик є невиправданий через дорогу логістику».

Урожайність зібраних культур цього року виявилася нижчою, ніж у 2022 році. Дмитро Купавцев говорить, що це значною мірою зумовлено погодними аномаліями та несприятливими умовами, що вплинули на формування врожаю. Зараз в холдингу активно аналізують причини цього зниження та працюють над заходами для мінімізації втрат у майбутньому.

HarvEast збір ранніх зернових у Київському активі розпочала у третій декаді липня, в запланованих часових межах. Але, у дні, коли йшов дощ, прийшлося робити декілька пауз. Не дивлячись на це, закінчили збирати озиму пшеницю на початку серпня. Але рясні дощі у регіоні під час наливу зерна вплинули на вимивання клейковини та зниження вмісту білку у пшениці, що негативно відобразилось на якості врожаю

Озимий ріпак тут зібрали до кінця липня, а гірчицю, яка є новою культурою для холдингу у Київському регіоні, — у першій декаді серпня. 

Загалом під озимий ріпак відвели 1 тис. га, озиму пшеницю — 787 га, гірчицю — 2,6 тис. га і льон — 1,1 тис. га.


Дмитро Скорняков

генеральний директор HarvEast

«Навесні цього року прийняли рішення пересіяти 257 га із озимим горохом, бо він був у незадовільному стані. Замість нього на цій землі посіяли просо. Поки прогноз врожайності та якості по цій культурі достатньо позитивний».

В A.G.R. Group у Лохвицькому, Чернігівському та Сумському кластерах цього року експериментально посіяли 297 га гороху, 420 га коріандру та гірчиці.

Ігор Шестопалов

Голова Правління A.G.R. Group

«Зібрали 850 т гороху (2,86 т/га), 522 т коріандру (1,5 т/га) та озимої пшениці на насіння 543 т (5,3 т/га). Гірчицю тільки збираємо. Під час посівної кампанії була посуха. Опади випали тільки під час цвітіння гірчиці. Звісно, що це негативно вплинуло на кінцевий результат».

Читати також: A.G.R. Group та ПАЕК йдуть в коріандр: наскільки рентабельною є культура, куди збути насіння і які вимоги до якості

Пшеничне поле у СТОВ «Богданівське»

А от в «АГРОТРЕЙД» найкращу врожайність пшениці показали поля на Сумщині. Врожайність озимої пшениці тут сягнула 5,84 т/га, а ярої — 4,8 т/га.

Олександр Овсяник

директор агропромислового департаменту «АГРОТРЕЙД»

«Ми дотримувались високих стандартів виробництва на кожному з етапів: потурбувались про «закриття» вологи на полях, виконали лущення, оранку та культивацію ґрунтів. І, звісно, подбали про внесення якісних добрив. Це дозволило отримати урожай ярої пшениці надвисокої для компанії якості — переважно зерно другого класу. Такого у нас ще не було, адже раніше здебільшого збирали третій клас і фураж. Зважаючи на майже повну відсутність опадів у травні та ситуацію на ринку держави, це суперрезультат. Тому підсумками жнив задоволені».

 

Центральні області: рекорди по врожайності

Середня врожайність пшениці у центральних областях склала приблизно 6,3 т/га. Наприклад, Cygnet, яка має землі у Житомирській та Вінницькій областях, ще на початку серпня закінчила жнива озимої пшениці, отримавши рекордну врожайність за всі роки роки діяльності: 8,8 т/га. Валовий збір зерна склав понад 22 тис. т. Загалом пшеницею було засіяно 2,4 тис. га.

Дмитро Ваколюк

технолог з агрономії «Сігнет-Центру»

«Погодні умови видалися ідеальними для нашої системи захисту, ми внесли пестициди, підживили посіви, захистили рослини від хвороб. Дуже великий плюс — погода, яка нам цього року допомагала. В результаті видався непоганий урожай не лише у нашій області, а й у країні загалом».

У «Кусто Агро» найбільші показники по врожайності показала озима пшениця РЖТ Реформ — 7,63 т/га (площа 600 га) і яра пшениця Куінтус — 6,3 т/га (площа 100 га). 

У МХП врожайність по пшениці понад 6,8 т/га. Агрохолдинг завершив збирання ранніх зернових, намолотивши 430 тис. т зерна.

Пшеничне поле у СТОВ «Богданівське»

Ранні зернові 2023: Що з врожайністю та якістю ріпаку?
Читати також

В «Астарті» врожайність пшениці — 6,3 т/га, що на 33% вище минулорічних показників. Максимальну середню врожайність отримано в агрофірмі «Хмільницьке» Вінницької області, 7,4 т /га на площі 6 тис. га, у т.ч. на площі 1,4 га врожайність сягнула позначки 8,4 т/га.

У компанії «Кернел», яка посіяла озимі на площі 70 тис. га, середньозважена урожайність майже на 45% вище за показник минулого року — від 5,8 до 7,3 т/га залежно від регіону розміщення кластера.

Гарні показники і в «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО». Озиму пшеницю посіяли на 19,9 тис. га. Врожайність 7,55 т/га у заліку. Лідером за урожайністю стала Погребищенська філія, де на площі понад 2 тис. га отримано по 8 т/га озимої пшениці у заліку. Продовольча компанія «Зоря Поділля» отримала кращі у своїй історії показники врожайності озимих — 7,8 т/га. Загалом виробничі підрозділи УПІ-АГРО намолотили понад 150 тис. т зерна.

«Агрейн» озиму пшеницю сіяла у 5 областях на площі 14 тис. га.

