НІБУЛОН

Рослинництво, переробка, зберігання та експорт зерна, логістика, тваринництво, кораблебудування
66135

«НІБУЛОН» — лідер зернового експорту України, найбільший оператор елеваторних потужностей з об’ємом одночасного зберігання 2,04 млн тонн та один із провідних українських виробників сільськогосподарської продукції із земельним банком понад 76 тис. га. Протягом 32 років компанія інвестувала 2,3 млрд доларів США у створення потужної логістичної інфраструктури, яка дозволяє поєднувати локальних агровиробників із глобальним ринком.

«НІБУЛОН» — власник найбільшого в країні флоту, побудованого на власній верфі, до складу якого входять 83 одиниці барж, буксирів, плавкранів і днопоглиблювальної техніки. Компанія відродила річкове судноплавство та суднобудування в Україні, створивши умови для розвитку всієї агропромислової галузі за рахунок значного зменшення логістичних витрат. Останні інвестиції компанії включають новий перевантажувальний термінал «Бессарабської» філії в Ізмаїлі, який зведено на основі досвіду будівництва понад 13 річкових портів на міжнародному внутрішньому водному шляху Е-40 — українських річках Дніпро та Південний Буг. Маючи пропускну спроможність 300 000 тонн на місяць, термінал сприяє експорту додаткових 2 млн тонн зерна на рік в умовах блокування роботи чорноморських портів та зернового коридору.

Центральний офіс розташований у м. Київ.

Топ 100 латифундистів України

Засновник — Олексій Вадатурський, Герой України.

Гендиректор — Андрій Вадатурський, син Олексія Опанасовича.

Профіль Facebook

Профіль LinkedIn

Профіль бізнесу «НІБУЛОН»

Рослинництво

Сільськогосподарським виробництвом займаються 22 підрозділи. Профільні культури: озима пшениця, кукурудза, озимий ячмінь, соняшник, соя, сорго.

Загальні площі в «НІБУЛОН»

У 2016 р. холдинг зібрав найвищий урожай сільгоспкультур у своїй історії: 340,6 тис. т, із них 123,8 тис. т — ранні зернові, 216,6 тис. т — пізні. EBITDA на гектар становила $375. Крім того, «НІБУЛОН» відправив першу партію херсонських кавунів до Києва Дніпром.

 У 2018 р. обсяги виробництва сільгосппродукції склали близько 335 тис. т. Головним результатом 2018 р. став рекордний валовий збір соняшника — 50 тис. т та врожайність кукурудзи — 8,76 т/га.

 Також компанія провела поновлення парку сільськогосподарської техніки. Серед них 22 МТЗ 952.3., 10 комбайнів John Deer і Case, 6 культиваторів Tiger-Mate II, 3 сівалки Kinze 3000, 10 тракторів Fendt 1038 VARIO, дискова борона Lemken Rubin 9-600, 2 дискові борони Lemken Rubin 10S800, 7 плугів Lemken Vari Diamant 11, 4 посівні комплекси Amazone Citan 12001, 3 сівалки Great Plains 3S3000, 7 подрібнювачів КМ-6 СТЕП, 16 соняшникових та кукурудзяних жниварок Dominion і 4 кукурудзяних жаток Geringhoff HSII. Загальна сума інвестицій становила $8,6 млн.

Зберігання, доробка та перевалка зерна

Загальний обсяг зберігання зерна становить 2 млн т (загальна місткість елеваторних ємностей — 1,89 млн т).

Мережа компанії складається з 25 перевантажувальних терміналів та комплексів з прийому, зберігання та відвантаження зернових та олійних — це 388 зерносховищ силосного типу.

Восени 2018 р. перевантажувальний термінал «НІБУЛОН» зайнявся сушінням та зберіганням рису.

«НІБУЛОН» має приватний морський термінал із причалом, який розташований у Миколаєві. На терміналі функціонують комплекси з приймання, відвантаження, сушіння та очищення зерна та склад підлогового зберігання з активним вентилюванням ємністю до 8 тис. т.

У травні 2018 р. компанія ввела в експлуатацію новий елеваторний комплекс з перевалки зернових та олійних культур у складі перевантажувального терміналу ємністю 43 тис. т, загальна ємність зерносховищ, розташованих на території підприємства у Миколаєві, була збільшена до 173 тис. т. Це дозволяє окремо і одночасно зберігати 10 різних культур. Також введено в експлуатацію реконструйований вантажний причал, який продовжено зі 104 до 222 м. В результаті загальна довжина причального фронту на підприємстві становить зараз майже 800 м, що дозволяє одночасно обробляти до 5 суден.

«НІБУЛОН» планує збудувати два річкові термінали — у с. Тернівка Вільнянського району Запорізької області (планований обсяг інвестицій — $23 млн) та у Дніпропетровській області. Також потужності буде збільшено ще на 5 підприємствах компанії. Зокрема, на перевантажувальному терміналі філії «Голопристанська», «Нібулон» планує збільшити загальний обсяг зерносховищ на 20 тис. т, а також розширити потужності цього підприємства з прийому рису.

Експорт

«НІБУЛОН» займає значну частку в українському експорті більшості зернових та олійних культур. Компанія експортує продукцію до більш ніж 70 країн світу. У структурі експорту домінує пшениця з часткою 44,7%. Частка кукурудзи становить 38,1%, ячменю – 10%, ріпаку – 3,5%, сої – 2,8%, сорго – 0,9%.

У 2017/18 МР загальний експорт групи компаній становив 4,1 млн т сільгосппродукції. Частка ринку — 8,1%. У 2017/18 МР географія експорту становила 29 країн.

Експорт «НІБУЛОН» за перше півріччя 2018/19 МР становив близько 3 млн т. У першому півріччі 2018/19 МР частка країн Європейського Союзу становила 35,5% проти 11,3% за аналогічний період минулого року. У першій п'ятірці країн-імпортерів — Німеччина, Нідерланди, Іспанія, Франція та Данія. Традиційно компанія продовжує розвивати східний напрямок експорту та нарощувати обсяги поставок до Китаю, Індонезії та інших країн Південно-Східної Азії. Цього маркетингового року «НІБУЛОН» уперше відвантажив кукурудзу до Індії.

«НІБУЛОН» у 2018/19 МР відвантажила на експорт рекордний обсяг зернових та олійних — понад 5,2 млн, що на 26,8% більше, ніж у 2017/18 МР (4,1 млн т). Частка компанії у загальному експорті зернової групи (пшениця, ячмінь, кукурудза, сорго, жито) становила 9,3%, за олійною (соя, ріпак, насіння соняшника) — 6,1%. Основними експортними культурами компанії у 2018/19 МР стали кукурудза (обсяг експорту — 2,23 млн т), пшениця (2,13 млн т) та ячмінь (535 тис. т). Найбільшим споживачем, як і минулого року, став Китай із часткою імпорту — 19%. Загалом у минулому МР компанія експортувала до 19 країн, із них 9 — країни ЄС: Нідерланди, Бельгія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Португалія, Іспанія.

Логістика

Флот компанії складається із 71 судна. Завдання компанії — побудувати флот, який складатиметься зі 100 суден, щоб транспортувати 4 млн т зерна річками. Тим не менш, компанія не є монополістом на ринку річкових перевезень.

Судноплавна компанія «НІБУЛОН», окрім зерна, займається перевезенням херсонських кавунів та динь, металу, будівельних матеріалів, вугілля. У листопаді 2018 р. флот компанії освоїв перевезення великогабаритних вантажів, а саме печі для випалу залізорудних порід. У планах компанії перевезення річкою та інших вантажів. Усього за час діяльності судноплавної компанії внутрішніми водними шляхами транспортовано понад 12 млн т вантажів.

У 2017/18 МР судноплавна компанія «НІБУЛОН» транспортувала внутрішнім водним коліям країни 2,5 млн т вантажів.

Суднобудування

У 2012 р. компанія «НІБУЛОН» придбала майновий комплекс миколаївського суднобудівного заводу «Ліман» та створила на його базі новий підрозділ — суднобудівно-судноремонтний завод «НІБУЛОН».

Підприємством проводиться реконструкція та модернізація наявних потужностей. Протягом 2012-2016 років. проходив перший етап реконструкції, під час якого було забезпечено європейський рівень умов праці, відремонтовано заводський сліп та набережну, оновлено кранове господарство; оновлено технічний парк та ін. У 2017-2019 рр. у рамках співпраці з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) успішно реалізується другий етап реконструкції.

До кінця 2019 р. на заводі буде збудовано 8 нових суден. Таким чином, флот компанії досягне позначки 80 одиниць.

Тваринництво

Тваринництвом займаються 8 відокремлених підрозділів у 4 областях України (Вінницькій, Житомирській, Миколаївській, Хмельницькій областях).

На фермах містяться такі породи ВРХ, як українська чорно-строката молочна, українська червоно-строката молочна, голштинська, англійська, симентальська. Чисельність великої рогатої худоби — 2,7 тис. голів. У 2017/18 МР вироблено майже 6,5 тис. т молока.

У свинокомплексах як материнська використовується велика біла порода української селекції та ландрас, у системі промислового схрещування та гібридизації — кнури угорської та української селекції спеціалізованих м'ясних та універсальних напрямів продуктивності. Чисельність свиней — 4,5 тис. голів.

Кормовиробництво

Кормовиробництво повністю забезпечує потреби галузі тваринництва в кормах власного виробництва (зернових, зелених, соковитих, грубих). Із зернових сівозмін виходять зернову сировину (ячмінь, кукурудза, пшениця, сорго та ін.).

Фінанси

Кредити «НІБУЛОН»

Кредити «НІБУЛОН» за 2014-18 рр.:

2014 р. — синдиковане фінансування від ЄБРР у ​​розмірі $130 млн для фінансування потреб в оборотному капіталі для закупівлі, первинної обробки та зберігання сільськогосподарської продукції.

2014 р. — забезпечений відновлюваний кредит від ЄБРР у ​​розмірі $26 млн. для поповнення робочого капіталу.

2014 р. — кредитна лінія від BNP Paribas у розмірі $40 млн.

2014 р. — кредит від ЄБРР у ​​розмірі $25 млн. для забезпечення достатнього фінансування діяльності.

2015 р. — синдиковане кредитне фінансування у розмірі $130 млн для забезпечення необхідним оборотним капіталом.

2016 р. — кредит від BNP Paribas у розмірі $35 млн для покриття витрат на підготовку зерна на експорт та придбання сільгосппродукції для внутрішніх елеваторів.

2016 р. — кредит від ЄІБ у розмірі €71 млн для розвитку та модернізації логістичної інфраструктури в Україні.

2017 р. — фінансування від IFC у розмірі $60 млн для фінансування заборгованості.

2017 р. — довгостроковий кредит від ING Bank N.V у розмірі $18 млн для програми зростання компанії зі збільшення експорту зерна до 7 млн ​​т протягом наступних 4 років та розвитку експортної логістичної мережі.

2018 р. — кредит від ЄБРР у ​​розмірі $50 млн для фінансування розширення та модернізації зернової логістичної інфраструктури компанії у 2018-2019 роках.

2018 р. — синдикований кредит від ING Bank N.V., синдикату європейських комерційних банків та ЄБРР для фінансування потреб в оборотному капіталі.


Інвестиції

«НІБУЛОН» має намір інвестувати $200 млн у будівництво зерносховищ в Єгипті до кінця 2019 р. Інвестиції включатимуть модернізацію наявних елеваторів Єгипту, будівництво нових, а також зведення флоту на суднобудівних заводах країни для перевезення зерна річкою Ніл та її рукавами. «НІБУЛОН» планує у найближчі 5 років збудувати в Єгипті зерновий термінал.

«НІБУЛОН» вклав в інфраструктуру України понад $2,1 млрд.

Інше

У червні 2019 р. компанія отримала 207,5 млн. грн. відшкодування ПДВ.

Читати по темі: Опубликован список крупнейших получателей возмещения НДС в АПК за июнь 2019 г.

«Арсенал Страхування» виплатила 8,3 млн грн страхового відшкодування «НІБУЛОН». Страховик відшкодував збитки, які компанія зазнала внаслідок пожежі на сушарці комплексу з прийому, зберігання та відвантаження зернових та олійних культур у Житомирській області. Виплата покриває 70 об'єктів нерухомості на загальну суму $8 млн, а також 149 одиниць обладнання вартістю $3 млн.

«НІБУЛОН» у рейтингах

2011 р. — золота нагорода у категорії «Найкраще підприємство для сім'ї» за підсумками конкурсу Європейського Союзу.

2012 р. — найкращим менеджером України визнано генерального директора агрохолдингу «НІБУЛОН» — рейтингу «ТОП-100» за версією ПроАгро.

2013 р. —третє місце ТОП 100 найбагатших агрокомпаній країни.

2014 р. — перше місце у Топ 10 експортерів зерна з України.

2015 р. — перемога в номінації «Нарощування експорту» за результатами рейтингу «Аграрна еліта України 2015». Переможець всеукраїнського рейтингу «Добросовісний платник податків» серед представників аграрної галузі.

2016 р. — «НІБУЛОН» очолив рейтинг агрокомпаній за рівнем репутації за даними рейтингу Business.ua; друге місце у ТОП-10 експортерів агропродукції; третє місце у номінації «Благодійник: компанія — великий бізнес» Національного конкурсу «Благодійна Україна — 2015». Перше місце у ТОП-8 експортерів насіння соняшника, третє місце — ТОП-10 експортерів кукурудзи, друге місце — ТОП-10 експортерів ячменю, перше місце — ТОП-10 експортерів пшениці.

2017 р. — увійшов до ТОП-200 найбільших підприємств України за версією видання «БізнесЦензор»; четверте місце у рейтингу ТОП-10 інвестицій у будівництво об'єктів АПК за останні 5 років; лідер серед експортерів ячменю, друге місце у ТОП-15 експортерів пшениці, четверте місце — експортерів кукурудзи.

2018 р. — шосте місце у ТОП-15 компаній-відправників зернових вантажів у 2018 р.; друге місце у ТОП-10 експортерів зернових України 2018. «НІБУЛОН» увійшов до «Рейтингу роботодавців України 2018» кадрового порталу «HeadHunter Україна»

Історія розвитку «НІБУЛОН»

1991 р. — створення спільного підприємства Олексієм Вадатурським разом із угорською фірмою KOMBISEED KFT та англійською фірмою Meridian Commodities Ltd. Основним видом діяльності створеного підприємства було виробництво та реалізація гібридного насіння кукурудзи та соняшника зарубіжних селекцій.

1992-1997 рр. — відкрито понад 10 філій «НІБУЛОН», створюються підприємства Агрокомбінат «Врадєєвський» та «Сабік». 1998 р. — вперше в Україні було надано кредит за підтримки Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР) безпосередньо сільгоспвиробнику — «НІБУЛОН».

1999-2006 рр. — організовано 3 сервісні центри для ремонту та технічного обслуговування машинно-тракторного парку «НІБУЛОН». Відкривається ще 3 філії, а також компанія стає акціонером понад 10 підприємств та елеваторів. Отримано рекордний урожай зернових та олійних культур: 100 тис. т. «НІБУЛОН» став основним акціонером «Колосівського елеватора». Введено в дію потужності прямої перевалки на перевантажувальному терміналі «НІБУЛОН».

2007-2011 рр. — відкрито нові елеваторні комплекси та річкові термінали. Проведено кампанію з модернізації техніки для більш ефективного збирання врожаю. Укладено договори оренди землі у Сумській Житомирській, Хмельницькій, Полтавській та Черкаській областях. Флот компанії «НІБУЛОН» налічує 35 суден. Філії сільськогосподарського підприємства збільшили валовий урожай на 30%.

2012 р. — «НІБУЛОН» нарощує обсяги річкових перевезень сільгосппродукції, а також освоює нові шляхи водних перевезень.

2013 р. — компанія покращує логістику зерна на залізниці та нарощує перевезення внутрішніми водними шляхами. Збільшує власні експортні потужності, демонструючи найкращі результати за всю історію своєї експортної діяльності.

2014 р. — за підсумками першого півріччя 2013/14 МР філії «НІБУЛОН» забезпечили рекордний результат заготівлі сільгосппродукції. Компанія експортувала рекордний обсяг сільгосппродукції.

2015 р. — «НІБУЛОН» очолив список експортерів українського зерна.

2016 р. — розширює співпрацю з Азією. Експорт «НІБУЛОН» досяг 4,7 млн ​​т, рекордні за останні 6 років. У липні введено в експлуатацію новий високотехнологічний перевантажувальний термінал філії «Вознесенська». 19 грудня у Брюсселі відбулося підписання угоди про виділення Європейським інвестиційним банком €71 млн компанії «НІБУЛОН» на розвиток та модернізацію логістичної інфраструктури в Україні.

2017 р. — у лютому керівництвом компанії «НІБУЛОН» ухвалено рішення про відкриття постійного представництва у Києві. У квітні на Запоріжжі введено в експлуатацію комплекс очисних споруд, який «НІБУЛОН» добудував за власні кошти. 14 червня 2017 р. відбулося відкриття перевантажувального терміналу для зернових та олійних культур філії «Хортиця» (Запорізька область) за участю Прем'єр-міністра України та підписання кредитної угоди з IFC на загальну суму $100 млн. На філії «Голопристанська» Херсонської області17 червня 2017 р. підписали угоду про співпрацю між місцевими фермерами, компанією «НІБУЛОН», торговою мережею «Сільпо» та компанією «Кімонікс Інтернешнл Інк.» за підтримки Агентства США з міжнародної допомоги USAID. 14 липня 2017 р. у смт. Гола Пристань Херсонської області відбулося відкриття нового перевантажувального терміналу на річковий транспорт та підписання кредитної угоди на загальну суму $90 млн із Європейським банком реконструкції та розвитку. 18 липня 2017 р. компанія придбала 60 нових тягачів, 30 з яких — автомобілі Volvo, інші — Mercedes та Scania.

2018 р. — ЄБРР та «НІБУЛОН» підписали угоду про надання фінансування на суму $50 млн для продовження реалізації національного проекту з відродження вантажного судноплавства Дніпром та Південним Бугом, а також розвитку аграрної логістики. 10 липня ING Bank N.V. (ING), синдикат європейських комерційних банків та ЄБРР підписали угоду про надання «НІБУЛОНу» синдикованого кредиту у розмірі $80 млн. «НІБУЛОН» у серпні відправив річкою партію кавунів з Херсонської області до Києва. 12 жовтня Олексій Вадатурський та голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль дали старт будівництву нового перевантажувального терміналу у Запорізькій області. 25 жовтня «НІБУЛОН» зайнялася прийомом, очищенням, сушінням та зберіганням рису. «НІБУЛОН» у листопаді потрапив під російські санкції. У листопаді на території філії «Кременчуцька» (Полтавська обл.) введено в експлуатацію 3 зерносховища загальною ємністю 20 тис. т, внаслідок чого загальний обсяг зберігання сільгосппродукції на філії становить близько 90 тис. т.

2019 р. — 2 липня компанія ввела в експлуатацію новий перевалочний річковий термінал у с. Тернівка (Запорізька область) за $23 млн. У серпні «НІБУЛОН» розпочав будівництво нового комплексу із приймання, зберігання та відвантаження зернових та олійних культур на залізничний транспорт у м. Хмільник Вінницької області потужністю одноразового зберігання 4 тис. т.

Читати по темі: НИБУЛОН строит новый элеваторный комплекс на Винниччине

Конфлікти та «НІБУЛОН»

Для того, щоб актуалізувати інформацію у розділі досьє або компанії, надішліть поновлені дані на пошту data@latifundistmedia.com

Менеджмент

Андрій Вадатурський
Вадатурський Андрій Олексійович
Народний депутат України VIII скликання, генеральний директор
Совєткін Максим
Керівник відділу розмінування
Хорунжий Юрій
Технічний директор

Команда

Карабут Мирослав
Менеджер оптовой торговли зерновыми культурами
Бердик Володимир Володимирович
Директор філії ДП «Лідієвське» компанії
Кучмар Андрій Віталійович
Економіст філії «Кам’янець-Подільська»

Структура компанії

НИБУЛОН
Хмельник
Производство зерновых и масличных культур