Славко Станішич

головний агроном ГК «Агрейн»

 «План зі збору зерна господарствами агрогрупи на 2023 рік загалом перевиконано на 20%. Максимальний показник з урожайності озимої пшениці отримали на полях ТОВ «Агровіт» (Черкаська область) — 7,8 т/га і ТОВ «Агрікор Холдинг» (Чернігівська область) — 7,0 т/га. Врожай зібрали вчасно по всіх областях, навіть незважаючи на дощову погоду в кінці липня. Зерно пшениці, зібране цього року, якісне та чисте».

Збирання пшениці у Вінницькій обл.

 

Західні області: врожайність вище запланованої

Вища від запланованої і врожайність у західних областях. Як повідомили в Управлінні агропромислового розвитку Волинської ОДА, середня врожайність пшениці по регіону — 4,4 т/га.

Збиральна кампанія озимої пшениці завершена у «Волинь-зерно-продукт». Цього року зібрали на 7% більше зерна, ніж планували. Все завдяки технології посіву, кажуть в компанії.

У «Контінентал Фармерз Груп» розпочали жнива дещо пізніше від запланованої дати — наприкінці червня. Часті дощі вносили корективи в перебіг збиральної кампанії не лише на старті, а й упродовж жнив. Попри це критичних відхилень від термінів збору врожаю не було: команда ефективно працювала в сприятливі погодні вікна. Під озиму пшеницю відвели 28,8 тис. га і озимий ячмінь 15,9 тис. га.

Костянтин Шитюк

операційний директор «Контінентал Фармерз Груп»

«Нинішній рік був сприятливим для зернових, і це стосується не лише «Контінентал», а й аграріїв загалом. Залікова врожайність озимого ячменю становить 6,39 т/га. Пшеницю зібрали на рівні 7,21 т/га. Ці показники є кращими за ті, що вдалося отримати торік: залікова врожайність ячменю у 2022-му становила 6,37 т/га, пшениці — 6,23 т/га».

Східні та південні області: важкі умови, але результати втішні

В Донецькій області, всупереч ризикам через ворожі обстріли, станом на 24 серпня було зібрано врожай з площі 143,4 тис. га. Валовий збір — 431 тис. т при середній врожайності 3,0 т/га. Зокрема, пшениці озимої зібрано з площі 75,3 тис. га і урожайність 3,4 т/га. Щодо ріпаку, то озимого і ярого зібрали з площі 8,5 тис. га, намолочено 18 тис. т з урожайністю 2,4 т/га.

У Харківській області збір ранніх зернових вже завершили. Там зібрано понад 1,2 млн т з площі 29 тис. га. Зокрема, пшениці — 978 тис. т, і ріпаку — 24 тис. т (середня врожайність 2,4 т/га).

У Одеській області зібрали пшениці більше 2 млн т з врожайностю 3,0 т/га і озимого ячменю 800 тис. т при врожайності 3,2 т/га. Найслабша урожайність в Ізмаїльському районі — 2,2 т/га з урахуванням найжорстокіших кліматичних змін, повідомили в Департаменті аграрної політики та продовольства Одеської ВЦА.

Врожай пшениці, елеватор ГК «Прометей»

Збиральна кампанія у Запорізькій області проходить у важких умовах, але урожайність ранніх зернових та зернобобових цьогоріч краща, ніж на таку ж дату торік. У середньому вона складає 3,6-3,7 т/га проти 2,8 т/га у 2022 році. На високу врожайність вплинули сприятливі погодні умови, адже весна була з дощами.

Задоволені результатом збору озимої пшениці в ГК «Прометей». В Миколаївській області компанія відвела під цю культуру 6,5 тис. га. Всього було намолочено більше 45 тис. т.

Ілля Троїцький

в.о. головного агронома ГК «Прометей»

«Цьогорічні погодні умови сприяли вегетації зернових на півдні України, тому маємо відмінний результат. Водночас результату сприяла злагоджена робота колективу та технічна підготовка до обмолоту».

Врожайність висока, а якість пшениці?

У 2023 році якість пшениці за кількома важливими показниками гірше, ніж минулого року. Позначилися на якості зерна передусім вологе літо та середні температури.

Микола Сольський

міністр аграрної політики та продовольства України

 «У нас менше продовольчої пшениці, більше фуражної. Але це стандартна ситуація для України, коли сезон залежить насамперед від погодних умов».

Головною проблемою цьогорічного врожаю пшениці є низький білок, пише Elevatorist.com. 

«Десь внесли добрива, десь не внесли, але по цифрах з року в рік видно, що наші фермери перестають вирощувати борошномельне, продовольче зерно», — зазначив менеджер з технічних та претензійних питань компанії «SGS Україна» Олег Оніщенко.

Відповідно до аналізу зразків, які мала в розпорядженні «SGS Україна», пшениці першого класу в цьому році немає. Пшениця другого класу складає лише 4% від загального врожаю, — це приблизно 800 тис. т.

У свою чергу заступниця директора з якості та безпечності продукції компанії «Столичний млин» Надія Бачал розповіла, що вони провели дослідження 348 зразків пшениці в Чернівській, Сумській, частково Полтавській, Київській, Житомирській області. З них лише 27 зразків містили пшеницю 2-го класу, 71 зразок — 3-го класу. 

Лабораторія на елеваторі ГК «Прометей», аналіз зерна пшениці

Отож, як каже Олег Онищенко, вже зараз потрібно вирішувати, чи відправляти на експорт продовольче зерно, чи закуповувати, адже Україна потребує 3,5 млн т продовольчої пшениці.

Міністр Сольський вже повідомив, що у тоннажі пшениці для експорту в України у 2023/24 МР буде не менше, ніж минулого сезону.

Наталія Родак, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus